a/13197 :کد

0

مشارکت دو بانک اروپایی در طرح های صنعت پتروشیمی ایران

  دوشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۷:۰۳
تعداد بازدید : ۱۵۷   
 تحلیل ایران -مشارکت دو بانک اروپایی در طرح های صنعت پتروشیمی ایران

دو بانک اروپایی برای سرمایه گذاری در دو طرح پتروشیمی ایران سرمایه گذاری می کنند.

به گزارش تحلیل ایران، صنعت پتروشیمی، جذابیتی خاص برای شرکت های اروپایی داشته و مذاکرات فشرده ای میان نمایندگان این شرکت ها و ذینفعان صنعت پتروشیمی کشورمان انجام شده است.
اروپایی ها با هدف تحکیم جایگاه در دوران پساتحریم، از هم اکنون رقابت بر سر بازار ایران را شروع کرده و تمایل دارند که از طریق تامین دانش فنی و فناوری واحدهای پتروشیمی، جای پای محکمی در ایران برای خود بیابند.
تا چندی پیش شرکت های اروپایی، هیات هایی را به صورت محرمانه به ایران اعزام کرده و مذاکراتی را در خصوص همکاری در دوران پساتحریم انجام می دادند، اما مدتی است که این گفت وگو ها جنبه علنی یافته و حتی صحبت از عقد قرارداد و همکاری رسمی می شود.
تاکنون شرکت هایی از آلمان و هلند برای سرمایه گذاری در طرح های پتروشیمی ایران مذاکراتی را انجام داده و حتی قراردادهایی را نیز امضا کرده اند.
در روزهای اخیر نیز اخباری جدید از حضور اروپایی ها در صنعت پتروشیمی ایران منتشر شد به طوری که گفته می شود آنها قرار است در دو طرح پتروشیمی ایران سرمایه گذاری کنند.
براین اساس، تفاهمنامه سرمایه گذاری ٥٠٠ میلیون یورویی میان یک بانک اروپایی و پتروشیمی دماوند امضا شده که از طریق آن، ٥٠٠ میلیون یورو به ضمانت یک بانک اروپایی در اختیار شرکت ملی صنایع پتروشیمی قرار خواهد گرفت.
مدیرعامل پتروشیمی دماوند می گوید: شرکت مورد اشاره پیشنهاد کرده بود که به سرمایه گذاری در پروژه هایی که به طور مستقیم زیر نظر شرکت ملی صنایع پتروشیمی فعالیت می کند، علاقه مند است بنابراین با توجه به سابقه همکاری های گذشته پتروشیمی دماوند را برای سرمایه گذاری انتخاب کردند.
علاوه برا ین، قرار است که یک بانک دیگر اروپایی در طرح احداث یک واحد ١٢٠ هزار تنی تبدیل مستقیم گاز به پروپیلن(GTP) در کشور مشارکت کند.
عباس شعری مقدم معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی در این باره می گوید: براساس برنامه ریزی صورت گرفته قرار است به زودی پایلوت جی.تی.پی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی تبدیل به یک واحد بزرگتر با ظرفیت ١٢٠ هزار تن در سال تبدیل شود.
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با اشاره اخذ مجوزهای لازم از وزارت نفت برای ایجاد یک واحد جی تی پی با ظرفیت ١٢٠ هزار تن در سال با لیسانس ایرانی از سوی این شرکت، گفت: منابع ریالی لازم برای این طرح از سوی NPC و در صورت نیاز به منابع ارزی یک بانک اروپایی در این پروژه سرمایه گذاری خواهد کرد.
وجود مخازن بزرگ گازی و خوراک فراوان، دسترسی به منابع آبی در سواحل جنوبی و قرار گرفتن در کنار مسیرهای حمل و نقل دریایی از جمله مزیت هایی هستند که ایران را به مکانی جذاب برای سرمایه گذاران صنعت پتروشیمی تبدیل می کند.
در حال حاضر ظرفیت تولید ٦٠ میلیون تنی تولید محصولات پتروشیمی در کشور وجود دارد که با تکمیل و راه اندازی طرح های نیمه تمام، ظرفیت تولید آنها به 120 میلیون تن افزایش پیدا خواهد کرد. همچنین با کلنگ زنی واحدهایی که طراحی آنها انجام شده است نیز ظرفیت تولید پتروشیمی ایران به 180 میلیون تن در سال خواهد رسید.

منبع:ایرنا

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :