موضوعات ‌مرتبط: سیاسی آسیا،خاورمیانه

a/131147 :کد

در آستانه سفر هیات اربیل به بغداد؛

واشنگتن خواهان به تاخیر افتادن همه‌پرسی استقلال کردستان عراق شد

  شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ — ۱۰:۳۱
تعداد بازدید : ۱۹۵   
 تحلیل ایران -واشنگتن خواهان به تاخیر افتادن همه‌پرسی استقلال کردستان عراق شد

وزیر خارجه آمریکا از رئیس اقلیم کردستان عراق خواست برگزاری همه‌پرسی استقلال را به تأخیر بیندازد.

به گزارش تحلیل ایران،به نقل از شبکه خبری الجزیره، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در گفتگوی تلفنی با مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق از وی خواست برگزاری همه‌پرسی استقلال را به تأخیر بیندازد.


قرار است این همه پرسی ۲۵ سپتامبر(سوم مهر) برگزار شود. این همه پرسی الزام‌آور نیست بلکه درباره نظرسنجی از ساکنان استان‌های اربیل، سلیمانیه و دهوک و دیگر مناطق مورد مناقشه است.وی در پاسخ به اظهارات تیلرسون گفت: در صورت به تأخیر انداختن همه‌پرسی چه جایگزین‌ها و ضمانت‌هایی برای مشخص کردن سرنوشت و آینده ساکنان این اقلیم وجود دارد؟تیلرسون همچنین از اعزام هیات اقلیم کردستان به بغداد برای حل مشکلات سیاسی موجود از طریق مذاکره استقبال کرد.ماده ۱۴۰ قانون اساسی عراق مبتنی بر نقشه راهی برای حل مناطق مورد مناقشه است.


در همین راستا، منابع عراقی اعلام کردند که هیاتی از اقلیم کردستان ظرف ۷۲ ساعت آتی برای مذاکره با مقامات عراقی درباره همه پرسی وارد بغداد می‌شوند.برخی اعضای ائتلاف حاکم در بغداد استقبال از این هیات برای پایان دادن به بحران اقلیم کردستان را تأیید می‌کنند.این هیات شامل نمایندگان احزاب کرد، ترکمان، سریانی و ایزدی است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :