موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بین الملل

a/131852 :کد

ثمره د‌ادوستد خارجی برای اقتصاد ایران

تحلیل ایران

  یکشنبه ۰۵ شهریور ۱۳۹۶ — ۱۶:۰۳
تعداد بازدید : ۵۱۷   
 تحلیل ایران -ثمره د‌ادوستد خارجی برای اقتصاد ایران

در حال حاضر اقتصاد ایران در یک تنگنای مالی شدید گرفتار شده و برای رفع این مشکل نیازمند تامین منابع مالی هم از داخل و هم از خارج کشور است.

به گزارش تحلیل ایران،وحید شقاقی شهری اقتصاددان،نوشته است:اگر واقعا هدف این است که ما بتوانیم رشد اقتصادی خود را افزایش دهیم، این هدف نیازمند تامین مالی است، بنابراین دولت یازدهم تلاش کرد تا از کانال دو محور یعنی سرمایه‌گذاری خارجی و اخذ وام خارجی بخشی از مشکل تامین مالی خود را برطرف کند. در این مسیر، گام‌هایی در حوزه سرمایه‌گذاری خارجی برداشته شد که به ویژه این تلاش‌ها در حوزه نفت و گاز خود را بیشتر نشان داد.


در حوزه وام خارجی هم چند اقدام انجام شد که شامل امضای قرارداد وام 7.1یارد دلاری با اگزیم بانک چین برای برقی کردن راه آهن تهران- مشهد و امضای قرارداد 2.2‌میلیارد یورویی با روسیه برای بخش انرژی و حمل و نقل بود. اخیرا هم بزرگ‌ترین قرارداد وام خارجی پسابرجام با اگزیم بانک کره‌جنوبی به ارزش بیش از هشت‌میلیارد یورو به امضا رسیده است. بر اساس این قرارداد، یک خط اعتباری از شبکه بانکی کره‌جنوبی اخذ می‌شود. بدین ترتیب، بخش‌های مختلف اقتصادی ایران باید برای استفاده از این خط اعتباری برنامه‌ریزی لازم را داشته باشند تا این قرارداد بتواند بخشی از مشکلات تامین مالی اقتصاد ما را برطرف کند. پس یکی از مباحث مهمی که در حوزه روابط خارجی خود را نشان می‌دهد،‌ بحث مشکل تنگنای منابع مالی اقتصاد ایران است. هرگونه بده بستان خارجی می‌تواند به افزایش امنیت اقتصادی و کاهش ریسک اقتصاد ایران منجر شود.

وقتی که یک بانک خارجی بیش از هشت‌میلیارد یورو به ایران واگذار می‌کند، نشان‌دهنده این موضوع است که در مجموع این بانک بحث ریسک اقتصادی کشور ما را پذیرفته است و می‌تواند به سایر کشور‌ها و سرمایه‌گذاران این علامت را بدهد که امکان سرمایه‌گذاری،‌ وام دهی و امکان تبادلات تجاری - اقتصادی بعد از برجام در اقتصاد ایران تسهیل شده است. در این میان، آنچه اهمیت دارد این است که این خط اعتباری در بهترین وضعیت و با بهره وری بالا و در نقاط کلیدی و هدف هزینه شود و بتواند بخشی از این مشکلات تنگنای منابع مالی اقتصاد ایران را در برخی حوزه‌ها پوشش دهد. البته تلاش برای حضور سرمایه‌گذاران کره‌جنوبی در اقتصاد ایران نیز می‌تواند علاوه بر بحث تامین مالی بخشی از نیاز کشور به موضوع فناوری روز را پوشش دهد.

به عبارتی، واگذاری این خط اعتباری می‌تواند بخشی از مشکلات مالی دولت را برطرف کند و همچنین بخشی از پروژه‌های کلیدی اقتصاد ایران را که نیازمند تامین منابع مالی هستند پوشش دهد. به هر حال اقتصاد کره‌جنوبی جزو اقتصاد‌های بزرگ دنیا قلمداد می‌شود و این امر به سرمایه‌گذاران سایر کشور‌ها نیز این پیام را می‌دهد که اقتصاد ایران از امنیت و آرامش لازم برای انجام سرمایه‌گذاری و جذب منابع مالی برخوردار است. با توجه به اینکه رقم این خط اعتباری نیز قابل توجه است، این امر می‌تواند بخش زیادی از مشکلات را حل و فصل کند.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :