موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/132122 :کد

ارزیابی های متفاوت از گزارش تازه آمانو درباره ایران

تحلیل ایران

  شنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۶ — ۱۶:۴۷
تعداد بازدید : ۳۸۱   
 تحلیل ایران -ارزیابی های متفاوت از گزارش تازه آمانو درباره ایران

تازه ترین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره راستی آزمایی فعالیت های هسته ای ایران پس ازبرجام،با واکنش های مختلفی درکشور روبرو شد؛برخی آن رامثبت خواندند وشماری این گزارش راهشداری به تهران دانستند.

به گزارش تحلیل ایران،گزارش تازه «یوکیا آمانو» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت های هسته ای ایران، واکاوی روندهای مربوط به انتخاب کابینه دوازدهم و بیانات رهبر انقلاب در پیام ایشان به حجاج بیت الله الحرام، از محورهای خبری و تحلیلی روزنامه های امروز شنبه 11 شهریورماه 1396 بود.


**بازتاب متفاوت گزارش تازه آژانس بین ‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت های هسته ای ایران


تازه ترین گزارش آژانس بین ‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران، بار دیگر بر اجرای تعهدات ایران بر مبنای برجام تاکید کرد. این موضوع بازتاب های متفاوتی در روزنامه های امروز داشت. برخی روزنامه ها این رویداد را مثبت و برخی نیز با نادیده گرفتن نکات مثبت گزارش تازه آژانس، باز هم بر سیاه نمایی در خصوص برجام اصرار ورزیدند.


روزنامه «شرق» در گزارشی با عنوان «ترامپ در منگنه»، با بیان تاکید دوباره آژانس بین المللی انرژی اتمی بر پایبندی تهران به برجام، نوشت: هشتمین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران بعد از توافق وین، بار دیگر اجرای تعهدات ایران بر مبنای این توافق را تأیید کرد. این گزارش که به‌ طور فصلی منتشر می‌ شود، بر مبنای متر و معیارهای دقیق ارزیابی، میزان ذخایر اورانیوم کم‌غنای ایران، تعداد سانتریفیوژها، میزان ذخایر آب سنگین ایران و موارد دیگر مندرج در برجام را اعلام کرده ‌است. طبق توافق، میزان تعهدات، هم‌سطح یا کمتر از میزانی است که در برجام تعهد شده ‌است. این روزنامه افزود: این گزارش در حالی منتشر شده که آمریکا دنبال ایجاد خلل در ادامه اجرای برجام است. دونالد ترامپ، سفیرش در سازمان ملل را راهی وین کرده تا بهانه‌ای با عنوان بازدید از سایت‌های نظامی را به برجام اضافه کند، درحالی‌که سال‌ها طبق آنچه مطالعات ادعایی معروف بود، موضوع بازرسی از برخی سایت‌های نظامی به‌ویژه پارچین از سوی مقامات آمریکایی و آژانس مطرح می ‌شد. حال با رفع این ادعاها با عنوان «پی‌ام‌دی» در حاشیه مذاکرات هسته‌ای و برجام، طرح بحث بازدید از سایت‌های نظامی ایران از سوی آمریکا مثمر ثمر به نظر می‌آید.


شرق همچنین در یادداشتی با عنوان «مخمصه ترامپ»، نوشت: همان‌طور که انتظار می‌رفت، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش خود به‌روشنی نشان داده که ایران در همه موارد به همه تعهداتش ذیل برجام عمل کرده است. مطابق این گزارش، موجودی آب‌سنگین و اورانیوم غنی‌شده زیر حد مجاز است. به‌ این ‌ترتیب، آژانس که تنها مرجع بازرسی و راستی‌آزمایی درباره برجام است، همه ادعاهای پیشین جریان‌های تندرو در آمریکا درباره نقض برجام از سوی ایران را بی‌اعتبار کرده است. در ادامه آمده است: نمی‌توان پیش‌بینی کرد که ترامپ در نیمه اکتبر چه تصمیمی درباره برجام خواهد گرفت. او اهمیت بسیاری برای حفظ پایگاه اصلی رأیش که دارای تمایلات راست افراطی و ازجمله ضد ایران است، قائل است. نادیده‌گرفتن یکی از قول‌های اصلی انتخاباتی می‌تواند برای ترامپ در آینده مسئله‌ساز شود. بنابراین اکنون غریزه او و منافع سیاسی‌اش در کشمکش با واقعیات عینی قرار گرفته و مشکل می‌توان گفت نتیجه این کشمکش چه خواهد شد.


روزنامه «آفتاب یزد» عدم در یادداشتی با عنوان «عدم استقبال از استدلال ‌های ترامپ»، نوشت: آنچه امروز مهم است این که هیچ یک از درخواست‌های ترامپ درباره برجام مورد استقبال قرار نگرفت. حتی تیم آمریکایی نیز پایبندی ایران به برجام را تایید کرد، دیدارهای اخیر نیکی هیلی سفیر آمریکایی سازمان ملل در دیدار با آمانو، نیز نتوانست کاری از پیش ببرد و مشاهده کردیم که آژانس روز چهارشنبه پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کرد.آفتاب یزد افزود: استدلال ترامپ درباره بازرسی از سایت های نظامی ایران هم نه مورد توجه آمانو و نه مورد توجه اروپایی‌ها قرار نگرفت. درحال حاضر کشورهای اروپایی به هجمه‌های ترامپ علیه برجام توجهی ندارند. بنابراین برجام به خاطر حفظ منافع جامعه بشری به این راحتی‌ها برچیده نمی‌شود اگر حتی فرانسه پیشنهادی هم درباره 8 سال آینده داده باشد برای موکول کردن نظرات ترامپ به آینده‌ای است که او در آن حضور ندارد.


روزنامه «ابتکار» هم در یادداشتی با عنوان «بنای ضد برجامی ترامپ فرو ریخت»، با اشاره به گزارش جدید آماو درباره فعالیت های هسته ای ایران نوشت: یوکیو آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه در گزارش جدید خود که در قالب هفتمین گزارش فصلی به شورای حکام منتشر شد، برای هشتمین بار پیاپی راستی‌آزمایی اجرای برجام توسط ایران را مورد تایید قرار داد.در ادامه با اشاره به مخالفت های ترامپ با برجام می خوانیم: مخالفت‌های علنی و گاه و بیگاه ترامپ علیه برجام در حالی صورت می‌گیرد که دولت وی از شش ماه پیش تاکنون تقریباً هر هفته درگیر یک بحران داخلی بوده است. مساله دخالت روس‌ها در انتخابات آمریکا، خالی شدن مناصب کلیدی در وزارت دفاع و وزارت خارجه این کشور، استعفاء یا اخراج یاران او در حلقه کاخ سفید، جنجال و دشمنی با رسانه‌های داخلی آمریکا و بسیاری از موارد دیگر تنها نمونه‌هایی از چالش‌های ترامپ و تیمش در طول شش ماه گذشته بوده است.از سوی دیگر ترامپ در روابط خارجی خود نیز با تنش‌هایی کم سابقه درگیر بوده است. در همین راستا، دشمنی ترامپ با برجام نیز بر تنش‌های میان آمریکا و اروپا افزوده است. برجام به عنوان یک سند بین المللی که به تائید شورای امنیت سازمان ملل نیز رسیده است، از زمان اجرایی شدن آن همواره مورد تائید و حمایت طرف اروپایی قرار داشته است.


در این میان روزنامه «جوان»، در گزارشی با عنوان «زمزمه ‌‌های برجام پسابرجام از پاریس» به سیاه نمایی در خصوص نگاه بین المللی به برجام پرداخت و نوشت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یک بار دیکر تایید کرد که ایران به برجام پایبند بوده و مدیرکل آن نیز تلویحاً درخواست امریکا را برای بازدید از مراکز نظامی ایران قبول نکرد. تا اینجای کار، اوضاع خوب به نظر می ‌رسد ولی فرانسوی ‌ها بعد از چند مرتبه تأکید بر نبود گزینه ‌ای به جز برجام در یک موضع ‌گیری جدید گفته ‌اند که مایلند مذاکراتی برای یک توافق جدید شروع شود که می ‌تواند الحاقیه ‌ای به برجام باشد و وضعیت برنامه هسته‌ای ایران بعد از 2025 و فراتر از آن و وضعیت برنامه موشکی ایران را ترسیم می‌کند.روزنامه «سیاست روز» هم در گزاری با عنوان «گام معلق برجام» با وجود رویکرد مثبت آژانس در تازه ترین گزارش این نهاد پیرامون راستی آزمایی در خصوص فعالیت های هسته ای ایران پس از برجام نوشت: ضمن این که گزارش‌های آژانس در سه دوره تأیید کرده ایران به تعهدات خود در برجام پایبند بوده است، اما علی‌رغم این پایبندی، آمریکا تحریم‌های شدیدتری را علیه ایران وضع کرده و در کنار آن تهدید به خروج از برجام می‌کند، این سیاست آمریکا تا به کجا ادامه خواهد داشت؟ ساز و کار برجام برای طرف مقابل راهکاری ارائه نداده است که بتوان در صورت بدعهدی یکی از طرف‌های مقابل اقدامی انجام شود.این روزنامه افزود: در هر صورت موضوع برجام با اقداماتی که آمریکا انجام می‌دهد، پیچیده‌تر شده در حالی که اگر یک نگاه واقع‌بینانه به توافق هسته‌ای داشته باشیم، این توافق یک قرارداد میان ایران و 1+5 است که اگر بخواهد بر اساس چارچوب آن عمل شود، هیچ مشکلی برای دوطرف پیش نخواهد آمد، در حالی که جمهوری اسلامی ایران همچنان به آن پایبند است، اما هنوز پس از گذشت بیش از 2 سال از اجرای آن، به طور کامل ثمرات برجام را به دست نیاورده است.


روزنامه «کیهان» نیز در یادداشت روز خود با عنوان «آمانو زنگ خطر را به صدا درآورد»، نوشت: هشدار منتقدان درباره تبعات خسارت ‌بار و خطرناک برجام یک به یک خود را نمایان و درستی نظر آنان را اثبات می ‌کنند. هشدارهایی که نه تنها از سوی «انتقاد‌شوندگان» جدی گرفته نشد بلکه در مقابل، «انتقاد‌کنندگان» حسود و بی‌سواد خوانده شده و به جهنم حواله می‌شدند. این انتقادها و هشدارها اما رفته رفته درستی خود را نشان می‌دهند. مدتی است، خبرهای ناخوشایندی از راه می‌رسد. خبرهایی که می‌طلبد، از هم اکنون فکری برای آنها کرد.اظهارات تازه «یوکیا آمانو»، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اما، زنگ خطر را این بار نه فقط برای برجامیان که برای کل کشور به صدا درآورده است. مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس گفته: «طبق برجام آژانس درصورت وجود اطلاعات معتبر و نگرانی از فعالیت اعلام نشده، می‌تواند به هر سایتی، چه نظامی و چه غیرنظامی در کشورمان دسترسی داشته باشد.»(!) این سخنان ساعاتی پس از آن منتشر شد که دو مقام آژانس به خبرگزاری رویترز گفتند آژانس فعلا نیازی به دسترسی به سایت‌های نظامی ایران ندارد، چون هیچ اطلاعاتی که موجب نگرانی از فعالیت اعلام نشده باشد، وجود ندارد.»به نوشته کیهان، ادامه دشمنی‌های دشمن همانقدر خطرناک است که، بی‌ توجهی برخی مسئولین به این بدعهدی ‌ها. آقایان! باور بفرمایید زنگ خطر به صدا در آمده است.

** ادامه تحلیل ها درباره کابینه دوازدهم
روندهای مربوط به شروع کار دولت دوازدهم و انتخاب کابینه و همچنین وظایف و چالش های دستگاه اجرایی همچنان یکی از مهم ترین محورهای گزارش و تحلیل های روزنامه ها به شمار می آید.روزنامه «ایران» امروز در یادداشتی کوتاه با عنوان «کشور به وحدت و آرامش نیاز دارد»، به انتشار ارزیابی فعالان سیاسی از سخنان رئیس ‌جمهوری در تازه ترین گفت ‌وگوی تلویزیونی وی پرداخت و نوشت: فعالان و صاحبنظران سیاسی از طیف ‌های مختلف از سخنان طرح شده از سوی رئیس‌ جمهوری در آخرین گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم استقبال کردند. آنان رویکرد رئیس جمهوری و دولت در تحکیم وحدت و ایجاد هم ‌افزایی ملی را طلیعه رفع مشکلات و برداشتن گام‌های اساسی همچون اشتغال دانستند.به نوشته ایران، از جمله، محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی با بیان اینکه رئیس‌جمهوری تلاش می‌کند که سایر قوا را در کنار دولت قرار بدهد، به ایسنا گفت: روحانی در گفت‌وگوی تلویزیونی تلاش کرد سایر قوا را در کنار خود داشته باشد. عقلانیت هم حکم می‌کند که اکنون همه دنبال همکاری جمعی و کم کردن تنش‌ها در داخل کشور و مصالحه و همکاری در عرصه بین‌المللی و با کشورهای همسایه باشیم تا مشکلات کشور که مهم‌ترین آن مشکلات اقتصادی است، حل شود. ناصر ایمانی، فعال سیاسی اصولگرا نیز در گفت‌وگو با خبرآنلاین، با بیان اینکه کشور نباید حاشیه داشته باشد و صحبت‌های آقای رئیس جمهوری نیز در همین راستا بود، اظهار کرد: صحبت‌های آقای روحانی برای فضای سیاسی کشور آرامش‌بخش بود البته این مشی فقط مختص به صحبت‌های سه شنبه شب او با مردم نبود بلکه در یک ماه و نیم گذشته آقای روحانی تغییر روش داد و متناسب با آن سران دیگر قوا و نهادهای دیگر از این تأسی کردند.


روزنامه اعتماد اما در یادداشتی با عنوان «روحانی برجام داخلی را کلید بزند» نوشت: یکی از مهم‌ رین معضلات در سیاست داخلی ایران، نظام تصمیم‌ گیری و متناسب بودن اختیارات و پاسخگویی به حساب می‌آید. مساله برجام داخلی و نظارت استصوابی شورای نگهبان بسیار مهم هستند که باید حل شوند. ما در مجلس ششم به نتیجه نرسیدیم و لوایح دوقلوی دولت اصلاحات به خصوص اصلاح قانون انتخابات هم به نتیجه نرسید و در بر همان پاشنه چرخید، تا جایی که مردم در انتخابات اخیر خبرگان، رییس و اعضای پرنفوذ آن را حذف کردند چرا که آقایان سعی نکردند حرف مردم را درست درک کنند.


اعتماد افزود: آقای روحانی اگر می‌خواهد گام جدی بردارد، باید بتواند با گفت‌وگو نظارت استصوابی و سلیقه‌ای برخورد کردن را حل کند و مثلا در تعیین هیات نظارت مرکزی تلاش شود افراد موجهی که بی‌طرف هستند مثل امثال آقای ناطق‌نوری که از آنها در کشور کم نداریم، استفاده شود تا این‌ افراد بنشینند و سیاستگذاری درستی کنند که نظارت یکطرفه نباشد. اگر آقای روحانی بتواند در این دولت بحث برجام داخلی بر مبنای گفت‌وگو را به سرانجام برساند، کار بزرگی انجام داده است.


روزنامه «آرمان» هم گفت وگویی با «علی تاجرنیا» فعال سیاسی اصلاح طلب با عنوان «دولت روحانی عملا به راست گرایش دارد تا اصلاح‌ طلبان» منتشر کرد. دراین گفت وگو با نقل از تاجرنیا در تحلیل کابینه جدید روحانی آمده است: به نظر من کابینه شکل گرفته نه تنها با مطالبات بدنه اجتماعی آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، بلکه با وعده‌ها و شعارهایی که آقای روحانی در دوران مبارزات انتخاباتی خود دادند نیز فاصله دارد. آقای روحانی در دوران انتخابات چند شاخص را برای وزرای آینده خود مطرح می‌کردند. ایشان عنوان می‌کردند وزرای دولت آینده باید «گیوه ورکشیده باشند». این سخن به معنای این است که وزرای دولت باید در اجرای سیاست‌های دولت با آقای روحانی همراهی کنند. از سوی دیگر از سخنان آقای روحانی در طول مبارازت انتخاباتی چنین به نظر می‌رسید که کابینه دوازدهم از کابینه یازدهم دوز اصلاح‌طلبی بیشتری خواهد داشت. با این وجود اگر ما به برخی از وزارتخانه‌های سیاسی و فرهنگی دولت دوازدهم دقت کنیم متوجه می‌شویم که دولت دوازدهم نه تنها به سمت اصلاح‌طلبی حرکت نکرده، بلکه در این زمینه پسرفت نیز داشته است.


روزنامه «آفتاب یزد» هم گفت وگویی با «احمد نقیب‌ زاده» استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با عنوان «این کابینه زد و بندی است» منتشر کرد که در آمده است: نه کابینه دولت یازدهم و نه کابینه دولت دوازدهم هیچ کدام فراجناحی نبودند بلکه کابینه اضطراری بودند. یعنی روحانی با تنگناهایی که وجود داشت افرادی را در آخرین لحظات انتخاب کرده است. مقصود من از فراجناحی بودن این است که افراد تکنوکرات غیر ایدئولوژیک را روی کار بیاورید و شروع به کار کردن کنید و محکم پیش روید.در ادامه می خوانیم: در چنین شرایطی موفق هستید ولی اگر بخواهید یک نوع کابینه «زد و بندی» سرهم کنید و هر گروهی را راضی نگه دارید، در چنین شرایطی کارکرد خوبی هم نخواهید داشت. این اتفاق موجب انباشت نارضایتی‌ها می‌شود. اینکه مردم به آقای روحانی امیدهایی داشتند به دلیل ایستادگی‌ها و مقاومت‌هایش بود اما واقعا بر اثر آن ایستادگی‌ها چه اتفاقی افتاد. اینکه بیرون از گود بنشینیم و بگوییم لنگش کن و عقده‌های دل‌مان را با مرده باد و زنده باد این‌گونه خالی کنیم، فایده‌ای ندارد. ایستادگی‌ها باید خروجی هم داشته باشد. بالاخره دست عده‌ای کوتاه شود و عده‌ای هم کم تر مداخله کنند.

** بازتاب پیام رهبری به حجاج بیت الله الحرام
پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی به حجاج بیت ‌الله الحرام، بازتاب های فراوان و متفاوتی در روزنامه های امروز داشت.«دفاع از فلسطین و نجات آن، وظیفه قطعی امت اسلامی است»، عنوان خبری روزنامه های شرق و ایران به نقل از رهبری در این پیام است.


روزنامه «خراسان» هم بخشی از بیانات رهبری مبنی بر اینکه «دشمن در حال فتنه گری؛ جهان اسلام سرگرم جنگ های داخلی» را در عنوان خبری خود برجسته کرد.روزنامه های اعتماد و سیاست روز هم در عنوان های خبری خود مربوط به پیام رهبری برای حجاج نوشتند: «توقف فوری جنگ های داخلی در دنیای اسلام» «عبادت پررمز و راز حج /چاره مادی‌گرایی و آتش‌افروزی نظام سلطه»، عنوان روزنامه کیهان در خصوص پیام رهبری به حجاج است.روزنامه «رسالت» هم در عنوان خبری خود به نقل از رهبر انقلاب نوشت: «صهیونیستم در قلب جغرافیای اسلام در حال فتنه گری است»

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :