موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی حوادث

a/132118 :کد

ایران داغدار فرزانگان هرمزگانی

تحلیل ایران

  شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ — ۱۵:۰۷
تعداد بازدید : ۵۰۹   
 تحلیل ایران -ایران داغدار فرزانگان هرمزگانی

واژگونی اتوبوس دانش آموزان تیزهوش هرمزگانی که به کشته و مجروح شدن شماری از آنها انجامید، موجی از تاثر را در میان مردم ایران برانگیخت.مسوولان بایستی با ایمن‌سازی مسیرها،ازاینگونه حوادث تلخ جلوگیری کنند.

به گزارش تحلیل ایران،مطبوعات کشور به طور روزانه مهمترین و برجسته ترین رخدادهای داخلی و خارجی را پوشش می دهند. این در حالی است که بخش زیادی از خبرها، یادداشت ها، گزارش ها، گفت وگوها و ... به انعکاس شرایط اجتماعی و فرهنگی جامعه اختصاص می یابد؛ موضوعی که توجه ویژه به آن اهمیتی فزاینده دارد.

موضوع های یادشده را که انعکاس قابل توجهی در روزنامه های صبح شنبه 11 شهریور 1396 داشت؛ با هدف آگاهی بخشی و اطلاع رسانی بررسی کرده است.

** واژگونی مرگبار اتوبوس دختران تیزهوش
اتوبوس دختران دانش‌آموز هرمزگانی برای شرکت در اردوی فرزانگان (استعدادهای درخشان) در روز جمعه 10 شهریور در جاده شیراز دچار حادثه شد و در این سانحه بیش از 40 تن کشته و مصدوم شدند.

روزنامه«ایران» با درج گزارشی با عنوان«داغ فرزانگان در قلب ایرانیان» بعاد مختلف حادثه تلخ جان باختن دانش آموزان را در تصادف رانندگی جاده داراب را بررسی کرد و نوشت: باز هم اردوهای دانش‌آموزی حادثه‌آفرین شد و جان تعدادی از فرزندان نخبه این سرزمین را گرفت. این بار حادثه در روستای قلعه بیابان داراب از توابع استان فارس اتفاق افتاد. بامداد روز جمعه 44 دانش‌آموز دختر هرمزگانی می‌رفتند تا آخرین اردوی ملی فرزانگان را در شهر شیراز برگزار کنند اما حوالی ساعت 5 صبح اتوبوس واژگون می‌شود و 7 دانش‌آموز، یک معلم و کمک راننده جان خود را از دست می‌دهند، دو دانش‌آموز قطع عضو و دو دانش‌آموز هم قطع نخاع می‌شوند. در سال‌های گذشته تصادف اتوبوس جان عده زیادی از دانش‌آموزان و دانشجویان نخبه کشور را گرفته است که ماجرای تصادف اتوبوس حامل مریم میرزاخانی و دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف یکی از مشهورترین آنهاست؛ در آن حادثه 6 نفر از نخبگان ریاضی کشور کشته شدند.

در ادامه می خوانیم: درباره منشأ این حادثه گمانه‌های زیادی مطرح شده است. برخی اعلام کردند راننده خواب آلود بوده و برخی دیگر هم به نقص فنی ماشین اشاره کردند اما زینب جعفری دانش‌آموز سوم دبیرستان که جزو مسافران این اتوبوس بود روایت دیگری از ماجرا دارد. او به خبرنگار «ایران»می‌گوید:«قرار بود به شیراز برسیم تا در اردوی توانمندسازی دانش‌آموزان که به صورت کشوری برگزار می‌شد، شرکت کنیم.ما ساعت 11:30 از بندرعباس حرکت کردیم، ساعت 3 صبح بود که اتوبوس نگه داشته بود تا هر کسی چیزی می‌خواهد بخرد. من با چند نفر از همکلاسی‌ها پیاده شدم، کیک و کلوچه خریدیم وبرگشتیم. بچه‌ها سروصدا می‌کردند، می‌گفتند و می‌خندیدند. خانم معلم مدام بلند می‌گفت بچه‌ها ساکت باشید آقای راننده حواسش پرت می‌شود. من بی‌توجه به بقیه بچه‌ها خوابیدم یکدفعه با صدای جیغ بچه‌ها از خواب بیدار شدم و دوباره بیهوش شدم و نفهمیدم چه شد. چند دقیقه بعد به هوش آمدم و دیدم بچه‌ها داشتن بعضی از دوستانم رو از پنجره بیرون می‌کشیدند. خودم رو از پنجره شکسته شده بیرون کشیدم؛ ماشین‌های زیادی توی جاده نگه داشتند و به ما کمک کردند حدود یک ربع بعد اورژانس رسید.»

روزنامه«آرمان» در گزارشی با عنوان«واژگونی اتوبوس فرزانگان» می نویسد: باز هم واژگونی اتوبوس و باز هم کشته و زخمی شدن شهروندان در جاده‌های مرگ. بامداد جمعه خبری تلخ روی خروجی خبرگزاری‌ها قرار گرفت تا باز هم شهریور «ماه مرگ‌های جاده‌ای» نام بگیرد. در حالی‌که در سال‌های اخیر هرازگاهی اخباری دردناک از تصادفات فاجعه‌آفرین مخابره شده، بار دیگر خبر رسید که در هرمزگان اتوبوسی واژگون شده تا تعدادی دانش‌آموز فرزانه را به کام مرگ بفرستد و به قطع عضو و قطع نخاع تعدادی دیگر بینجامد. تا لحظه تنظیم این گزارش آمار دقیقی از کشته‌شدگان حادثه واژگونی اتوبوس در داراب منتشر نشده و منابع خبری تعداد جانباختگان را از 9 تا 12نفر اعلام می‌کنند.

در ادامه این گزارش آمده است: برای اردوها حرکت در شب در یک دوره‌ای تخلف بود، اما در آیین ‌نامه جدید که حدود پنج سالی است اجرا می‌شود، حرکت در شب هم بلامانع اعلام شده است، اما با رعایت ضوابطی همچون تعداد رانندگان و مسائل فنی اتوبوس. آیین‌ نامه اردوهای دانش‌آموزی از قدمتی بالا برخوردار است و در این سال‌ها نیز بارها مورد بازنگری قرار گرفته است. آیین ‌نامه فعلی، آیین ‌نامه پخته‌ای است که بسیاری از موارد اعم از مسائل بهداشتی، ایمنی، امنیتی و حوادث غیرمنتظره در آن دیده شده است.

روزنامه«شرق» با درج یادداشتی با عنوان«مرگ نخبگان در نبود برنامه و تمهید» که به قلم طیبه سیاوشی نماینده دهمین مجلس شورای اسلامی نگاشته شد، آورده است: غم ازدست‌دادن فرزند از سخت‌ترین و عمیق‌ترین غم‌هایی است که بر انسان می‌گذرد. از این جهت پیش از بیان هر چیز به خانواده‌های عزیزی که در حادثه سقوط اتوبوس دختران عزیزشان را از دست دادند، تسلیت می‌گویم. اما درباره این حادثه از هر زوایه که بخواهیم ورود کنیم سرفصل بی‌برنامه‌بودن و سهل‌انگاری توی چشم می‌زند. امیدوارم یک بار هم که شده، مسئولان به‌جای آنکه خودشان را پشت پیام‌های تکراری پنهان کنند، فکری به حال این درد بی‌درمان کنند، اینکه هر ‌از ‌چندگاهی دختران و پسران ما در جاده‌ها طعمه مرگ و خانواده‌هایشان داغدار نشوند. آنچه در حادثه اخیر بیش از دیگر موارد به چشم می‌آید، سفر شبانه غیرضروری دختران دانش‌آموز هرمزگانی است. هیچ مقدمه‌ای برای این سفر لحاظ نشده است. اینها فقط مقصد را تعریف می‌کنند و بچه‌ها به راه می‌افتند. بعد هم که حادثه اتفاق افتاده، راننده دستگیر شده و ارسال پیام و سفر مسئولان به منطقه آغاز شده است؛ اما این چه چیزی را روشن می‌کند. اگر برنامه‌ریزی لازم بود و بخش‌نامه و آیین‌نامه مشخصی برای شکل این نوع سفرها طراحی شده بود، نباید این اتفاق برای دختران بی‌گناه ما می‌افتاد. یک تصادف در اردوها در اروپا به‌عنوان فاجعه انسانی بزرگ مطرح می‌شود و اخبار ایران هم بارها و بارها آن را پوشش می‌دهد.

روزنامه«اعتماد» در یادداشتی با عنوان«حادثه دلخراش دانش‌آموزان هرمزگانی و مسوولیت ما» نوشت: جا دارد ناراحت باشیم، گریان شویم و نگران و حتی عصبانی شویم که گویا حوادث در کشور ما تمامی ندارند و هر لحظه بیم آن می‌رود، در گوشه‌ای که تصور نمی‌کنیم عده‌ای از هموطنان عزیزمان بر اثر بی‌مبالاتی و سهل‌انگاری جان خودشان را از دست بدهند و برخی دیگر تا آخر عمر رنج معلولیت را با خود همراه داشته باشند. حادثه واژگونی اتوبوس حامل دانش‌آموزان فرزانه هرمزگانی که دست‌کم ١١ کشته و ٣٥ مجروح به‌جا گذاشته است واقعا دردناک و تاثر‌برانگیز است اما با کمال تاسف باید عنوان کنیم که بعید می‌نماید درس بگیریم و این آخرین حادثه ناگوار و قابل‌پیشگیری خصوصا در بخش جاده‌ای و دانش‌آموزی کشور باشد!

محمد کاظمی نماینده مجلس، در ادامه این یادداشت می نویسد: راستی علت اصلی وقوع انواع حوادث قابل‌پیشگیری در کشور چیست و چرا در یک جامعه ثروتمند مثل ایران هرازگاهی باید با نمونه دلخراشی از آن روبه‌رو شویم و هیچگاه یک برنامه راهبردی دقیق و کارشناسانه و همه‌جانبه پیرامون «ایمنی» را به مورد اجرا نگذاریم؟ واقعیت آن است که معدل فهم موجود در جامعه ما هنوز به اهمیت زندگی و جان انسان‌ها پی نبرده است و از زیرین‌ترین لایه‌ها تا بالاترین سطوح حداقل در عمل همه مساعی خود را برای حفظ جان خود و دیگران به‌کار نمی‌بریم. آیا ما در محدوده خانواده؛ هنگام سفر، هنگام تفریح، هنگام کار در شهر و در روستا، در خانه، در خیابان و... به جز اقدامات معمول غریزه‌ای پیرامون امنیت و ایمنی خود اندیشه می‌کنیم و اعمال پیشگیرانه جدی و استاندارد از خود بروز می‌دهیم؟ اگر پاسخ مثبت نیست که نیست باید ابتدا روی آن متمرکز شویم و باور بسازیم و فرهنگ بیافرینیم که ارزشمندترین ودیعه خداوند به ما جان ما است و هم او دستور اکید به حفظش داده است.

روزنامه«خراسان» در گزارشی با عنوان«فرزانگان، قربانی اتوبوس مرگ» آورده است: چند دقیقه مانده به ساعت 4 صبح جمعه، اتوبوس حامل 45 دانش آموز نخبه هرمزگانی که راهی اردوی ملی فرزانگان در شیراز بودند، پس از چند تکان شدید واژگون می شود و فاجعه ای دیگر رقم می خورد .گزارش ها (تا زمان تنظیم این گزارش )از 12 کشته و بیش از 30 مصدوم حکایت دارد که در این میان چند نفر از آن ها قطع نخاع و قطع عضو شده اند. این چندمین بار است که دانش‌آموزان و دانشجویان نخبه ای که راهی اردوهای تفریحی یا علمی هستند، دچار سانحه رانندگی در جاده می‌شوند. در تاریخ 26 اسفند 1376 اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در مسیر بازگشت از بیست ودومین دوره مسابقات ریاضی که در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شده بود، به دره سقوط کرد و هفت نفر از دانشجویان به اضافه دو عضو هیئت علمی این دانشگاه کشته شدند.مریم میرزاخانی نابغه فقید ریاضی از بازماندگان این حادثه بود.

** رونق گردشگری در گرو همکاری ‌های فرابخشی
جذب گردشگر و رونق صنعت توریسم، برای گذر از اقتصاد تک محصولی و نفتی، توجه دولت ها و سرمایه گذاران بسیاری را به خود جلب کرده است. برای رشد این صنعت زیرساخت های فراوانی را باید ایجاد کرد که می تواند راه گشای قفل اشتغال نیز باشد.

روزنامه«شهروند» در مطلبی با عنوان«فرصت گردشگری شهری در تهران نباید از دست برود» به گفت وگو با زهرا نژادبهرام عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران، پرداخت و آورد: توجه به گردشگری به‌عنوان یک صنعت درآمدزا و در عین‌حال یکی از بخش‌های وابسته به حوزه فرهنگ اگرچه در شهرهای تاریخی مانند اصفهان و شیراز و شهرهای مذهبی چون مشهد به‌طور نسبتی مورد توجه بیشتری قرار گرفته اما در تهران همواره اولویت‌های دیگری مطرح بوده و ابعاد سیاسی و اقتصادی پایتخت‌بودن، توجه به ظرفیت‌های گردشگری شهری را در حاشیه نگه داشته است. حالا به‌نظر می‌رسد گردشگری شهری و فرصت‌های آن بیش از هر زمان دیگری در کانون توجه برنامه‌ریزان شهری است. گردشگری در مقیاس جهانی ٥‌درصد از تولید ناخالص که رقمی حدود ١. ٥ تریلیون دلار می‌شود را به خود اختصاص داده و ٧‌درصد از اشتغال فعلی دنیا هم در آن ایجاد شده است. از سوی دیگر در دهه‌های اخیر منحنی تمایل به سفر و جهانگردی به‌طور پیوسته، رو به رشد بوده ولی ما در ایران همیشه با این پرسش مواجه بوده‌ایم که چه سهمی از بازارهای گردشگری منطقه‌ای و جهانی داشته‌ایم؟

در ادامه این گفت وگو می خوانیم: با این‌که کشور ما یکی از غنی‌ترین کشورهای برخوردار از میراث فرهنگی، تاریخی و طبیعی است و از معدود کشورهای دارای چهارفصل جهان است، متاسفانه همچنان شرایط مناسبی در صنعت گردشگری ندارد. برای اثبات این ادعا کافی است به درآمد حاصل از این بخش در برخی شهرهای جهان توجه کنید. به‌طور مثال هنگ‌هنگ (پایتخت کشور هنگ‌هنگ) با جمعیتی کمتر از ٨‌میلیون نفر در ‌سال ٢٠١٥، درآمدی معادل با ٣٧‌میلیارد دلار از صنعت گردشگری به دست آورده است. در همین سال، شهر سنگاپور ٣٢. ٥‌میلیارد دلار، بانکوک ٢٥‌میلیارد دلار و لندن نیز ١٦‌میلیارد دلار از این طریق کسب درآمد داشته‌اند.

روزنامه«شرق» با درج گزارشی با عنوان «تعطیلات شگفت انگیز» نوشت: برای آنهایی که قصد دارند تعطیلات تابستانی را در کنار خانواده گذرانده و بیشترین بهره را از جاذبه‌های طبیعی وتاریخی ببرند، مالزی بهترین انتخاب است. کشوری که در جنوب شرقی آسیا قرار گرفته است و درشمال تایلند، در جنوب سنگاپور و از طرف غرب اندونزی را همسایگی می‌کند. مالزی با آب و هوای استوایی و رطوبت بالا امکان سفر در تمام سال را ممکن ساخته است اما شاید باران‌های موسمی برای بعضی از افراد خوشایند نباشد. گردشگران مالزی به دلایل مختلفی به این کشور سفر می‌کنند، علاوه بر لذت بردن از ساحل و دریا و طبیعت زیبا، بازدید از جاذبه‌های فرهنگی تاریخی این کشور و یا تجربه ی طعم غذاهای محلی، می‌تواند دلایل دیگری باشد. مسافرت برای تفریحات ساحلی به این کشور نیازمند انتخاب منطقه سفر است چراکه در این کشور هرمنطقه برای زمان خاصی از سال مناسب است.

در ادامه می خوانیم: در سفر به مالزی سعی کنید محدود به کوالالامپور نباشید، مالزی ایالت‌های بسیار جذابی دارد که میتوانید در هرکدام از آنها تجربایت متفاوتی را خلق کنید. اهل کوه نوردی باشید اگر پیشنهاد می‌کنیم سعود به کوه کینَبالو را جزء یکی از برنامه‌های خود داشته باشید. این کوه در ایالت صباح قرار دارد. برای طبیعت گردان لازم به یادآوری است که صعود به این کوه حداقل دو روز طول می‌کشد که قبل از هرگونه اقدام نیز باید در سایت رسمی آن ثبت نام و مجوز صعود را اخذ کنند.

روزنامه«دنیای اقتصاد» با انتخاب گزارشی با عنوان« ایران، سومین مبدا گردشگری جمهوری آذربایجان» می نویسد: مطابق آماری که آژانس خبری «ترند» جمهوری‌آذربایجان به نقل از رئیس انجمن گردشگری این کشور منتشر کرده، در 6 ماه نخست سال 2017 میلادی بیش از 180 هزار ایرانی از این کشور بازدید کرده‌اند. ازدیدکنندگان کشورهای عربی و روسیه در صدر کشورهای سفرکننده به جمهوری‌آذربایجان در تابستان 2017 قرار داشته‌اند. در مدت 6 ماه بین ژانویه تا ژوئن 2017، حدود یک میلیون و 200 هزار گردشگر خارجی از این کشور دیدن کرده‌اند که در مقایسه با نیمه نخست سال 2016 افزایشی 24 درصدی نشان می‌دهد. در نیمه نخست سال 2017، آذربایجان میزبان 374 هزار و 491 گردشگر روسی، 254 هزار و 425 گردشگر گرجی، 180 هزار و 103 گردشگر ایرانی، 44 هزار و 196 گردشگر اماراتی، 27 هزار و 342 گردشگر اوکراینی و 19 هزار و 355 گردشگر عراقی بوده است.

در ادامه آمده است: در سال 1395 آذربایجانی‌ها با 979 هزار و319 گردشگر پس از عراق با یک میلیون و392 هزار و 245 نفر بیشترین بازدید را از ایران داشته و پس از این دو کشور نیز افغانستان با 683 هزار و 172 نفر و ترکیه با 415 هزار و11 نفر جزو 4کشور نخست در تعداد گردشگر ورودی به ایران بوده‌اند. تحلیل‌های آماری نشان می‌دهد جمهوری ‌آذربایجان کشوری است که برخلاف ترکیه، تراز گردشگری ایران با آن مثبت است؛ یعنی گردشگرانی که از این کشور به ایران رهسپار می‌شوند بسیار بیش از گردشگرانی هستند که از ایران به مقصد این کشور حرکت می‌کنند. در سال 2013، حدود یک میلیون و 78 هزار گردشگر آذربایجانی از ایران بازدید کرده بودند و این در حالی است که گردشگران ایرانی بازدیدکننده از جمهوری آذربایجان در این سال، به حدود 144 هزار نفر می‌رسیدند.

** آسیب های اجتماعی در کمین کودکان
در بررسی آسیب های رفتاری در کودکان باید عوامل متعددی را مطالعه کرد و تاثیر هریک از عوامل را بر فرآیند رفتاری و فراگردهای آن مطالعه کرد. معمولا هر کودک بر حسب نفوذ محیط اجتماعی خود نسبت به خوبی و بدی هر چیزی می اندیشد و بر این پایه درباره امور زندگی تصمیم می گیرد. کودک تصور میکند این تشخیص و تصمیم اراده خود اوست و حال آنکه عامل موثر محیط اجتماعی است.

روزنامه «ایران» در مطلبی با عنوان«اگر پدر و مادر نیستید هم این مطلب را بخوانید!» درباره نشانه های تجاوز جنسی در کودکان به گفت وگو با یاسمن اشکی مؤسس سازمان کنترل سلامت پرداخت و نوشت: به گزارش سازمان بهداشت جهانی یکی ازهر 5 دختر و یکی از هر 13 پسر مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند. به هر حال این عدد در ایران هم تکان دهنده است. این خیلی فاجعه بزرگی است و هیچ کس نمی‌خواهد اتفاق بیفتد اما چرا متجاوز موفق می‌شود که یکی از هر 5 دختر بچه را مورد آزار قرار دهد؟ انجمن‌های حقوقی در تمام جوامع معتقدند؛ دلیل اصلی موفقیت متجاوز، سکوت است. یعنی بخاطر تابوها در موردش حرف نمی‌زنیم. کسی به ما آموزش نداده ما هم به بچه مان آموزش نمی‌دهیم. دومین علت، سکوت فردی است که مورد تجاوز قرار گرفته یعنی متجاوز همیشه به بچه می‌گوید این راز است و به دلایل متفاوتی بیشتر بچه‌ها آن راز را نگه می‌دارند چون متجاوز، بچه را می‌ترساند و می‌گوید اگر این راز را به کسی بگویی می‌کشمت بنابراین بچه آزار جنسی دیده و ترسیده، سکوت می‌کند.

دلیل بعدی این است که می‌گویند اگر پدر و مادرت بفهمند؛ تو را می‌کشند، بیرونت می‌اندازند، دوستت ندارند، تو دیگر آلوده‌ای، همه بفهمند مسخره‌ات می‌کنند، تو گناه کردی، خدا دیگر تو را دوست ندارد در نتیجه بچه به‌طور غریزی و حسی می‌گوید این کار اشتباه است. همه اینها باعث می‌شود بچه در موردش سکوت کند. نکته بعدی که خیلی مهم است توجه کنیم.

در ادامه این گفت وگو می خوانیم: واقعیت این است که نمی‌شود. اما یکسری نشانه‌ هایی وجود دارد که مثل نقشه راهنما به پدر و مادرها کمک کند و خیلی مهم‌اند. درصد زیادی از مواردی که در همه جای دنیا گزارش می‌شود، معلم گزارش می‌دهد. چون دانش‌آموز را هر روز می‌بیند و او را با بقیه و با خودش مقایسه می‌کند. دسته اول؛ نشانه‌های غیر قابل انکار است یعنی اگر این نشانه‌ها دیده شد قطعاً بچه آزار جنسی می‌بیند. مثل بیماری‌های آمیزشی مخصوصا اگر بچه اچ ای وی مثبت شود و از مادر مبتلا به‌دنیا نیامده باشد.

اگر بچه سیفلیس و ویروس هرپس بگیرد قطعاً تجربه جنسی داشته است یا حاملگی‌های ناخواسته در دختران بسیار کوچک که ازدواج نکرده‌اند و رابطه‌ای نداشته‌اند و یکدفعه خانواده متوجه حاملگی فرزندش می‌شود. نشانه سوم؛ سوزش و کبودی در نواحی تناسلی است یعنی به‌طور طبیعی آناتومی بدن انسان طوری است که اندام‌های خصوصی مثل زیر بغل به جایی نمی‌خورد هر چقدر هم بچه شیطنت کند کبودی دیده نمی‌شود مگر اینکه نشانه آزار فرد متجاوز باشد البته در لباس زیر بچه هم می‌تواند نشانه‌ای باشد که البته گاهی دلایل پزشکی هم دارد.

روزنامه«وقایع اتفاقیه» در مطلبی با عنوان« کودکان کار و تهدید به جدا کردن از خانه» آورد: از همین حالا که خبر رسیده قرار است بچه‌ها را دوباره از سطح شهر جمع کنند، دست و دلشان لرزیده... این بار حتی گفته‌اند اگر برای سومین بار اورژانس اجتماعی به سراغتان بیاید و کارتان به مراکز بهزیستی بکشد دیگر به خانه باز نخواهید گشت... کابوسی تلخ که خواب را از چشمان ده‌ها کودک کار و خیابان ربوده است. فکر نگهداری اجباری در مراکز بهزیستی و دور‌شدن از محیط خانواده... .خانواده‌، واژه‌ای است که به نظر می‌رسد ماهیت وجودی آن برای کودکان کار و خیابان مورد تردید مسئولان سازمان بهزیستی است. در همین رابطه اخیرا، انوشیروان محسنی بندپی از شروع مجدد طرح موسوم به ساماندهی کودکان کار و خیابان خبر داده و اعلام کرده والدین کودکی که سه بار به مراکز بهزیستی ارجاع شده، سلب حضانت می‌شوند تا این چرخه تکرار نشود و چهره شهر از وجود کودکان کار پاک شود. راهکاری که به باور فعالان حقوق کودک به نظر می‌رسد بیش از آنکه چاره‌ساز باشد، به دنبال افزودن بار آسیب‌های اجتماعی است.

در ادامه آمده است: خرداد ماه امسال بود که انوشیروان محسنی بندپی، رئیس سازمان بهزیستی کشور از برنامه‌های دولت دوازدهم درباره کودکان کار و خیابان گفت. از اینکه سازمان بهزیستی طبق برنامه ششم متولی اصلی رسیدگی به وضعیت کودکان کار و خیابان است. او اعلام کرده بود، با رایزنی‌هایی که با معاونت پیشگیری از جرم قوه ‌قضائیه صورت گرفته و طی لایحه‌ای که در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است، اگر کودکی بیش از سه بار پذیرش شد، حضانت کودک از والدین سلب و در اختیار سازمان قرار گیرد «تا این چرخه به حالت اول برنگردد و ما دوباره کودک را در خیابان نبینیم.» جدا از اینکه طرح ساماندهی کودکان خیابان اساسا عنوان خوبی ندارد اما سال‌هاست که اجرا می‌شود و نتیجه آن اعلام نمی‌شود. یکی از مطالبات فعالین حقوق کودک و نهادهای مدنی این است که نتایج اجرای این طرح و اثرش را بر کاهش تعداد کودکان کار اعلام کنند. یعنی بگویند که این طرح ساماندهی که بیشتر شبیه دستگیری است!

روزنامه«قانون» با انتخاب گزارشی با عنوان«کودکان بی حقوق» نوشت: کودکان همچنان بی حقوق هستند. بیش از هشت سال از ارائه لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان به مجلس شورای اسلامی می گذرد و هنوز قانون مشخصی در رابطه با حقوق کودکان و نوجوان وجود ندارد. هر روز در اطراف‌مان اخبار ناراحت کننده ای از مواردی چون فروش کودکان، کودکان کار، کودک آزاری و اخباری از این دست روبه‌رو می شویم. از آزار و قتل آتنا در پارس آباد مغان، فروش راحله 13 ساله به قیمت دومیلیون تومان در تهران و مسائل مشابه، زمان زیادی نمی گذرد. همه می‌دانیم که قصه پر غصه کودکان کار که همیشگی بوده و بر اساس آمار بین سه تا هفت میلیون کودک کار در ایران وجود دارد. از مهاجرین کشور‌های دیگر تا کودکان بدون شناسنامه، همه مواردی است که لزوم توجه و سرعت بخشی به روند بررسی لایحه ای برای کودکان را نشان می دهد. اما همچنین این لایحه از مجلسی به مجلس دیگر منتقل می شود و به دلیل قدیمی شدنش هربار از دولت خواسته می شود تا لایحه جدید به مجلس ارائه شود.

در ادامه آمده است: موضوعات مرتبط با آزار کودکان و نوجوانان به شکل‌های مختلف و حساسیت جامعه روی این مساله، لزوم بررسی جدی و سریع این لایحه را به نمایندگان مجلس شورای اسلامی یادآور می شود. علاوه بر این موضوع، عدم وجود آمار رسمی از آزار جسمی، جنسی و عاطفی کودکان و نوجوانان و همچنین آمار ضد و نقیض میزان واقعی کودک کار در کشور و اتفاقاتی از این دست باعث می شود که هر روز هشدار وقوع حوادثی مشابه حوادث آتنا، بنیتا یا حتی کودکانی که مورد آزار نزدیکان خود قرار می گیرند، جدی‌تر شود.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :