موضوعات ‌مرتبط: ورزشی فوتبال

a/132465 :کد

جمعه 17 شهریور 96

برگزاری فینال سومین دوره لیگ فوتبال پرشین

  یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ — ۱۲:۰۴
تعداد بازدید : ۴۲۲   
 تحلیل ایران -برگزاری فینال سومین دوره لیگ فوتبال پرشین

لیگ پرشین مسابقاتی است که کودکان کار و فوتبالیست مناطق محروم یک سال برای آن رؤیا بافته‌اند و مجری آن نهاد خیریه "جمعیت امام علی(ع)"است و در زمین چمن دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.

کودکان کار و نان‌آوران خانه از ۵۰ منطقه محروم کشوردر ۱۳ استان، یک هفته فارغ از تمام دغدغه‌ها و مشغولیت‌های خانه و کار و خیابان، به تهران رفته‌اند تا در سه گروه سنی کودکان، نوجوانان و جوانان سومین دوره لیگ فوتبال پرشین را برگزار کنند.

به گفته مسئولان جمعیت امام علی، موسسه خیریه برگزار کننده مسابقه‌ها، بسیاری از بازیکنان این لیگ "نان آوران کوچک" خانواده‌های خود هستند.

 

مسابقه‌ها از دهم شهریور در زمین چمن ورزشگاه دانشگاه شهید بهشتی شروع شد. جمعیت امام علی، موسسه خیریه برگزارکننده مسابقات گفته که مسئولان توجه کافی نشان ندادند و به همین دلیل از ورزشگاه دانشگاه شهیدبهشتی استفاده شد.

زنان نیز توانستند مسابقات را از نزدیک تماشا کنند.

مسابقه فینال رده نونهالان بین تیم‌های پرشین کردستان و پرشین کوره محمود آباد برگزار شد که این دیدار در وقت عادی با تساوی یک بر یک خاتمه یافت(گل تیم کردستان را نادر بهرام‌پور و گل تیم کوره محمودآباد را صمد رحیمی به ثمر رساندند)؛ در پایان و در ضربات پنالتی، تیم نونهالان کردستان موفق شد به‌عنوان قهرمانی دست یابد و کوره محمود آباد در جایگاه دوم بایستد.


در رده نوجوانان دیدار فینال بین دو تیم پرشین کردستان و پرشین سرباز سیستان و بلوچستان برگزار شد؛ مهدی پدیدار از تیم کردستان، زننده تک گل این مسابقه بود و بدین ترتیب، پرشین کردستان دومین قهرمانی خود را این بار در رده‌ای دیگر جشن گرفتند و سرباز سیستان و بلوچستان نیز با ارائه بازیهایی زیبا و تماشاگر پسند در جایگاه دوم این رده ایستاد.

سعید بزرگزاده، مربی تیم‌های پرشین سیستان و بلوچستان می‌گوید ۲۰ سال در محروم‌ترین مناطق سیستان و بلوچستان با بچه‌ها فوتبال تمرین می‌کرده که به طور اتفاقی به این نهاد خیریه پیوسته و با تمرین‌های منسجم‌تر به آرزویش رسیده است.

این مسابقات در رده جوانان نیز شاهد برگزاری دیدارهای جذابی بود که در ایستگاه پایانی دو تیم پرشین ساری و پرشین سرباز سیستان و بلوچستان به مصاف هم رفتند؛ این بازی پُر افت و خیز در وقت عادی با نتیجه 2 بر 2 به پایان رسید که هر دو گل پرشین سرباز را احسان پُشت‌یافته به ثمر رساند و گل‌های تیم پرشین ساری را محمد پاکباز و امیرحسین مرتضوی زدند.

این دیدار که برنده آن را ضربات پنالتی مشخص کرد، تیم ساری قهرمان شد و سرباز سیستان و بلوچستان در جایگاه دوم ایستاد؛ احسان پشت یافته از سرباز سیستان و بلوچستان با 4 گل زده آقای گلی رده جوانان را از آن خود کرد، محمد مرتضوی از تیم ساری بهترین دروازه‌بان این مسابقات در رده جوانان شد و پرشین ملک‌آباد کرج نیز عنوان تیم اخلاق در این رده را به دست آورد.


در پایان نیز مراسم اهدای جام و جوایز که با حضور حسین ماهینی و پژمان منتظری در کنار شارمین میمندی‌نژاد، موسس جمعیت امام علی(ع) برگزار شد.

همچنین مسابقه فوتبالی در حضور صدها تماشاچی و هوادار مشتاق باشگاه پرشین، بین تیم امید پرسپولیس و تیم منتخب بازیکنان پرشین از سراسر کشور برگزار شد که رقابتی جذاب و پایاپای بود که در نهایت یک بر صفر به سود پرسپولیس به پایان رسید.

میثم واحدی، مسئول کمیته ورزش جمعیت امام علی، به سایت ورزش سه گفته است: "چنین لیگ فوتبال پرهیجانی می‌تواند ابزار مهمی برای ایجاد انگیزه و خودباوریِ هر چه بیشتر در این کودکان باشد؛ کودکان و نوجوانانی که هر روز در معرض معضلات حادی چون فقر، خشونت و اعتیاد هستند." او کودکان فوتبالیست را نونهالان بااستعدادی توصیف کرده که جامعه "به حاشیه راند ه است." 

 

                               

فوتبال     کودک کار                


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :