موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگی

a/132080 :کد

درس هایی از قرآن؛

فلسفه ذبح قربانی

  جمعه ۱۰ شهریور ۱۳۹۶ — ۱۳:۳۲
تعداد بازدید : ۱۷۲   
 تحلیل ایران -فلسفه ذبح قربانی

خداوند در قرآن می‌فرماید: «وَأَطْعِمُوا الْقَانِعَ وَالْمُعْتَرَّ» (حج/۳۶) وقتی گوسفند کُشتید، هم بخورید هم به دیگران بدهید، اما این گوشت قربانی را بین چه کسانی باید تقسیم کرد؟

به گزارش تحلیل ایران،حجت‌الاسلام محسن قرائتی استاد تفسیر قرآن کریم بیش از 30 سال است به تدریس معارف قرآن و اهل‌بیت(ع) می‌پردازد و سال‌ها است که پنج‌شنبه‌ها در برنامه درس‌هایی از قرآن میهمان خانه‌های ایرانیان است.


با توجه به تأکید مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به انس عمومی با قرآن و توجه به مفاهیم الهی،  فارس گزیده‌ای از تفسیر قرآن حجت‌الاسلام قرائتی در سال‌های گذشته را در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهد.در ادامه بخشی از تفسیر قرآن حجت‌الاسلام قرائتی در برنامه درس‌هایی از قرآن با موضوع «شفای قرآن، عید قربان» که در 1 بهمن ماه سال 1383 ایراد شده است، تقدیم می‌شود.- قربانی کردن سابقه دارد حضرت آدم دو تا پسر داشت هابیل و قابیل «قَرَّبَا قُرْبَانًا» المائدة/27 سابقه قربانی مال اسلام نیست حتی بت پرست‌ها که گوسفند می‌کشتند، می‌گفتند: «لِیُقَرِّبُونَا إِلَى اللَّهِ زُلْفَى» الزمر/3 بت‌پرستی‌شان بخاطر قرب بود.


- افرادی مال خودشان را قربانی می‌کنند، افرادی جانشان را، مسئله وقف هم همین‌طور است اگر کسی بتواند چیزی را وقف کند این دائماً هر کس از این درخت، از این قنات، از این آب لوله کشی، از این مدرسه، از این کتابخانه، مسئله وقف یک صدقه جاریه است یک کاری قربة الی الله دائمی است.


- قرآن می‌گوید: «وَأَطْعِمُوا الْقَانِعَ وَالْمُعْتَرَّ» الحج/36 خدا به همه و حاجی‌ها می‌گوید وقتی گوسفند کُشتید هم بخورید هم به دیگران بدهید نمی‌گوید اگر می‌شناسی، اگر می‌شناسی نیست، آقا این آدم معلوم نیست چه جور آدمی است؟ به او بده بخورد، مگر می‌خواهی گزینش کنی؟ در کارهای قربانی گزینش نکنید «وَأَمَّا السَّائِلَ فَلَا تَنْهَرْ». الضحى/10


- عید در اسلام مساوی است با کمک به فقرا، عید فطر زکات فطریه، عید قربان گوشت قربانی، کسی هم پول ندارد گوسفند بخرد شریکی جمع بشوند یکی پنج تومان ده تومان بدهند ده نفری بیست نفری یک گوسفند بکشند و بدهند شریکی باشد ولی کار بشود عید قربان نقد می‌کند مکاتبی را که می‌گوید گوشت خوردن درست نیست.


- گاهی ما قربانی که می‌کنیم قربان خودمان می‌شود سیراب و شیردان برای عصر، کله پاچه‌اش برای صبح، این ران برای شوهر خواهر، آن هم برای داماد، این برای خواهر، اصلاً چیزی قربان نشد. قربان یعنی از خودت جدا کن نه یعنی خرج... مثل اینکه بنده بگویم قربـة الی الله بعد پول را بردارم بگذارم توی کیسه‌ام این قربان نشد. عید قربان یعنی اگر گوسفند می‌کشید چشم‌هایتان را ببندید گوشت و دنبه را یک جور بین دیگران تقسیم کنید.


- نماز قربانی است، صدقه قربانی است، وقف قربانی است، کمک علمی قربانی است، بنابراین همه ما می‌توانیم به کارهایمان رنگ الهی بدهیم اینکه قرآن می‌گوید «الَّذِینَ هُمْ عَلَى صَلَاتِهِمْ دَائِمُونَ» المعراج/23 دائماً در نمازند، مگر اینکه فرشته هستند که دائم در نمازند؟ می‌خواهد بگوید آنها وقتی نماز خواندند می‌روند یک مسجد توی جاده می‌سازند یک مسجد توی روستا می‌سازند جهاد سازندگی که جاده را آسفالت می‌کنند ... باید کارهایمان را جوری کنیم که دنیا و آخرتمان پربار شود. 


- در قرآن صد و پانزده مرتبه کلمه‌ دنیا است صد و پانزده مرتبه هم کلمه‌ آخرت هست می‌خواهد بگوید کاری کنید که چیزی را فدای چیزی نکنید نه دنیا را فدای آخرت کنید و نه آخرت را فدای دنیا کنید.


- قرآن می‌فرماید که دو رقم مرض داریم گاهی مرض روحی است گاهی جسمی امراض روحی مهمتر است زیرا: 1- دائمی است، 2- مخفی استt 3- امراض مادر است، 4- درمانش سخت‌تر است، 5- دارویش هم همه جا نیست، 6- پزشک آن فقط اولیاء خدا هستند.


- قرآن می‌فرماید «نَسُوا اللَّهَ» افرادی هستند خدا را فراموش می‌کنند بعد خدا می‌فرماید حالا که شما من را فراموش کردی من هم یک کاری می‌کنم که خودت خودت را فراموش کنی «فَأَنْسَاهُمْ أَنْفُسَهُمْ» الحشر/19 یکی از چوبهای خدا این است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :