موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی قضایی

a/132053 :کد

طبق گزارش؛

آخرین وضعیت پرونده «حادثه قطار تبریز- مشهد»؛ ۹ ماه گذشت

  پنجشنبه ۰۹ شهریور ۱۳۹۶ — ۲۰:۴۱
تعداد بازدید : ۲۲۲   
 تحلیل ایران -آخرین وضعیت پرونده «حادثه قطار تبریز- مشهد»؛ ۹ ماه گذشت

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درباره آخرین وضعیت پرونده «حادثه قطار تبریز - مشهد» گفت: گزارش نهایی این پرونده به زودی تقدیم هئیت رئیسه مجلس می‌شود.

به گزارش تحلیل ایران، گزارش کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از حادثه «آتش سوزی پلاسکو» پس از گذشت ۷ ماه از این حادثه، روز گذشته در صحن علنی مجلس قرائت شد.


البته به گفته محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران، این گزارش از ۴۰ روز پیش تقدیم هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی شده بود و در نوبت قرائت در صحن قرار داشت.پس از قرائت این گزارش، تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به اظهار نظر درباره آن پرداختند.
 
ای کاش
محمدحسین فرهنگی نماینده مردم «تبریز، آذرشهر و اسکو» و عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی پس از قرائت گزارش آتش سوزی و فرو ریزش ساختمان پلاسکو گفت: لازم است از اقدام مدیران عملیات اطفای حریق حادثه پلاسکو که در ساعت‌های اولیه توانستند با سپر قراردادن جان خود و تخلیه محل، تلفات بیشتر احتمالی این حادثه را کاهش دهند، تقدیر شود.وی با بیان اینکه گزارش جامع کمیسیون عمران نیز باید مورد قدردانی قرار گیرد، تصریح کرد:‌ ای کاش در سایر موارد نیز گزارش‌هایی که در صحن قرائت می‌شود به صورت جامع باشد.فرهنگی در اثنی سخنان خود به «گزارش حادثه قطار تبریز - مشهد» که قرار است کمیسیون عمران مجلس درباره آن نیز گزارش تهیه کند، اشاره کرد و گفت: درخصوص قطار تبریز- مشهد که در منطقه سمنان دچار سانحه شد، گزارشی به عنوان گزارش اولیه در صحن علنی مجلس قرائت شد و قرار بود که گزارش جامع آن نیز درصحن قرائت شود که‌ای کاش همانند حادثه پلاسکو، دولت و مجلس به حادثه قطار تبریز- مشهد نیز توجه می‌کردند.

تلخی حادثه
فرهنگی تصریح کرد:میزان تلفات حادثه قطار سه برابر حادثه پلاسکو بود و تلخی آن در حافظه مردم تبریز خواهد ماند، از این رو سهل انگاری‌های صورت گرفته در این حادثه باید مدنظر قرار می‌گرفت.عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در اینگونه حوادث وظایف سنگین مراجع داوری نیز بسیار حائز اهمیت است، اما در این حادثه مورد غفلت قرار گرفته است، افزود: در حوادثی مانند پلاسکو، مسئولیت‌هایی متوجه دستگاه‌های مرتبط با موضوع است.نماینده مردم تبریز، اسکو، آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قانون ناظر به تقسیم مسئولیت‌ها است، بیان کرد: در این گزارش وظیفه وزارت راه و شهرسازی مورد غفلت واقع شده است. همچنین خسارت‌های وارده نیز باید جبران شود.
 
گزارش اولیه
منظور نماینده مردم «تبریز، آذرشهر و اسکو» از گزارش اولیه «حادثه قطار تبریز - مهشد»، گزارشی است که صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران ۲۴ آذر ۹۵ یعنی ۱۹ روز پس از حادثه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی قرائت کرد.

در بخش شرح این گزارش به نقل از خانه ملت آمده بود: قطار شماره ۴۸۰۲ تبریز ـ. مشهد با ۱۳ واگن در ساعت ۶:۳۲ روز جمعه مورخ ۱۳۹۵/۰۹/۰۵ در محور تهران ـ. مشهد قبل از ایستگاه هفت‌خوان و به دلیل ایراد ترمز ناشی از برودت هوا و نقص فنی احتمالی متوقف شده و به اپراتور مرکز کنترل اعلام وضعیت می‌کند. قطار شماره ۳۲۴۲ سمنان ـ. مشهد با ۵ واگن در ساعت ۷:۱۴ همان روز و در دو ترک قبل از قطار تبریز ـ. مشهد متوقف شده و با کارشناس کنترل مرکزی CTC وارد مذاکره می‌شود. نهایتاً دستور حرکت در تراک‌های قرمز همراه با خاموش نمودن سامانه کنترل اتوماتیک قطار، به قطار سمنان ـ. مشهد اعلام می‌شود. این قطار ساعت ۷:۱۸ حرکت خود را آغاز نموده و پس از ورود به قوس محل توقف قطار تبریز ـ. مشهد که به دلیل وجود تپه‌های مجاور، فاقد دید مستقیم مناسب بوده، در ساعت ۷:۲۲ و با سرعتی حدود ۱۲۰ کیلومتر در ساعت به انتهای قطار جلویی برخورد نموده که تعدادی از واگن‌های انتهایی قطار تبریز ـ. مشهد منهدم و تعدادی نیز دچار حریق غیرقابل‌کنترل می‌شود. متأسفانه در این سانحه تعدادی از هم‌وطنان در اثر ضربه برخورد و سوختگی جان خود را از دست دادند.
 
ضعف مدیریت
پس از قرائت گزارش اولیه کمیسوین عمران درباره «حادثه قطار تبریز - مشهد» نیز تعدادی از نمایندگان مجلس به اظهار نظر پرداختند. نائب رئیس دوم مجلس که اداره جلسه را برعهده داشت پس از قرائت گزارش گفت: بر اساس گزارش کمیسیون و گزارشات دیگر، بروز حادثه مربوطه دلایلی داشته، یکی از دلایل خراب بودن دستگاه کنترل بود که ظاهرا گاهی چراغ قروز بوده، ولی چون تکرار شده، اپراتور‌ها فکر کردند که این مسئله اشتباه است و خیلی جدی نگرفته اند. یکی دیگر از دلایل این بود که آموزش ضمن خدمت اپراتور‌ها جدی نگرفته شده بود، همچنین بی مسئولیتی اپراتور‌های قبلی و بعدی که خیلی راحت از کنار موضوع گذشتند که این مسئله باز به مدیران بالا دست برمی گردد. از طرف دیگر متأسفانه کمک رسانی به حادثه دیدگان نیز بسیار ضغیف بوده که البته سایر دستگاه‌ها هم در اینجا مسئول هستند، اما این حادثه در کل نشان دهنده ضعف مدیریت در وزارت راه و شهرسازی است، البته ممکن است که وزارتخانه در برخی حوزه‌ها موفق بوده، اما اینجا مقصر است و حتما باید پاسخ بدهد تا اینکه حوادث این چنینی تکرار نشود.
 

نیمه اسفند
پیشتر صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفته بود: گزارش سازمان بازرسی درباره حادثه قطار تبریز - مشهد دریافت شده و گزارش دستگاه قضا را نیز دریافت خواهیم کرد.
وی ابراز امیدواری کرده بود تا نیمه اول اسفند، گزارش ن‌هایی این حادثه تکمیل و به مردم ارائه شود.

۹ ماه گذشت
با گذشت بیش از ۹ ماه از «حادثه قطار مشهد - تبریز»، هنوز گزارش ن‌هایی آن تکمیل و به صحن علنی مجلس شورای اسلامی ارائه نشده است.

آخرین وضعیت
محمدرضا رضایی‌کوچی نماینده مردم جهرم و رئیس کمیسوین عمران مجلس درباره آخرین وضعیت پرونده «حادثه قطار تبریز - مشهد» به خبرنگار میزان گفت: گزارش «حادثه قطار تبریز- مشهد» به زودی تقدیم هئیت رئیسه مجلس می‌شود.رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: البته گزراش اولیه به یک شکلی گزارش کامل و جامعی بود لذا ما در آن گزارش به همه تخلفاتی که انجام شده بود به نوعی پرداخته بودیم.

وی ادامه داد: به اعتقاد بنده گزارش ن‌هایی به نوعی به پیشنهادات در رابطه با مشکلات ایجاد شده می‌پردازد و طبق ماده ۴۹ آئین نامه برای اصلاح قوانین می‌پردازد؛ لذا دقیقا در گزارش اولیه برخورد دو قطار تبریز - مشهد کسانی که مقصر بودند و سهل‌انگاری کرده بودند شناسایی شدند و این موضوع می‌تواند مورد استناد دستگاه قضایی هم قرار بگیرد.این نماینده مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا گزارش حادثه دو قطار در صحن کمیسیون رای‌گیری شده است و یا خیر؟ گفت: در حال حاضر کلیات گزارش برخورد دو قطار تبریز - مشهد در صحن کمیسیون رای‌گیری شده است و ما مشغول نگارش ن‌هایی این گزارش هستیم و به زودی آن را تقدیم هئیت رئیسه مجلس خواهیم کرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :