موضوعات ‌مرتبط: سیاسی آسیا،خاورمیانه

a/132469 :کد

درخواست ابوالغیط ازبارزانی برای به تأخیرانداختن موعدهمه‌پرسی

  یکشنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۶ — ۱۲:۱۸
تعداد بازدید : ۱۷۱   
 تحلیل ایران -درخواست ابوالغیط ازبارزانی برای به تأخیرانداختن موعدهمه‌پرسی

دبیرکل اتحادیه عرب از رئیس اقلیم کردستان عراق خواست همه‌پرسی استقلال را به تأخیر انداخته و با بغداد تحت نظارت بین‌المللی مذاکره کند.

به گزارش تحلیل ایران،مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در دیدار با احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب در اربیل درباره تحولات عراق و همه‌پرسی استقلال اقلیم گفت‌وگو کرد.ابوالغیط نقش پیشمرگ‌ها در نابودی داعش و آزادی موصل را ستود. وی نسبت به برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان ابراز نگرانی کرده و از بارزانی خواست همه پرسی را به تأخیر بیندازد و با بغداد با نظارت بین‌المللی مذاکره کند.


بارزانی در مقابل تأکید کرد: تصمیم برگزاری همه‌پرسی یک تصمیم شخصی نیست که بتوان به سادگی آن را به عقب انداخت. این تصمیم مردم کردستان و گروه‌های سیاسی اقلیم است.وی گفت: تجربه ناکام در مراحل مختلف و عدم اجرای بند شراکت و قانون اساسی موجب بی‌اعتمادی اقلیم کردستان شده و مردم ما را به اتخاذ این تصمیم ترغیب کرده است. همه‌پرسی در موعد مشخص شده برگزار خواهد شد و مردم کردستان راه‌های مسالمت‌آمیز و مذاکره برای تضمین حقوقشان را در پیش خواهند گرفت.


ابوالغیط در سفرش به عراق با حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق در بغداد دیدار و درباره تحولات سیاسی و امنیتی و جنگ با تروریسم گفت‌وگو کرد.ابوالغیط پیروزی‌های ارتش عراق در جنگ را ستود و بر وحدت عراق و عدم اتخاذ اقداماتی که ثبات و وحدت این کشور را از بین ببرد، تأکید کرد.وی بر لزوم متمرکز شدن بر آزادی بقیه مناطق و احترام به اصل مذاکره و پایبندی به قانون اساسی برای حل مشکلات تأکید کرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :