موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی روانشناسی

a/131192 :کد

دو شیوه اصلی تصمیم گیری

شیوه تصمیم گیری سختگیرانه و آسان گیرانه

  یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ — ۱۰:۳۸
تعداد بازدید : ۱۶۵   
 تحلیل ایران -شیوه تصمیم گیری سختگیرانه و آسان گیرانه

روانشناس ها، بخصوص در زمینه رفتارشناسی، معتقدند آدم ها از نظر شیوه تصمیم گیری، دو نوع هستند. بعضی ها سختگیرند و بعضی ها آسانگیر

سخت گیرها وقت و توجه بیشتری برای یک انتخاب می گذارند و آنقدر درگیر درست و غلط بودن تصمیم شان هستند که نه تنها لذتی از تصمیم خودشان نمی برند بلکه مدام به ذهن شان خطور می کند که تصمیم دیگر و بهتری می توانستند اتخاذ کنند. کلاه و کفش و پالتویی که می خرند به سرعت از چشم شان می افتد چون یا حدس می زنند یا می بینند که نمونه های بهتر برای خرید وجود دارد.

آسانگیرها بالطبع سریعتر و راحت تر به تصمیم گیری می رسند. معمولا می دانند چه می خواهند و ماجرای تصمیم گیری شان زیاد دقیق و پیچیده نیست. آسانگیرها، در اولین فرصت ممکن، چیزی را که به دنبالش می گشتند و تا حدودی نیازشان را برآورده می کند انتخاب می کنند.

گفته می شود آسانگیرها با وجود آنکه تصمیم شان در حدی است که « کفایت می کند» ولی عملا انتخاب شان هوشمندانه تر است.

البته در بینابین سخت گیرنده ها و آسان گذر کننده ها، مواردی پیش می آید که جای آدم ها عوض می شود. مثلا یکی هست که شاید ماه ها برای انتخاب میز نهارخوری به هر مغازه ای سرک می کشد ولی برای انتخاب آپارتمان کرایه ای، شاید سریع و با دیدن یکی دو محل کفایت نماید.

داشتن فرصتِ انتخاب بهتر و احساس پشیمانی از انتخابی که صورت گرفته، از دردسرهای است که سختگیرها در زندگی روبرو می شوند. آنها حتی در مواردی که تصمیم شان را عوض می کنند خشنود نیستند. 

در تحقیقی از دانشجویانی که تحصیل شان به سر آمده بود و بعد از یکسال، جذب بازار کار شده بودند نظرخواهی صورت گرفت.

در تحقیق فوق، مشخص شد که سختگیرها به خاطر دقت بیشتر، مشاغلی نصیب شان شده بود که درآمدش 20 درصد بیشتز از شاغلین آسانگیر  بود. اما با این وجود، سختگیرها از کارشان راضی نبودند. دلیل مهم برای عدم رضایت سختگیرها در این نهفته بود که می دیدند می توانستند شغل بهتری داشته باشند.

درپژوهش دیگری و در شرایط مشابه، به نیمی از دانشجویان فرصت تغییرِ تصمیم داده شد و نیمه دیگر می بایست تصمیم نهایی شان را بگیرند. نتیجه گیری این تحقیق نیز نشان داد آنها که تصمیم شان را حفظ کرده اند از تصمیم شان راضی تر و شادتر هستند.

بررسی های متفاوت نشان داده است که شناخت نحوه تصمیمی گیری به اندازه خود تصمیم گیری مهم است. آدم ها باید به هر طریق ممکن پی ببرند که جزو کدام گروه از انتخاب کننده ها هستند.

                               

سلامت روان     تصمیم گیری                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :