موضوعات ‌مرتبط: سیاسی خاورمیانه

a/131974 :کد

جایگاه استراتژیک خاورمیانه برای آمریکا

وحید سلوکی

  ﺳﻪشنبه ۰۷ شهریور ۱۳۹۶ — ۲۳:۴۴
تعداد بازدید : ۳۴۳   
 تحلیل ایران -جایگاه استراتژیک خاورمیانه برای آمریکا

از جمله مهم ترین عواملی که سبب نگاه ویژه بازیگران جهانی و در راس آن ایالات متحده آمریکا به خاورمیانه بالاخص خلیج فارس گردیده است را می توان نفت سرشار آن دانست.

منطقه خاورمیانه بخش استراتژیک و مهم آسیا محسوب می شود. در واقع این منطقه از جهات مختلفی دارای اهمیت است که می تواند سلطه آمریکا را نه فقط در این منطقه خاورمیانه و کشورهای آن بلکه در سراسر جهان فزونی بخشد. از جمله مهم ترین عواملی که سبب نگاه ویژه بازیگران جهانی و در راس آن ایالات متحده آمریکا به خاورمیانه بالاخص خلیج فارس گردیده است را می توان نفت سرشار آن دانست. در واقع کشوری که بر نفت و منابع انرژی منطقه خاورمیانه مسلط شود می تواند بر اقتصاد جهانی چیره گشته و در پی آن بر معادلات بین المللی اثربخش بوده و اکثر بازیگران را به خود وابسته سازد. این منطقه بیش از ۶۰درصد ذخایر نفتی و بیش از ۳۰ درصد از منابع گازی جهان را در بردارد و به همین خاطر نیز خلیج فارس شاهرگ حیاتی آمریکا و متحدان آن است.


دستیابی به نفت خاورمیانه تنها در صورت حاله ای از  امنیت در این منطقه( امنیت اسرائیل و حاکمان وابسته)،  می تواند مورد دسترسی واقع گردد.ایالات متحده آمریکا جهت دستیابی به منابع نفت، به ویژه با هزینه ارزان حاضر به انجام هرگونه اقدام خصمانه ای می باشدکه در این باره می توان به عقیم کردن دولت های مردمی و از سوی دیگر روی کار آوردن حکومت های دست نشانده اشاره کرد.کانون حیاتی منافع آمریکا را می توان حفظ و تداوم موجودیت اسرائیل دانست  که با فشار لابی های اسرائیلی که تمام جریانات قدرت و اثرگذار در آمریکا را در دست گرفته اند مرتبط دانست.یهودیان در کنگره و رسانه های گروهی آمریکا از قدرت بسیار قوی برخوردار بوده و از همین قدرت خود به عنوان اهرمی موثر در جهت حفظ و تامین امنیت اسرائیل در خاورمیانه تلاش می کنند.


اما آمریکا نیز از وجود اسرائیل بی بهره هم نیست. کشورهای منطقه، به ویژه کشورهای نفت خیز عربی، در سایه مخاطره و همچنین به خاطر ترس واهی ،از قدرت هسته ای و توان نظامی اسرائیل و حتی ایران هراسی که با جنگ نرم غرب، علیه جمهوری اسلامی ایران از ابتدای پیروزی انقلاب تا به امروز درحال پیگیری است، به آمریکا و قدرتش وابسته شده و دلارهای نفتی خود را در اختیار غرب قرارداده و برای تامین امنیت خود تسلیحات و جنگ افزارهای نظامی بیشتری خریداری می کنند.


دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا فردی  بود که اسرائیل با توجه به عدم هوش و سواد سیاسی و هوش دیپلماتیک ، با حمایت خود وی را در جهت اهداف خود بر روی کار آورد، چرا که با همدستی و کمک دونالد ترامپ و در واقع  استفاده ابزاری از وی،  می توانستند به اهداف سیاسی خود رسیده و از سوی دیگر صدمات قابل توجهی را به دستاوردهای جمهوری  اسلامی ایران در عرصه های مختلف وارد سازند.  در رابطه با اهمیت خاورمیانه برای دونالد ترامپ می توان گفت در شرایط فعلی خاورمیانه بیش از دوران گذشته برای آمریکا و سران سیاسی  آن اهمیت دارد به ویژه برای شخصیتی همچون ترامپ که به همه چیز به دید سود و منفعت اقتصادی می نگرد از جایگاه ویژه ای برخوردار است. اهمیت خاورمیانه که به سخن سیاستمداران غربی از آن به قلب زمین یاد می شود را می توان از اولین سفر خارجی ترامپ درک کرد، چرا که وی در اولین سفر خود، خاورمیانه و کشور عربستان سعودی را انتخاب کرد.


ترامپ به دنبال نفت ارزان برای غرب با بهره برداری سیاسی از عربستان و از سوی دیگر تبدیل خاورمیانه به یک کانون  بحران با جنگ نیابتی و حمایت از گروه های تروریستی همچون داعش است تا صنایع نظامی و کارتل های تسلیحاتی ، سودسرشاری را به دست بیاورند، لذا با ایجاد ارعاب در بین همسایگان، تهدید ایران ،  حمایت از تروریست و ادعای مبارزه با آن  و اختلاف میان کشورهای عربی اهداف گفته شده خود را دنبال می کند.آنچه می تواند مانع از دستیابی ترامپ به   اهداف توسعه طلبانه با محوریت ایجاد بحران گردد،  کشور ایران است، چرا که ایران به عنوان تنها کشوری است  که طی یک دهه گذشته نقش منحصر به فردی را در مدیریت بحران های منطقه ای و جلوگیری از بی ثباتی خاورمیانه نقش ایفا کرده است. جمهوری اسلامی خواهد توانست همچون گذشته با اتخاذ تدابیر استراتژیک و مدیریت صحیح در همگرایی منطقه ای و فرامنطقه ای و تشکیل  اتحاد مثلث، با همکاری سه ضلع کشور ایران، ترکیه، روسیه، مانع از دستیابی دونالد ترامپ  در خاورمیانه شده و نقش موثری در قبال بحران های منطقه ای با ابعاد بین المللی و پیامدهای آن که به نوعی ساخته و پرداخته تعداد معدودی بازیگر جهانی با سرکردگی غرب است ایفا نماید.

                               

  وحید سلوکی
  کارشناس سیاسی و تحلیلگر مسایل منطقه‌ای غرب آسیا
  آدرس ایمیل : vahidsolouki@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :