موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/132364 :کد

نسل کشی مسلمانان توسط بودائیان با کمک ارتش میانمار

ناصر محمدي

  پنجشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۶ — ۱۰:۵۱
تعداد بازدید : ۶۰۶   
 تحلیل ایران -نسل کشی مسلمانان توسط بودائیان با کمک ارتش میانمار

جامعه بشری امروزه شاهد تصاویر وحشتناک از کشتار مسلمانان و به آتش کشیدن خانه های مسلمان و آوارگی بیش از یکصد هزار از مسلمانان است.

جامعه بشری امروزه شاهد تصاویر وحشتناک از کشتار مسلمانان و به آتش کشیدن  خانه های مسلمان و آوارگی  بیش از یکصد هزار از مسلمانان است که در این میان تصاویر مرگ بسیاری از کودکان و زنان در حین عبور از از منطقه مرزی بین میانمار و بنگلادش و فرار دهها هزار پناهجوی مسلمان از اقلیت قومی " روهینگیا" از میانمار به بنگلادش صحنه های دلخراشی را به تصویر می کشد.


به دلیل سیاست های محدود کننده دولت میانمار لنز دوربین های جامعه جهانی از ثبت آنچه در استان راخین در غرب میانمار می گذرد، ناتوان است و دنیا تنها می تواند صحنه فرار هزاران و دهها هزار پناهجوی اقلیت قومی" روهینگیا" را از استان راخین میانمار به کشور همسایه "بنگلادش" ببیند. این پناهجویان از بیم آزار و اذیت بوداییان می گریزند. خانه های آنها در استان راخین از سوی بوداییان متعصب آتش زده می شود و مردان و زنانشان کشته می شوند. ارتش میانمار هم به گفته مسلمانان تنها نظاره گر این اوضاع است و با سکوت خود از این کشتار حمایت می کند. بر اساس برآوردها در روزهاو هفته های گذشته نزدیک به 120 هزار نفر از مسلمانان اقلیت قومی "روهینگیا" از میانمار به بنگلادش مهاجرت کرده اند. در 3 سال گذشته گزارش های مختلفی از اذیت و آزار اقلیت قومی مسلمان روهینگیا مخابره شده است، اما دولت میانمار به طور کلی منکر مساله شده و می گوید نقشی در خشونت های قومی ندارد. فعالان حقوق بشر اما می گویند ارتش میانمار به نوعی سازماندهی شده از خشونت های قومی بوداییان متعصب علیه مسلمانان در استان "راخین "در میانمار حمایت می کند و برای آنها سپر حمایتی فراهم می کند. دولت و ارتش میانمار متهم به حمایت از خشونت های قومی علیه مسلمانان شده اند و در روزهای گذشته انتقادات شدیدی علیه "آنگ سان سوچی" رهبر دموکراسی خواهان میانمار و برنده نوبل صلح مطرح شده است. سکوت سوچی  در قبال خشونت ها و کشتار سازماندهی شده مسلمانان در استان راخین بسیار مورد انتقاد واقع شده است. سوچی هم اینک خود یکی از ارشد ترین مقامات سیاسی دولت میانمار است.


دولت میانمار 35 اقلیت قومی را در این کشور به رسمیت شناخته و آنها را با تابعیت میانماری می شناسد، اما مسلمانان قوم روهینگیا در بین این 35 گروه قومی نیستند و دولت میانمار در دهه های گذشته از اعطای تابعیت میانماری به اعضای این قوم اجتناب کرده است.بر اساس همین سیاست دولت یانگون، بسیاری از مجامع جهانی معتقدند آزار و اذیت و کشتار و در نهایت فراری دادن مسلمانان روهینگیایی یک سیاست برنامه ریزی شده از سوی دولت میانمار برای خلاص شدن از اقلیت قومی روهینگیایی است، چون آنها را وادار می کند از زادگاه خود در استان راخین به سمت کشور همسایه بنگلادش کوچ کنند. در روزهای گذشته تصاویر دلخراشی از فرار هزاران پناهجوی میانماری به بنگلادش با پای پیاده مخابره شده است. هنوز به طور دقیق مشخص نیست چه تعداد از جمعیت مسلمانان روهینگیایی در 3 سال گذشته قربانی خشونت های قومی بین بوداییان متعصب و مسلمانان در استان راخین شده اند. همچنین در روزهای گذشته تظاهرات گسترده ای در برخی کشورهای اسلامی از جمله در اندونزی و بنگلادش در محکومیت ظلم به مسلمانان روهینگیایی میانمار و سکوت جامعه جهانی و خانم "آنگ سان سوچی" در قبال این قضیه انجام شده است.معترضان خشمگین حتی تصاویر خانم سوچی را آتش زده اند. لذا بر تمامی مسلمانان جهان منجمله  دولتمردان جمهوری اسلامی ایران   است که ضمن محکوم کردن این فاجعه و فراخوان روسای کشور های اسلامی و برخورد  با این موضوع حمایت خود را از ایم مردم مظلوم اعلام نمایند. و دولت میانمار را از طریق سازمان های جهانی مانند سازمان ملل متحد و شورای حقوق بشر وادار نمایند که دولت برمه حقوق اقلیت مسلمانان را مانند سایر اقلیت های قومی و مذهبی در این کشور به رسمیت شناخته و حقوق آنان را  به رسمیت بشناسند و از تبعیض نژادی توسط اکثریت بودائیان خود داری نمایند.
واژگان کلیدی: مسلمانان ، میانمار ، بودائیان، نسل کشی ، سازمان ملل متحد ، حقوق بشر
نویسنده: محمدی

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :