موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/131200 :کد

تب تند بحران کره شمالی

تحلیل ایران

  شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ — ۱۲:۴۳
تعداد بازدید : ۴۵۳   
 تحلیل ایران -تب تند بحران کره شمالی

طی روزهای گذشته تهدیدهای امریکا و کره شمالی علیه یکدیگر به طور بی سابقه ای تشدید شده و هر دو کشور خود را آماده جنگ نشان می دهند.

 به گزارش تحلیل ایران،صف بندی ها بر سر بحران کره شمالی رنگ و بوی تازه ای به خود گرفته است. چین در حالی اعلام بی طرفی در این رابطه کرده و گفته است که اگر کره آغازگر جنگ باشد طرف هیچ کدام از دو طرف جنگ نخواهد ایستاد که استرالیا، یکی از کشورهای موثر در محیط تنش کره شمالی، رسما اعلام کرده است که در صورت بروز جنگ در کنار ایالات متحده خواهد ایستاد.


طی روزهای گذشته تهدیدهای امریکا و کره شمالی علیه یکدیگر به طور بی سابقه ای تشدید شده و هر دو کشور خود را آماده جنگ نشان می دهند. اگرچه مخالفان امریکایی ترامپ می گویند که حرف های او لفاظی است و او در برابر پیونگ یانگ هیچ کاری نمی تواند بکند. سوزان رایس، نماینده سابق دولت امریکا در سازمان ملل از جمله این افراد است. وی ضمن انتقاد از سیاست ها و لفاظی های ترامپ علیه کره شمالی گفت که وی هنوز نوع تعامل با تهدیدهای جهانی را بلد نیست. رایس همچنین به ترامپ گوشزد کرد که باید با کره شمالی هسته ای کنار بیاید.


این در حالی است که روز پنج شنبه پیونگ یانگ شاهد حضور طرفداران کیم جونگ اون، رهبر جوان کره شمالی بود که از وی می خواستند حمله به جزیره گوآم که تحت حاکمیت ایالات متحده است را هر چه سریع تر انجام دهد. هفته گذشته پیونگ یانگ تهدید کرد در حال بررسی چگونگی حمله موشکی به این جزیره است. کره شمالی اعلام کرده است که ظرف روزهای آینده احتمالا چهار حمله موشکی به این جزیره امریکایی را انجام خواهد داد.تهدیدهای پیونگ یانگ دونالد ترامپ، رئیس جمهوری امریکا را برآشفته است. وی خطاب به کره شمالی گفت که اگر این کشور علیه ایالات متحده اقدامی انجام دهد با «آتش و خشمی» بی سابقه مواجه خواهد شد. اظهارات ترامپ با واکنش منفی مقامات فعلی و سابق امریکایی مواجه شده است. آنها می گویند تشدید لحن ترامپ علیه کره شمالی تشدید بحران بدون توجه به عواقب آن است و رئیس جمهوری ندانسته حرف هایی می زند که می تواند برای جامعه جهانی از جمله امریکا گران تمام شود. آنها همچنین رئیس جمهوری امریکا را به عدم مطالعه و ناآگاهی از تحولات جهانی متهم می کنند و می گویند که حرف ها و رفتارهایش بیش از هر زمانی نشان می دهد که وی چقدر نسبت به تحولات جهان ناآگاه است. اما رئیس جمهوری آمریکا ضمن دفاع از تهدید قبلی خود علیه پیونگ یانگ روز جمعه بار دیگر گفت، شاید به کار بردن اصطلاح خشم و آتش به اندازه کافی محکم و مقتدرانه نبوده است اما کره شمالی بداند اگر به آمریکا و منافعش آسیبی برساند، باید سراپا اضطراب شود. به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در حالی که مایک پنس، معاونش او را همراهی می کرد، برابر خبرنگاران حاضر شد و تأکید کرد که اگر کره به رفتار تهدیدآمیز خود ادامه دهد، با چنان پاسخی روبه رو خواهد شد که تاکنون تنها با چند کشور آن چنان رفتار شده است. ترامپ که در بدمینستر نیوجرسی سخن می گفت، به طور نمادین با اشاره به یک شاخه زیتون (نماد صلح) تأکید کرد که آمریکا همیشه آماده مذاکره است.


این در حالی است که پیش از این، جان مک کین، سناتور جمهوری خواه و رئیس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا ضمن هشدار به رئیس جمهوری کشورش نسبت به این که به سرانجام رساندن تهدیدات توخالی کار دشواری است، اذعان کرد: تشدید بن بست اتمی میان کره شمالی و آمریکا بسیار جدی است. مک کین که یکی از منتقدان صریح ترامپ است، گفت: «رهبران بزرگی که من تاکنون دیده ام تهدید نمی کنند مگر آنکه آماده عمل باشند و مطمئن نیستم که ترامپ در حال حاضر آماده عمل باشد. این نوع لفاظی های ترامپ تنها باعث می شود که این دو دشمن تاریخی وارد جنگ شوند و من از ترامپ می خواهم تا سیاست خارجه تئودور روزولت، رئیس جمهور سابق آمریکا را پیش بگیرد. به زبان دیگر روزولت می گفت بزرگان دست به عصا راه می روند به نظر من این سیاستی است که باید دولت ترامپ هم پیش بگیرد چرا که تمام کارهایی که الآن انجام می دهد تنها باعث می شود که ما به یک رویارویی جدی نزدیک شویم که به نظر من بسیار جدی است.» مک کین در ادامه گفت: «در حال حاضر ما حتی با فردی همانند جوزف استالین که برای خشونت های خود یک منطق مشخص داشت طرف نیستیم. ما با کیم جونگ اون، رهبر غیرقابل پیش بینی کره شمالی طرف هستیم.»


ترامپ طی ماه های گذشته بارها تاکید کرده است که دولت های قبلی امریکا با کره شمالی مماشات کرده اند و هیچ گاه برای مهار خطر آن تلاش نکرده اند. این بار هم در بدمینیستر نیوجرسی ترامپ این انتقاد خود را تکرار کرد و گفت: «آنها در برابر کره شمالی بسیار ضعیف ظاهر شده اند. آنها اجازه دادند این دیکتاتوری کوچک با ادامه برنامه هسته ای خود به بمب اتمی دست یابد، این یک فاجعه است.» وی یک بار دیگر با انتقاد از چین گفت: «پکن بسیار بیشتر از این می تواند در بحران کره شمالی مداخله کند.»با این وجود، ترامپ در پاسخ به این سوال که برنامه کاخ سفید برای مواجهه با کره شمالی چیست، گفت: «ما درباره چنین مواردی صحبت نمی کنیم. هیچ وقت علنا صحبت نمی کنیم اما به شما بگویم اگر کره شمالی حتی فکر حمله به کسانی که ما نمایندگی شان را می کنیم یا کسانی که متحد ما هستند و ما دوست شان داریم را در سر بپروراند، باید سراپا غرق اضطراب شود. در این صورت، آنها با مصائبی که تاکنون حتی تصورش را هم نکرده اند، روبه رو خواهند شد. کره شمالی بهتر است به خود بیاید وگرنه با عواقبی روبه رو خواهد شد که تاکنون فقط چند کشور با آن مواجه شده اند.»


پیونگ یانگ به تازگی اعلام کرد، تا اواسط ماه میلادی جاری طرح شلیک چهار موشک میان برد به سمت قلمروی آمریکا در گوام را تکمیل و برای تصمیم گیری در خصوص اجرای این طرح، به کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی ارائه خواهد کرد. در گزارشی که از سوی خبرگزاری دولتی کره شمالی منتشر شده به نقل از کیم راک گیوم، فرمانده نیروهای راهبردی این کشور آمده است: موشک های هواسونگ-۱۲ ارتش با عبور از آسمان شیمان، هیروشیما و کوچی ژاپن، با طی مسافت ۳۳۵۶.۷ کیلومتری در مدت ۱۰۶۵ ثانیه به مناطق آبی در ۳۰ تا ۴۰ کیلومتری گوام اصابت خواهد کرد. کره شمالی همچنین اعلام کرد، اظهارات دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در خصوص تهدید پیونگ یانگ به "خشم و آتش" اراجیف بوده است. فرمانده نیروهای راهبردی ارتش کره شمالی اعلام کرد، مذاکره با ترامپ به عنوان فردی که فاقد عقلانیت است، ممکن نیست و تنها زور مطلق می تواند بر او موثر افتد.


پیش از این جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا به کره شمالی هشدار داده بود، از در نظر گرفتن هرگونه اقدامی که منجر به "پایان رژیم و از بین رفتن مردم این کشور" شود، خودداری کند. اظهارات وزیر دفاع آمریکا پس از آن مطرح شد که دونالد ترامپ اعلام کرد، واشنگتن تهدیدهای کره شمالی را با خشم و آتش پاسخ خواهد داد. به گزارش شبکه خبری سی ان ان، وزیر دفاع آمریکا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: کره شمالی باید این مسیر را انتخاب کند که به منزوی کردن خود پایان بخشد و تلاش های خود به دستیابی به تسلیحات هسته ای را کنار بگذارد. اقدامات کره شمالی در آینده با پاسخ ما مواجه خواهد شد و این کشور هر رقابت تسلیحاتی یا مناقشه ای را که آغاز کند، خواهد باخت. با این حال این بار وزیر دفاع آمریکا هشدار داد که هر گونه جنگ با کره شمالی فاجعه بار خواهد بود و این کشور تلاش می کند از راه دیپلماتیک بحران را حل کند. به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس، جیمز ماتیس در گفت وگو با خبرنگاران در کالیفرنیا گفت: «تلاش های آمریکا (علیه کره شمالی) رویه دیپلماتیک داشته و بر مبنای دیپلماسی به پیش می رود و نتایجی دیپلماتیک نیز به دست می آورد. من می خواهم در حال حاضر در همین مسیر باقی بمانم. تراژدی جنگ به خوبی برای همه شناخته شده است و هیچ مشخصه ای بهتر از این حقیقت که فاجعه بار خواهد بود ندارد.» ماتیس با اشاره به رای چند روز پیش شورای امنیت سازمان ملل برای تحریم کره شمالی و توصیف این کشور به عنوان تهدید علیه جامعه جهانی گفت: «شما چند بار دیده اید که فرانسه، چین، روسیه و آمریکا با اتفاق نظر به نفع مسئله ای رای د اده اند.»


یک سخنگوی دیگر نظامی کره شمالی اعلام کرد، در صورتی که آمریکا هرگونه حرکت تحریک آمیزی از خود نشان دهد، پیونگ یانگ دست به عملیات پیشگیرانه خواهد زد.چندی پیش واشنگتن پست به نقل از مقام های اطلاعاتی آمریکا گزارش داد، پیونگ یانگ یک کلاهک اتمی کوچک که در موشک هایش قابل نصب بوده، تولید کرده است. این بدان معنی است که کره شمالی با سرعتی فراتر از انتظار درحال توسعه های سلاح های اتمی با قابلیت رسیدن به آمریکا است.این در حالی است که جان بولتون، نماینده اسبق امریکا در سازمان ملل که این روزها در تیم ترامپ فعالیت می کند، در مصاحبه ای خواستار حمله پیش دستانه امریکا به کره شمالی شده است. وی روز پنجشنبه به تلویزیون فاکس نیوز گفت: «تنها گزینه دیپلماتیک ما چین بوده ‏است تا کاری کند که شبه جزیره کره متحد شود. اما اگر این گزینه ای عملی نباشد، باید به سراغ گزینه های نظامی برویم. درباره این که باید دست به حمله پیشگیرانه بزنیم، بحثی در جریان است. اکنون سوال اساسی برای مردم آمریکا ‏این است که آیا آماده هستند که با یک کره شمالی دارای قابلیت حمله هسته ای به خاک آمریکا کنار بیایند یا نه؟ من می گویم نه. ‏روشن است که کسی نمی خواهد فاجعه یک کشتار را در شبه جزیره کره ببیند. باید صریح باشیم. چه کسی در نهایت مورد تهدید ‏جنگ افزار و موشک با قابلت حمله کلاهک هسته ای کره شمالی خواهد بود؟ مردم ایالات متحده!» بولتون گفت: «ما واقعا نمی دانیم رهبری کره شمالی می خواهد چه کار کند. این وضعیت رو به بهبودی نخواهد گذاشت و اگر می ‏خواهیم کاری کنیم، اکنون زمان آن است. اگر زودتر اقدام نکنیم، این وضعیت روز به روز بدتر می شود و در نهایت ‏میلیون ها آمریکایی به خاطر آن جان خود را از دست خواهند داد.»‏

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :