موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بانک ، بیمه ، بورس

a/132284 :کد

بیم و امیدهای کاهش نرخ سود بانکی

تحلیل ایران

  ﺳﻪشنبه ۱۴ شهریور ۱۳۹۶ — ۱۲:۳۶
تعداد بازدید : ۳۵۹   
 تحلیل ایران -بیم و امیدهای کاهش نرخ سود بانکی

برخی از تحلیلگران اقتصادی با اشاره به تغییرات بازار سکه و طلا به دلیل کاهش نرخ سود بانکی، پیامدهای این تصمیم را در ایجاد رونق اقتصادی و شاخص هایی چون تورم مورد توجه قرار دادند.

به گزارش تحلیل ایران، بررسی کاهش نرخ سود بانکی، دور تازه نسل کشی مسلمانان در میانمار و مباحث برجامی از مهمترین محورهای خبری و تحلیلی امروز سه شنبه 14 شهریورماه 1396 بود.

** امیدواری و نگرانی ها از کاهش نرخ سود بانکی
برخی از روزنامه های امروز کاهش نرخ سود بانکی را موضوع بررسی و تحلیل قرار دادند. روزنامه «آرمان» در یادداشتی با عنوان «ضرورت‌های رونق اقتصادی»، با اشاره به تغییرات در بازار سکه و طلا به دلیل کاهش نرخ سود بانکی نوشت: تغییرات اخیر در بازار سکه و طلا با توجه به کاهش نرخ سود بانکی آن‌هم در هفته‌های نخست آغاز کار دولت دوازدهم، جامعه به ویژه فعالان اقتصادی را غافلگیر کرد. به همین دلیل انتظار می‌ رفت که رئیس ‌جمهور در دومین دوره از ریاستش بر دولت، تیم اقتصادی خود را از میان افراد متخصص و صاحبنظر انتخاب کرده و دست به تغییرات فراگیر در این وزارتخانه‌ ها می‌ زد. اما رئیس جمهور در این دوره به حداقل‌ هایی اکتفا کرد که امید می‌ رود با توجه به شرایط و ظرفیت‌ های موجود در کشور به ویژه تعاملات ایران با جهان به بهبود شاخص ‌های اقتصادی طی سال‌های آتی در این دولت دست یافت.


این روزنامه افزود: بنابراین از تیم اقتصادی دولت انتظار می‌رود که با یک برنامه علمی مسائل زیرساختی و ساختاری اقتصاد کشور از قبیل بیکاری، رکود، سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی را حل کند و کشور را به سوی ثبات و روند افزایشی که شاخص‌های اقتصاد را معنی‌ دار می‌ کند، پیش براند. تصور می ‌رود که یکی از مهم‌ ترین اقدامات دولت باید این باشد که در مرحله نخست رشد اقتصادی را با اقداماتی مانند جذب سرمایه‌ گذاری خارجی و داخلی افزایش دهد، در این صورت اشتغال ایجاد شده و بیکاری و رکود به عنوان یک معضل دامنگیر در اقتصاد ایران برطرف می‌شود و وضعیت تولید سامان خواهد یافت.


روزنامه «خراسان» هم در یادداشتی با عنوان «وقتی سیاست گذار، معمای نرخ سود را پیچیده تر می‌ کند»، نوشت: با روی کار آمدن دولت جدید، گزاره‌هایی مبنی بر کاهش تمرکز دولت بر کنترل نرخ‌های تورم و ارز و کمک به تولید و صادرات از این محل شنیده شد. به نظر می‌رسید که تیم جدید بالاخره قبول کرده است که نمی‌تواند همزمان همه چیز را ایده آل نگه دارد و 'تصمیم' گرفته است که با تزریق منابع تولید را جان ببخشد ( و تورم 15 تا 20 درصد را به جان بخرد) و با افزایش تدریجی نرخ ارز، صادرات را رونق دهد و اقتصاد را از مخمصه کمبود تقاضا برهاند و از این محل در میان مدت نرخ سود نیز به طور طبیعی کاهش یابد.


به نوشته خراسان این سناریو می‌توانست گره‌های اقتصاد را باز کند اما بخشنامه اخیر درباره نرخ سود و گفتار بعدش درباره لزوم حبس نقدینگی، پیش بینی را سخت و شرایط را پیچیده کرد؛ گویا سیاست گذاران محترم همچنان علاقه دارند، همزمان، همه چیز را خوب کنند؛ تورم پایین و نرخ ارز هم کم باشد، تولید رونق بگیرد و نرخ سود نیز حداقل 15 درصد باشد! در این شرایط نمی‌توان چندان به بهبود نرخ‌های اقتصاد کلان، از کاهش سود تا افزایش رشد و رونق موثر امیدوار بود. به ویژه آن که با اعتبارزدایی‌های اخیر از سیاست گذار، یک ابزار مهم برای جهت دهی رفتار بازیگران اقتصادی، بی اثر یا خیلی کم اثر شده است.

** واکنش ها به کشتار مسلمانان میانمار
شماری از روزنامه های امروز، به طور ویژه به نسل کشی مسلمانان در میانمار پرداختند. روزنامه «ایران» در گزارشی با عنوان «مسلمانان میانمار در بن‌ بست آوارگی»، نوشت: بیش از 87 هزار نفر به بنگلادش گریخته‌اند، 30 هزار نفر در کوهستان‌ها گیر افتاده و با گرسنگی دست‌ وپنجه نرم می‌کنند، 399 نفر کشته شده‌اند؛ این ماحصل 10 روز سرکوب بی‌امان اقلیت مسلمانان روهینگیا در میانمار است. سرکوبی که اعتراض سازمان ملل را برانگیخته و آن را واداشته تا با انتقاد از آنگ سان سوچی، رهبر دوفاکتوی میانمار و برنده جایزه صلح نوبل، از وی بخواهد این خشونت را متوقف کند. درخواستی که هیچ پاسخی به آن داده نشده‌ است.


ایران نوشت: دور جدید تنش‌ها در استان مسلمان‌نشین راخین پس از آن روی داد که نظامیان میانمار باوجود حملات پی‌در‌پی به استان راخین، با افزایش کنترل مرزی مانع مهاجرت روهینگیایی‌ها به بنگلادش شدند. در پی آن اعضای «جنبش آزادیبخش آراکان»، مسلمانان میانماری خسته از اقدامات بودائیان و نظامیان این کشور که سلاح به دست گرفته‌اند، به این پاسگاه‌های مرزی حمله کردند و 12 نفر از نظامیان را کشتند تا زنان و کودکان بتوانند به آن سوی مرز بگریزند. ارتش میانمار به بهانه این اقدام نظامی قتل عام این مسلمانان را که رسانه‌ها آن را نسل‌ کشی نامیده ‌اند، آغاز کرد.


در ادامه آمده است: اقدامات ارتش میانمار واکنش‌های بسیاری را برانگیخته و مقامات و سران کشورها خواهان پایان این خشونت‌‌ها شده‌اند. دیروز رتنو مارکسودی، وزیر امور خارجه اندونزی با آنگ سان سوچی، رهبر میانمار و دیگر مقامات این کشور دیدار کرده و از آنها خواست خشونت‌ها را متوقف کنند. وی پس از آن به میانمار سفر کرد که سفارت میانمار در شهر جاکارتا با بمب آتش‌زا هدف حمله قرار گرفت. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز با همتاهای خود از کشورهای ترکیه، مالزی و اندونزی مذاکره کرد و خواهان راهکاری جمعی برای حل بحران روهینگیایی‌ها در میانمار شد.


روزنامه خراسان نیز در گزارشی با عنوان «زنده سوزی کودکان میانمار»، به نقل از پایگاه خبری «ایندیپندنت» نوشت: کودکان مسلمان روهینگیا زنده زنده سوزانده یا سر بریده شده اند. در ادامه می خوانیم: مسلمانان میانمار در بدترین روزهای‌ شان طی پنج سال گذشته به ‌سر می‌ برند. 10 ‌ماه فشار نیروهای دولتی علیه اقلیت روهینگیا در نهایت به قتل‌عام مردان، زنان و کودکان در منطقه راخین منجر شده است، کشتاری که بی‌ پرده در مقابل چشم جهان رخ می‌دهد.92 هزار نفر از اقلیت مسلمان روهینگیا نیز به خاطر خشونت‌ها در این کشور به بنگلادش گریخته‌اند اما این کشور حاضر نیست به آوارگان پناه دهد.


روزنامه «سیاست روز» هم در یادداشتی با عنوان «میانمار و سکوتی که جایز نیست»، نوشت: عرصه بین‌الملل همچنان گرفتار واژه‌ای به نام جنگ و کشتار است به گونه‌ای که گویا امنیت و ثبات کلمه‌ای دست نیافتنی در صحنه نظام جهانی شده است. میانمار یکی از سرزمین‌‌ هایی است که طی روزهای اخیر به یکی از اصلی‌ترین محورهای رسانه‌ ای جهان مبدل شده است. در ادامه آمده است: نکته قابل توجه آنکه دولتمردان میانمار اکنون افرادی به سرکردگی خانم آن سان سوچی هستند که زمانی آمریکا با ادعای حقوق بشر و حمایت از آزادی خواستار پایان حصر خانگی آنان و حضورشان در عرصه سیاسی شد و حتی اوباما رئیس جمهور پیشین آمریکا به آن نشان عالی اهدا و برنده جایزه صلح نوبل شد.سوچی در حالی قدرت را در دست دارد که در دوران وی نه تنها وضعیت مسلمانان روهینگیا بهبود نیافته بلکه هر روز بر درد و رنج آنان افزوده شده و آمارها از نسل کشی علیه مسلمانان میانمار حکایت دارد. وضعیت کنونی میانمار به خوبی آشکار می‌سازد که ادعای آمریکا مبنی بر حمایت از دموکراسی و حقوق بشر و تلاش برای به قدرت رسیدن مدعیان آزادی صرفا یک بازی و حربه برای سلطه بر کشورهاست و پس از رسیدن این هدف، هیچ رویکرد حقوق بشری برایش معنا ندارد و برای حفظ ساختار دست نشانده ایجاد شده حاضر به چشم پوشی از هر جنایتی است چنانکه سوچی خارج شده از حصر خانگی پس از رسیدن به قدرت از هیچ جنایتی در میانمار فروگذار نبوده است.


به نوشته سیاست روز، براین اساس می‌توان گفت که موضع گیری و اقدام فعال برای حل بحران مسلمانان میانمار نه هزینه کرد اضافی و به دور از مسئولیت ایران، بلکه اقدامی در چارچوب منافع و امنیت ملی کشور است که در کنار تقویت جایگاه جهانی ایران مولفه‌ای مهم برای مقابله با تهدیدات و تحریم‌‌های آمریکا خواهد بود. روزنامه «جوان» هم در یادداشتی با عنوان «وظیفه وزارت خارجه در قبال مسلمانان روهینگیا چیست؟»، نوشت: فقدان فشارهای سازمان‌های بین‌المللی و اتحادیه‌های منطقه‌ای یا بین‌المللی منجر به آن شده تا ارتش و افراطیون بودایی میانمار بدون کمترین محدودیت به کشتار غیرانسانی مستمر مسلمانان روهینگیا از جمله در دو مقطع زمانی –دی ماه سال95 و شهریورماه امسال ـ اقدام کنند.


جوان افزود: حال پرسش اساسی اینجاست؛ در شرایطی که سازمان‌ های بین ‌المللی نظیر سازمان ملل یا شورای امنیت و سازمان ‌هایی مانند سازمان همکاری کشورهای اسلامی نسبت به اوضاع تأسف‌بار مسلمانان روهینگیا سکوت کرده‌اند، کشورهای مسلمان نظیر جمهوری اسلامی ایران نیز باید رویکردی توأم با سکوت اتخاذ و به صرف پیام‌های توئیتی بسنده کند؟ آیا وظایف مصرح در قانون اساسی وزارت امور خارجه با آنچه امروز در قبال کشتار بی‌رحمانه مسلمانان روهینگیا این وزارتخانه اتخاذ می‌شود تناسب و همخوانی دارد و نباید انتظار داشت که محمدجواد ظریف موضعی متفاوت‌تر از آنچه امروز شاهد آن هستیم اتخاذ کند؟


روزنامه «کیهان» هم در گزارشی با عنوان «به جرم مسلمان بودن»، نوشت: دنیا به تدریج در حال پی بردن به عمق جنایت ‌های دولت میانمار علیه مسلمانان مظلوم این کشور است. تلاش ‌های زیادی برای مخفی کردن این جنایت ‌ها صورت گرفته اما حقیقت سرانجام راهی برای آشکارسازی خود پیدا کرد و اکنون همه دنیا از آنچه در میانمار و در استان راخین می‌ گذرد خبر دارند.

** ادامه بحث های برجامی
گمانه زنی ها درباره آینده برجام از محورهای تحلیلی در روزنامه های امروز بود. روزنامه «آفتاب یزد» در گزارشی با عنوان «گاف‌های رسانه‌ های اصولگرا برای رد برجام ادامه دارد»، به انتقاد از تحلیل های جدید روزنامه کیهان درباره برجام پرداخت و نوشت: قلم فرسایی جدید روزنامه کیهان اینبار با یک شانتاژ جدید رسانه‌ای و استناد به خبری سراسر کذب است. یادداشتی با عنوان «بازی خطرناک 'برجام2'»... تمام استناد این نوشته برای راه اندازی جو جدید علیه دولت و این است که بگوید ایران به رهبری ظریف و روحانی در فکر ورود به بازی خطرناکی به عنوان برجام 2 است. در ادامه آمده است: صحبت‌ها‌ی نقل قول شده و ترجمه غلط آن نقل قول از «اگنس روماته» سخنگوی وزارت خارجه تنها استدلال این رسانه اصولگراست؛ نقل قولی که در آن به غلط اینگونه ترجمه شده که سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفته: «امانوئل ماکرون احتمال رایزنی‌ها در آینده برای مذاکره بر سر 'مکمل برجام' را داده که شامل سال‌های پس از 2025 و موشک‌های بالستیک ایران خواهد بود.»


به نوشته آفتاب یزد، در ترجمه این خبر آمده: «وزارت خارجه فرانسه گفته توافق مکملی را می‌توان با رایزنی درخصوص دوره پس از سال 2025، برای برجام درنظر گرفت.». این روزنامه اضافه کرد: اکنون کیهانی‌ها‌ی داخلی (!) با استناد به این خبر کذب، واژه 'مکمل برجام' را به دست گرفته و از آن به عنوان برجام 2 یاد می ‌کنند و جالب اینکه زمین و زمان را به هم می ‌دوزند تا سخنان نگفته شده (!) رئیس جمهور فرانسه را چون پتکی برسردولت روحانی بکوبند و از آن به عنوان یک فاجعه یاد کنند.


روزنامه ایران نیز در این زمینه در یادداشتی با عنوان «لغتنامه را ببینید!» نوشت: در فروردین ماه امسال، برخی سایت‌ ها و شبکه‌ های اجتماعی بریده ‌ای از یک سخنرانی خانم شرمن مذاکره کننده ارشد سابق امریکا را پوشش دادند و با استناد به آن سخنان، مدعی شدند که تیم ایرانی به معنای کلمه انگلیسی «lift» آگاهی نداشته و در حالی که این کلمه، معنای «تعلیق» می‌دهد، تیم ایرانی فریب خورده و تصور کرده که این کلمه معنای «خاتمه» می‌دهد. این مسأله دستمایه فشارها و توهین‌های عجیبی نسبت به تیم مذاکره کننده کشورمان شد. در ادامه آمده است: همان زمان، بسیاری از کارشناسان درخصوص این موضوع توضیحات کافی دادند؛ هم اشتباه و شیطنت شرمن در سخنانش، هم ترجمه غلطی که از همان اظهارات نادرست شرمن شده بود و هم جنبه‌ های حقوقی مربوط به این مسأله را تبیین کردند.


به نوشته ایران، مع الوصف، در دو سه روز اخیر آن بخش از سخنان شرمن با همان ترجمه نادرست و این بار با توهین ‌هایی تندتر باز هم در شبکه‌ های اجتماعی و برخی سایت‌ ها در حال چرخیدن است. همین ابتدای مطلب باید روشن کنیم که به گواه لغتنامه‌ های حقوقی و حتی لغتنامه‌ های غیرحقوقی و عادی، برخلاف آنچه ادعا شده، کلمه lift زمانی که در ارتباط با محدودیت‌ ها، ممنوعیت‌ های قانونی و تحریم ‌ها به کار می ‌رود، دقیقاً به معنای خاتمه، ابطال، پایان و رفع آنها است و لذا این کلمه از قضا کاملاً با منظور و خواست طرف ایرانی انطباق دارد جالب اینکه اغلب لغتنامه ها از قبیل آکسفورد، کمبریج، میریام وبستر و بقیه، در توضیح این معنا از کلمه lift که مترادف با پایان دادن و خاتمه بخشیدن است، اتفاقا پایان بخشیدن به تحریم ها و ممنوعیت ها را مثال زده اند.


در همین حال روزنامه سیاست روز در گزارشی متفاوت با گزارش های یاد شده با عنوان «ساده‌اندیشی یا سرسپردگی؟» نوشت: از بازگرداندن تکنولوژی پیشرفته جنگی تا تحمیل تعلیق خودخواسته و حالا هم تهمت داشتن بمب اتم! هر چه پیش می ‌رویم کارنامه جریان موسوم به اصلاح ‌طلب دارای رفتارهای پیچیده‌ تری می ‌شود! در زمانی که آمریکایی‌ها از لزوم بازرسی مراکز حساس نظامی ایران سخن می‌گویند و دقیقا وقتی که ظریف برای خنثی‌سازی پروژه جدید امریکایی‌ها در مقصر جلوه دادن ایران در به هم خوردن توافق، به دست پری برای مذاکره با اروپایی‌ها نیاز دارد، تاجزاده، رفیق و هم‌ حزبی احمد شیرزاد حرف ‌هایی مشابه آنچه او در مجلس ششم بیان کرده بود، گفته است! او در اظهاراتی عجیب گفته در ایران عده‌ای به دنبال ساخت بمب اتم و تبدیل ایران به مدل اسلامی کره شمالی هستند و این، در زمان فعلی، جز گرا دادن به طرف غربی معنای دیگری ندارد.این روزنامه افزود: آمریکایی‌ها در موقعیت فعلی برای منطقی جلوه دادن درخواست بازرسی از مراکز نظامی، نیاز به ادله‌ای دنیا پسند دارند که کار خود را پیش ببرند و چه چیزی برای دستیابی به این هدف بهتر از اینکه مسئولین سابق خود ایران، از تلاش برای ساخت بمب اتم در مراکز نظامی ایران خبر دهند؟

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :