موضوعات ‌مرتبط: سیاسی مجلس

a/131398 :کد

پرش وزرا از موانع کوتاه بهارستان

تحلیل ایران

  پنجشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ — ۰۹:۵۰
تعداد بازدید : ۳۲۹   
 تحلیل ایران -پرش وزرا از موانع کوتاه بهارستان

مجلس روز دوم را پرفشار و با دور تند آغاز کرد. دومین روز بررسی برنامه‌ های وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور برای کابینه دوازدهم، روز گذشته و با شتاب بیشتری ادامه یافت.

به گزارش تحلیل ایران،وزرای «اطلاعات»، «امور خارجه»، «امور اقتصادی و دارایی»، «بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» و «تعاون، کار و تأمین اجتماعی» از وزرایی بودند که در صحن علنی بهارستان به دفاع از خود پرداختند. هر وزیر پیشنهادی، نیم‌ساعت فرصت داشت تا از برنامه ‌های خود سخن بگوید و پاسخ‌گوی موافق و مخالف باشد. موافقان و مخالفان نیز هرکدام نیم‌ ساعت پیش‌تر از سخنان وزیر، فرصت داشتند تا نقطه ‌‌نظرات‌ خود را در صحن علنی مطرح کنند. مخالفت علی مطهری با وزیر اطلاعات، سخنان نماینده منتقد محمدجواد ظریف، تکه‌های گاه‌ و ‌بیگاه رئیس مجلس به نمایندگان بی ‌انضباط حاشیه ‌ها و نکته ‌های درخور توجه جلسه روز گذشته بهارستان بود.

** خوشحالی رهبری از تعامل ما با اطلاعات سپاه
حجت ‌الاسلام علوی در دفاع از برنامه ‌هایش گفت: از مقام معظم رهبری به دلیل موافقت با ادامه سربازی این‌جانب تشکر می‌کنم. به اختیاراتی که از سوی رهبری واگذار می‌شود، تمکین کرده و احترام می‌گذاریم و برای کاهش اختیاراتمان از این مسیر کوچکترین واکنشی نشان نمی‌دهیم. اگر رهبری تمام اختیارات ما را به نهاد دیگری واگذار کند، دست ادب به سینه می‌زنیم. در برابر اختیاراتی هم که مجلس به نهادهای دیگر واگذار می‌کند، دست ادب به سینه می‌زنیم. تعامل و همفکری با دستگاه‌های اطلاعاتی از جمله اطلاعات سپاه در وضع خوبی است. رهبری از این تعامل خوب با اطلاعات سپاه ابراز خوشحالی کرده‌اند. ما هم خوشحالیم که با این همدلی رهبر عزیزمان را خوشحال کرده‌ایم.

** نظر موافقان و مخالفان
محمدحسین قربانی، نماینده مردم آستانه اشرفیه، در موافقت وزیر اطلاعات گفت: «یادمان نرفته است دیروز وزارت اطلاعات از لحاظ نظرسنجی در پایین ‌ترین سطح رضایت بود، اما درحال‌حاضر بیش از ٧٥ درصد مردم از عملکرد وزارت اطلاعات رضایت دارند». نادر قاضی‌پور، نماینده ارومیه نیز در موافقت با علوی گفت: «او نگاه فرهنگی به امنیت دارد. با روشی عقلانی مشکلات حاد امنیتی را به سیاسی و مشکلات سیاسی را به اجتماعی و اقتصادی تبدیل می‌کند». علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی نیز در موافقت با وزیر پیشنهادی گفت: «صیانت اطلاعاتی در ارگان‌های حساس نظام از طریق حراست‌ها انجام می‌شود و این مأموریت مهمی است که وزارت اطلاعات با موفقیت انجام داده است».

**جرعه جرعه برجام نشان‌ بی ‌ا‌عتمادی ما به آمریکا بود
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه پیشنهادی کابینه دوازدهم نیز در سخنان روز گذشته اش گفته «بهبود معیشت مردم، هدف اصلی وزارت خارجه، از موانع تهی و شرایط بین‌المللی دگرگون شد. مصوبه اخیر مجلس در مقابله با اقدامات آمریکا تصویر مقتدرانه‌ای از همدلی و هم‌افزایی قوای سه‌گانه برای دفاع از منافع و حقوق مردم ایجاد کرد».

ظریف همچنین افزود: آنها که تلاش خود را برای جلوگیری از اجرای برجام به کار بستند، اکنون تلاش دارند با همدستی صهیونیست‌ ها فضای ایران‌هراسی و شیعه‌هراسی را تشدید کنند. اما برجام حاصل اعتماد به آمریکا نیست.جرعه جرعه برجام، نشان‌ دهنده بی ‌ا‌عتمادی جدی ما به آمریکا بوده است. اجماع و انسجام داخلی، طراحی فراگیر و استفاده هم‌افزا از تمام توان کشور یعنی توان تمام نهادها و جامعه مدنی، ضرورت انکارنشدنی دستیابی به این مهم است.

** نگاهی به سخنان مخالف و موافق ظریف
اما موافقان و مخالفان وزیر پیشنهادی خارجه چه گفتند؟ محمدعلی پورمختار، مخالف ظریف است و گفته: «مشکل روابط سازنده با برخی کشورهای منطقه، نیازمند تدبیر ویژه‌تری است. سفارتخانه‌ها باید فعالیت‌های اقتصادی ایران را در دیگر کشورها ساماندهی کنند؛ اما فعالان اقتصادی از عملکرد سفارتخانه‌ها گلایه دارند. سفرای ایران باید ارتباطات با جهان را ارتقا دهند و ذهنیت منفی مردم و مسئولان جهان را نسبت به کشورمان اصلاح کنند؛ اما دریغ از ذره‌ای اقدام». محمدرضا پور ابراهیمی، مخالف بعدی ظریف است و می‌گوید: «امروز جنگ ما جنگ اقتصادی است و کمیسیون اقتصادی در اختیار وزارت خارجه است و کمکشان می‌کنیم. اگر آقای ظریف در ساختار دیپلماسی اقتصادی، اصلاحات را اعمال کنند، من هم به او رأی موافق می‌دهم».

زهرا ساعی نیز در موافقت با ظریف می‌گوید: «ظریف نامی آشنا نه ‌تنها برای ایرانیان بلکه برای جهانیان است. آقای ظریف نقش تبلیغی دارند و امیدواریم در دوره جدید نیز دیپلمات‌های پرتلاش ما نیز نقش تبلیغی داشته باشند. او فردی است که به استفاده از ظرفیت ‌های وزارت خارجه بدون نگاه جنسیتی معتقد است».

**اقتصاد از برنامه‌هایش مبارزه با قاچاق و پول ‌شویی
مسعود کرباسیان، وزیر پیشنهادی اقتصاد، در دفاع از برنامه‌های خود گفته: «با تجربه‌ای که از سال‌های طولانی با حضور در اصلی‌ترین مجامع سیاست‌گذاری اقتصاد کشور داشتم و سه دهه حضور در عرصه‌های مدیریت اقتصادی، اینها را به برنامه عملیاتی با اهداف کمّی و اقدامات زمان‌بندی‌شده تبدیل خواهم کرد و تلاش خود را بر اجرائی‌کردن آن متمرکز می‌کنم. با توجه به عملکرد نامناسب این شاخص‌ها در گذشته، خوشبختانه در دولت یازدهم شاخص‌ها بهبود زیادی داشت، ولی باید به‌مراتب در چارچوب برنامه موفق‌تر عمل شود».

** موافقان و مخالفان چه گفتند
«سیدکمال‌الدین شهریاری» در موافقت با گزینه پیشنهادی وزارت امور اقتصادی و دارایی گفت: او نخستین کسی است که دروازه ورود دلارهای غیرنفتی را به کشور باز کرد. آنچه درباره کرباسیان عنوان می‌کنم حاصل ٢٥ سال شناخت از او در حوزه‌های عمل، تجربه و کار است». فریده اولادقباد هم در موافقت با کرباسیان گفت: «نقطه عطف تجربیات کرباسیان، اصلاحاتی است که در چهار سال گذشته در گمرک انجام داد که با راه‌اندازی گمرک نوین و سامانه جامع گمرکی، قاچاق کالا را در کشور از ٢٨‌ میلیارد به ١٢‌ میلیارد دلار کاهش داد». «ولی ملکی» در مخالفت با وزیر پیشنهادی گفت: من هرچه گشتم در برنامه ‌های ارائه‌ شده آقای کرباسیان چیزی جز نظریه ‌پردازی ندیدم، درحالی‌که باید اعداد و ارقام و اهداف کمی ارائه می‌شد تا مشخص شود امروز در چه وضعیتی قرار گرفته‌ایم و باید بعد از چهار سال به کجا برسیم».

**در تولید داروهای کمیاب خودکفا شدیم
قاضی‌ زاده‌هاشمی، وزیر پیشنهادی بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تشریح برنامه ‌های خود گفته «برنامه‌ هایی مانند طرح تحول سلامت قابل ارائه به جامعه جهانی است. در دولت یازدهم گردوغبار کم‌توجهی از حوزه سلامت و بهداشت ربوده شد. دولت یازدهم 56 درصد از هزینه‌های سلامت مردم را درحال‌حاضر پرداخت می‌کند، درصورتی‌که در دولت گذشته کشور ما در این حوزه جزء 40 کشور آخر دنیا بود. در سه سال گذشته، 24‌ هزار تخت بیمارستانی به بهداشت و خدمات کشور اضافه شده است».

** موافقان و مخالفان

غلامرضا تاجگردون اما در موافقت با وزیر پیشنهادی بهداشت و درمان گفت: «یک‌بار دیگر بیایید مراکز درمانی و بیمارستانی را مرور کنید که چه مشکلاتی داشته و اکنون در چه شرایطی است. برنامه‌های آقای هاشمی را مطالعه کنید، حتی یک درصد خطا با اسناد بالادستی ندارد. بنده افتخار می‌کنم که اعلام کنم در آخرین گزارشی که از دیوان محاسبات در تفریغ بودجه سال 94 در صحن مجلس ارائه شد، تقریبا خطا از حیث عملکرد در این حجم سنگین منابع در بهداشت و درمان نداشتیم».

** روز نه‌چندان سخت وزیر کار در بهارستان
علی ربیعی، وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی، در تشریح برنامه‌های خود گفت: «توانمند سازی، مهارت ‌سازی، توسعه مهارت انسانی و صیانت از منابع مادی و حفظ کارگاه‌ های اجتماعی و توسعه تعاون، فرهنگ و تأمین اجتماعی چندلایه، جزء برنامه‌های ما بود که با تمام اینها، قصد امحای فقر مطلق را داشته‌ام که این موضوع مورد تأکید رهبری نیز بود. نظام تأمین اجتماعی چندلایه، بیمه، صندوق‌های بازنشستگی و حتی برنامه اشتغال که بعدا راجع به آن صحبت می‌کنم، مؤثرترین کارهای ماست که می‌توانیم با برنامه‌ریزی و کمی سرمایه‌گذاری، آنها را انجام دهیم و فقر مطلق را امحا کنیم». او افزود: «برنامه ملی فقرزدایی و برنامه جامع حمایت از محرومان، با تکیه بر آسیب‌های اجتماعی و برنامه حمایت از مناطق محروم با تکیه بر منطقه‌گرایی، ازجمله برنامه‌های ماست».

**مخالفان و موافقان وزیر کار
روز گذشته، فرصت آن نبود تا محمود حجتی‌نجف ‌آبادی، وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی، پشت تریبون بیاید و در نیم‌ساعت برنامه‌ هایش را ارائه کند. با‌این‌حال، برخی موافقان و مخالفان او نکاتی را در صحن مطرح کردند. فرج‌ الله رجبی در مخالفت با ربیعی گفته: «جناب آقای ربیعی پیامک‌های زیادی از جبهه کارگری آمده که خواستند در جهت موافق شما صحبت کنم که شرمنده‌ آنها هستم. در وزارتخانه شما با چند چالش اساسی روبه‌رو هستیم که بخشی فراجناحی است و باید از مجموع هیئت دولت ورود پیدا کنند.

محمدصادق حسنی‌جوریانی، موافق ربیعی است و می‌گوید: «اگر ربیعی وقت بیشتری صرف نمایش کارهایش می‌کرد، درصد کمتری مردد به رأی‌دادن به او بودند؛ چراکه او کارهای زیادی کرده است».صدیف بدری، نماینده مردم اردبیل، در مخالفت با محمود حجتی، وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی، با بیان اینکه واردات محصولات تراریخته بدون ضابطه در حال انجام است، گفته: «مصرف بی‌رویه کود و سموم شیمیایی، موجب به‌خطرافتادن سلامت مردم و بی‌رغبتی کشورهای همسایه برای خرید تولیدات کشاورزی ایران شده است. فریدون احمدی در موافقت با محمود حجتی گفت: «حجتی با وجود خط و خطوط سیاسی، سیاسی‌کار نیست. از شما خواهش می‌کنیم تعداد مدیران بازنشسته خود را کاهش دهید، خیلی از این افراد نمی‌توانند یک بنگاه پنج‌نفره هم اداره کنند اما در بدنه دولت می‌مانند. در پاسخ کسانی که مدرک تحصیلی حجتی را زیر سؤال می‌برند باید بگویم که موضوع آب زیرمجموعه رشته عمران است و از این موضوع سردرمی‌آورد».

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :