موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی نفت وگاز

a/132382 :کد

رویترژ؛

افزایش قیمت نفت با از سرگیری فعالیت‌های پالایشگاهی در آمریکا

  پنجشنبه ۱۶ شهریور ۱۳۹۶ — ۱۷:۳۲
تعداد بازدید : ۲۹۶   
 تحلیل ایران -افزایش قیمت نفت با از سرگیری فعالیت‌های پالایشگاهی در آمریکا

روز چهارشنبه، قیمت نفت افزایش یافت. دلیل افزایش قیمت نفت از سرگیری فعالیت های پالایشگاهی آمریکا و همچنین تقویت حاشیه سود جهانی پالایشگاه ها گزارش شده است.

 به گزارش تحلیل ایران به نقل از رویترز، امروز قیمت آنی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته،  ۲۸ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۳.۶۶ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۵ سنت افزایش، بشکه‌ای ۴۸.۸۱ دلار صورت گرفت.

 

اولیویر جاکوب از مشاوران Petromatrix گفته است: "طوفان هاروی برای نفت خام مصیبت بزرگی بود و چشم انداز نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا را تیره و تار کرده بود، اما اکنون شرایط دارد به حالت پیش از هاروی بازمیگردد. حاشیه سود قوی موجب شده است تا نفت خام تقویت شود ... قیمت گازوئیل نیز در بالاترین سطح خود در سال جاری قرار دارد."بسیاری از پالایشگاه ها، خطوط لوله و بنادر که به خاطر طوفان هاروی، ۱۰ روز پیش تعطیل شدند، دوباره فعالیتشان را از سر گرفته اند. تا روز سه شنبه، حدود ۳.۸ میلیون بشکه در روز، برابر با ۲۰ درصد ظرفیت پالایشگاه های آمریکا متوقف بود. این در حالی ست که در اوج طوفان سطح توقف فعالیت پالایشگاه ها به ۴.۲ میلیون بشکه در روز می رسید.

 

گزارش ها حاکی از آن است که میزان لطماتی که به پالایشگاه ها در پی طوفان هاروی وارد شده است، کم تر از آن چیزی ست که پیشتر بیم آن می رفت.روز دوشنبه برخی از پالایشگاه های اصلی ای که نفت خام را به بنزین یا سوخت مورد استفاده در جت تبدیل می کرند، فعالیت های خود را از سر گرفتند.طوفان هاروی از شدیدترین طوفان هایی ست که در ۵۰ سال گذشته ایالت تگزاس به خود دیده و این طوفان موجب تعطیلی چندین پالایشگاه و توقف برخی از فعالیت ها در جهت تولید نفت خام شده بود. منطقه ی طوفان زده، جایی بود که پالایشگاه های آن ظرفیت پالایش روزانه ۲.۲ میلیون بشکه نفت را داراست و همچنین یکی از مهمترین مراکز برای واردات و صادرات نفت خام می باشد.

 

تابناک نوشت: انتظار می رود که با وقوع طوفان هاروی موجودی نفت آمریکا به شدت کاهش یافته باشد و این امر قطعا برای اوپکی ها نتیجه خوبی خواهد داشت چرا که مدت هاست آن ها در تلاش برای ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا هستند، اما تا کنون نتوانسته اند آن طور که باید به هدفشان برسند.همچنین اکنون توجه ها روی طوفان دسته ۵ ایرما متمرکز شده است. این طوفان در حال نزدیک شدن به آبراه های مهم کشتیرانی در دریای کارائیب و فلوریدا است. بیم آن میرود که مجددا این طوفان موجب تعطیلی برخی از پالایشگاه ها و کمبود بنزین شود.مطابق آمارهای تامسون رویترز، حدود ۲۵۰ هزار بشکه از ظرفیت روزانه پالایشگاه های نفت جمهوری دومنیکن و کوبا در مسیر طوفان ایرما قرار دارد.از سوی دیگر وزیر انرژی روسیه، الکساندر نواک، در روز چهارشنبه گفته است که انتظار دارد قیمت نفت برنت در سال ۲۰۱۸ چیزی بین بشکه ای ۴۵ تا ۵۵ دلار باشد.این ها در حالی ست که روز دوشنبه قیمت نفت به دلیل آزمایش اتمی کره شمالی کاهش یافت چراکه این امر موجب افزایش نگرانی سرمایه گذاران شده بود. سرمایه گذاران در چنین شرایطی ترجیح می دهند بر روی کالای مطمئن تری، چون طلا، سرمایه گذاری کنند.

                               

نفت خام     قیمت     بین الملل     بشکه     بازار    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :