موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بودجه

a/132237 :کد

رئیس سازمان برنامه و بودجه؛

تنظیم لایحه بودجه ۹۷ با روش جدید

  دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ — ۱۷:۱۲
تعداد بازدید : ۴۸۸   
 تحلیل ایران -تنظیم لایحه بودجه ۹۷ با روش جدید

هم‌اکنون که در حال تنظیم لایحه بودجه ۱۳۹۷ هستیم، روش بودجه‌ریزی را تغییر داده‌ایم و شعاری که برای بودجه سال آینده انتخاب کرده‌ایم«تصویب بر پایه قیمت تمام‌شده و هزینه واحد تولیدوتخصیص براساس عملکرد»است.

به گزارش تحلیل ایران،محمدباقر نوبخت روز دوشنبه در حاشیه امضای تفاهم‌نامه توسعه اشتغال روستایی در قالب طرح تولید پوشاک در مناطق روستایی که با حضور «محمد شریعتمداری» وزیر صنعت، معدن و تجارت در محل سازمان برنامه و بودجه برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در سیاست‌ها کاهش هزینه‌های جاری و سوق به‌سوی تولید و اشتغال را پیگیری می‌کنیم.


وی به سال‌های 1392 تا 1396 اشاره کرد و گفت: در این سال‌ها رشد اعتبارات جاری ما حدود ٧٢ درصد و عمرانی بیش از 90 درصد بود که تلاش شد از هزینه‌های جاری در برنامه پنجم بکاهیم و در سال 1396 و برنامه پنج‌ساله ششم توسعه هم این رویه را عمل می‌کنیم.به‌گفته وی، هر دستگاهی که می‌خواهد بودجه بگیرد باید ابتدا مشخص کند کاری که می‌خواهد انجام دهد مطابق مأموریتش است و چه هدفی دارد.نوبخت تأکید کرد: با توجه به اینکه هزینه واحد مشخص است تعداد را در هزینه واحد ضرب می‌کنیم، بنابراین قیمت تمام‌شده محصولی یا خدمتی را که می‌خواهد عرضه شود مشخص می‌کنیم و سه ماه به سه ماه که تخصیص می‌دهیم باید ببینیم در بودجه‌ریزی سنتی چقدر خزانه ورودی دارد. هم‌اکنون بر مبنای دستیابی دستگاه به اهدافی است که مشخص شده است.


رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: بر اساس ماده ٢٨ قانون برنامه ششم توسعه باید تا پایان سال 1397 حداقل پنج درصد هزینه‌های جاری را تقلیل بدهیم که در بودجه سال آینده اعمال می‌کنیم. هزینه‌های جاری با دقت محدود می‌شود و فقط برای جایی که قانون اجازه می‌دهد. هم‌اکنون خیلی از مؤسسات در جوار وزارتخانه‌ها تشکیل شده بدون اینکه از مجوز قانونی برخوردار باشند.معاون رئیس جمهوری گفت: سال آتی هرآنچه دستگاه‌ها در جغرافیای استان هستند بودجه در اختیار استاندار، شورای برنامه‌ریزی و سازمان برنامه استان قرار می‌دهیم، هرچه صرفه‌جویی کنند مجوز می‌گیریم که در راستای طرح‌های تولید و اشتغالزایی قرار بگیرند.نوبخت با اشاره به طرح پوشاک گفت: طرح پوشاک می‌تواند اشتغال را در سطح روستاها و شهرهای کوچک ببرد. با اجرای این طرح از امکانات منطقه استفاده می‌کنیم.


تسنیم نوشت: رئیس سازمان برنامه و بودجه اجرای طرح پوشاک را کاری بی‌بدیل دانست و گفت: طرح یادشده از پشتوانه یک میلیارد و 500 میلیون دلاری صندوق توسعه ملی برخوردار است و به همین مقدار هم بانکها باید مشارکت کنند که به‌روی هم سه میلیارد دلار و یا بیش از 10هزار میلیارد تومان می‌شود.نوبخت گفت: با اجرای طرح یادشده می‌توانیم پوشاک هم صادر کنیم. نظیر این طرح را می‌توان در عرصه‌های دیگر هم استفاده کرد و در حال تهیه طرح‌های مشابه هستیم.وی تأکید کرد: باید بازار داخلی را از قاچاق پاک کنیم و دولت مصمم است از همه ظرفیت‌ها استفاده کند.نوبخت گفت: کشوری که این‌همه امن است و تروریست با همه پوشش‌های امنیتی وقتی که وارد می‌شود سریع شناسایی می‌شود، نشان می‌دهد این توانمندی را داریم که بتوانیم جلوی قاچاق کالا را بگیریم.


وی در پایان ابراز کرد: مقام معظم رهبری و رئیس دولت دوازدهم هم مصمم هستند تولید و اشتغال در کشور توسعه یابد.بر اساس این گزارش، یکی از طرح‌های مهمی که از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیگیری می‌شود، طرح تکاپو است.در طرح یادشده، رسته‌های پراشتغال از سوی معاونت توسعه و اشتغال وزارت کار شناسایی می‌شوند که یکی از این رسته‌ها پوشاک است.پوشاک یکی از رسته‌های پراشتغال است که متوسط ایجاد شغل در آن به‌طور تقریب نسبت به دیگر مشاغل اندک است.در طرح تکاپو رسته‌های پراشتغال با هدف صادرات کالا پیگیری می‌شوند. با اجرای این طرح تولید کنندگان داخلی بخشی از تولیدات برندهای مهم خارجی را در ایران تهیه می‌کنند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :