موضوعات ‌مرتبط: فناوری علم و فناوری

a/131294 :کد

ماجرای انتشار و تکذیب خبر یک درگذشت

  ﺳﻪشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۶ — ۰۸:۴۵
تعداد بازدید : ۲۶۰   
 تحلیل ایران -ماجرای انتشار و تکذیب خبر یک درگذشت

درگذشت پروفسور لطفعلی‌زاده، «بنیانگذار منطق فازی» خبری بود که طی روزهای آغازین هفته جاری بر روی خروجی بسیاری از خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری قرار گرفت.

به گزارش تحلیل ایران،بامداد روز شنبه، 21 مرداد بود که خبری مبنی بر درگذشت "پروفسور لطفعلی‌زاده " بنیانگذار منطق فازی در دنیا در شبکه‌های مجازی منتشر شد،


این اتفاق در حالی صورت گرفت که صبح امروز برخی منابع از عدم صحت درگذشت پروفسور لطفعلی‌زاده خبر دادند و پس از ساعاتی روابط عمومی دانشگاه تهران خبر مربوط به درگذشت وی را از روی سایت دانشگاه حذف کرد و بلافاصله با پذیرش این اشتباه طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که خبر منتشر شده از منبع غیرموثق دریافت شده و از مخاطبان خود و جامعه علمی عذرخواهی کرد. در این میان اکثر رسانه‌های داخلی این خبر را به نقل از سایت دانشگاه تهران منتشر کرده بودند و حتی صبح امروز دکتر محمد فرهادی، وزیر علوم طی یادداشتی درگذشت پروفسور لطفعلی‌زاده را تسلیت گفت.


لازم به ذکر است، روندی که ایسنا در انتشار خبر درگذشت پروفسور لطفعلی‌زاده طی کرد، همان روندی بود که چندی پیش در اعلام خبر درگذشت پروفسور «مریم میرزاخانی»، نابغه ریاضی دنیا در پیش گرفته بود که در این موضوع با وجود اینکه اکثر رسانه‌ها این خبر را از منابع نامعلوم منتشر کردند خبرگزاری دانشجویان ایران از انتشار هیجانی آن خودداری کرد و این موضوع را با پیگیری از مسئولان دانشگاه صنعتی شریف و تایید رسمی این دانشگاه بر روی خروجی خود قرار داد.


در این راستا اگر چه اقدام دانشگاه تهران در پذیرش اشتباه، عملی اخلاقی بوده است، اما توجه به این نکته ضروری است که سایت‌های اطلاع رسانی دانشگاه‌ها از منابع موثق رسانه‌ها به شمار می روند، بنابراین لازم است این منابع در انتشار اخبار دقت بیشتر به خرج داده و از انتشار اخبار مبتنی بر منابع غیرموثق خودداری کنند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :