موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/13166 :کد

0

سران لندن مانده در تفکرات قرون وسطایی

  دوشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۲:۳۳
تعداد بازدید : ۲۰۹   
 تحلیل ایران -سران لندن مانده در تفکرات قرون وسطایی

تغییرات در ساختار سیاسی انگلیس و انتخاب افرادی با شعارهای مغایر با سیاست‌های دولتمردان کنونی این کشور، مهر تایید دیگری بر ماندن سیاستمداران انگلیسی در تفکرات قرون وسطایی زد.

تغییرات در ساختار سیاسی انگلیس و انتخاب افرادی با شعارهای مغایر با سیاست‌های دولتمردان کنونی این کشور، مهر تایید دیگری بر ماندن سیاستمداران انگلیسی در تفکرات قرون وسطایی زد.
تغییرات در ساختار سیاسی انگلیس و انتخاب افرادی با شعارهای مغایر با سیاست‌های دولتمردان کنونی این کشور، مهر تایید دیگری بر ماندن سیاستمداران انگلیسی در تفکرات قرون وسطایی زد.

انگلیس از جمله کشورهای غربی است که ادعای آزادی بیان و آزادی عقیده سر داده و با این ادعا نیز به دخالت در امور سایر کشورها می‌پردازد. اما گویی این آزادی بیان صرفا در چارچوب منافع انگلیس تعریف گردیده و مبنا و چارچوب تعریف شده‌ای برای آن وجود ندارد. مثلا در این ساختار افرادی که علیه اسلام سخن بگویند به عنوان‌ آزادی بیان جایگاه ویژه می‌یابند چنانکه سلمان رشدی چنین سرنوشتی داشته است. هر کس که به اقدامات تروریستی در چارچوب منافع انگلیس بپردازد در این کشور آزادی کامل دارد که گروهک تروریستی منافقین نمودی از آن است. اما بالعکس هر کس که مخالف نظام سلطه سخن بگوید محکوم به سرکوب است که سرکوب تظاهرات‌های متعدد ضد جنگ در این کشور و نیز محاکمه منتقدان هولوکاست را می‌توان در این عرصه بر شمرد. نکته قابل توجه آنکه این امر را در روند سیاسی این کشور نیز می‌توان مشاهده کرد. انگلیسی که ادعای حمایت از آزادی سیاسی و لزوم آزادی تمام افراد برای بیان دیدگاه‌هایشان را دارد در درون خود روندی کاملا مغایر را دارد. نمود این امر را در واکنش‌ها به انتخاب رئیس جدید حزب کارگر می‌توان مشاهده کرد.

به گزارش تحلیل ایران، جرمی کوربین روز شنبه در رخدادی که برخی آن را «زلزله سیاسی» توصیف کرده‌اند، به عنوان رهبر جدید حزب کارگر انگلستان انتخاب شد. وی در سیاست خارجی مخالف جنگ و ماجراجویی نظامی است و از معدود نمایندگان حزب کارگر بوده که در سال 2003 علیه تجاوز نظامی به عراق رأی داد.همچنین کوربین از منتقدان شدید سیاست ریاضت اقتصادی و دولت محافظه‌کار است و به شدت با برنامه‌های انگلیس در جلوگیری از ورود مهاجران خارجی به انگلیس مخالفت می‌کند و خواستار پذیرش مهاجران به درون این کشور است. اینکه آیا وی قطعا در چارچوب مواضع اعلامی گام بر می‌دارد و یا اینکه از وی برای احیای جایگاه حزب کارگر و بهبود شرایط انگلیس در عرصه جهانی که امروز دیگر پذیرنده تفکرات سلطه گرایانه این کشور نمی‌باشد، سوء استفاده می‌گردد به آینده معطوف می‌گردد اما آنچه اکنون مطرح است نوع واکنش‌ها به انتخاب وی است که نشانگر ماهیت غیر دموکراتیک و ضد آزادی بیانی جاری بر ساختار سیاسی انگلیس است که واهی بودن ادعاهای جهانی آنها را آشکارتر می‌سازد.

نخست وزیر انگلیس انتخاب نماینده ضد جنگ را به رهبری حزب کارگر این کشور تهدید برای امنیت ملی انگلیس عنوان کرد.«دیوید کامرون» نخست وزیر انگلیس دیروز گفت «اکنون حزب کارگر تهدیدی علیه امنیت ملی، امنیت اقتصادی و امنیت خانواده‌های ماست.»در همین حال «تام واتسن» معاون رهبر ضدجنگ حزب کارگر به بی‌بی‌سی گفت ذهن رهبر جدید این حزب را نسبت به مسائل ناتو و پروژه تسلیحاتی تریدنت تغییر خواهد داد. لازم به ذکر است وزیر دفاع انگلیس نیز کوربین را مغایر امنیت ملی انگلیس عنوان کرده است. در جدیدترین موضع‌گیری رهبر جدید حزب کارگر انگلیس خطاب به دولت این کشور توقف جنگ در سوریه و عملیات نظامی علیه داعش را خواستار شد. «جرمی کوربین» رهبر تازه انتخاب شده کارگر در انگلیس خواستار راه حل مسالمت آمیز در سوریه شد و گفت: انگلیس نباید در نیروهای ائتلافی علیه داعش حضور داشته باشد. وی در جمع هزاران نفر از طرفداران حمایت از مهاجران سوری در محوطه بیرون پارلمان انگلیس گفت که این کشور با حضورش در سوریه به جنگ دامن می‌زند و تا وقتی یک گلوله در سوریه شلیک می‌شود نمی‌توان به مذاکرات صلح خوش بین بود.

لازم به ذکر است در ادامه واکنش‌ها به انتخاب رئیس حزب کارگر رسانه ونزوئلایی تله سور» گزارش داد که رئیس جمهور آرژانتین پیروزی یکی از اعضای جناح چپ حزب کارگر انگلیس را در انتخابات حزب کارگر این کشور تبریک گفت و از وی به عنوان دوست خوب ملت آمریکای لاتین یاد کرد.«کریستینا فرناندز کریشنر» رئیس جمهور آرژانتین پیروزی «جرمی کوربین» از اعضای جناح چپ حزب کارگر انگلیس را برای تصدی کرسی ریاست حزب کارگر این کشور تبریک گفت و اعلام کرد که پیروزی وی برای ملت آمریکای لاتین بسیار خبر مسرت بخشی بود زیرا وی دوست عزیز و خوب مردم این منطقه است.

«فرناندز» ضمن ارسال نامه‌ای برای «کوربین» پیروزی وی در انتخابات حزب کارگر انگلیس را تبریک گفت و برای وی آرزوی موفقیت روزافزون کرد.

بررسی روند تحولات انگلیس نشان می‌دهد که شعارهای کوربین با خواسته‌های مردم انگلیس همسو بوده که زمینه ساز محبوبیت وی شده است. به عنوان مثال شماری از فعالان گروه‌های مدنی صلح طلب و ضد جنگ و مدافع حقوق بشر روز شنبه ضمن برگزاری تجمع اعتراضی علیه نمایشگاه بزرگ تسلیحات انگلیس ( دی اس ای ای )، ورودی‌های اصلی این نمایشگاه را به مدت چند ساعت مسدود کردند.معترضین در جریان این حرکت اعتراضی، به رغم حضور گسترده نیروهای پلیس، موفق شدند به مدت 5 ساعت مانع از ورود هرگونه تجهیزاتی مربوط به نمایشگاه تجهیزات دفاعی و امنیتی به محل نمایشگاه اکسل، شوند.افراد شرکت کننده در تجمع، پلاکاردها و پارچه نوشته‌هایی در دست داشتند که ضمن اعتراض به تجارت سلاح، بر روی آنها نوشته شده بود 'امروز تجارت اسلحه، فردا موج آوارگان جنگ '. در این حرکت اعتراضی که همزمان با راهپیمایی گسترده مردم انگلیس در حمایت از پناه جویان در شهرهای لندن و سایر شهرهای این کشور صورت گرفت، برخی از افراد تظاهرکننده شعار 'ممنوعیت سلاح، استقبال از پناه جویان' را سر می‌دادند.

منبع :تسنیم

                               

انگلیس     تغییر     سیاستمداران     تفکر        


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :