موضوعات ‌مرتبط: سیاسی کره شمالی

a/132572 :کد

روز دوشنبه و به اتفاق آرا

شورای امنیت به تحریم های تازه علیه کره شمالی رای داد

  ﺳﻪشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۶ — ۰۸:۲۵
تعداد بازدید : ۲۳۳   
 تحلیل ایران -شورای امنیت به تحریم های تازه علیه کره شمالی رای داد

شورای امنیت سازمان ملل متحد روز دوشنبه به اتفاق آرا با اعمال تحریم های تازه ای بر کره شمالی موافقت کرده است.این قطعنامه واردات نفت و گاز کره شمالی را محدود می کند و صادرات پارچه این کشور را ممنوع می کند

روسیه و چین پس از آنکه آمریکا لحن پیش نویس قطعنامه را ملایم تر کرد با آن موافقت کرده اند.

هدف از این تحریم ها ضربه زدن به درآمد مالی دولت کره شمالی است که برای پیشبرد برنامه اتمی و موشک های بالستیک خود به آن نیاز دارد.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، گفت که آمریکا دنبال جنگ با کره شمالی نیست و پیونگ یانگ "هنوز از نقطه غیرقابل بازگشت عبور نکرده است."

او پس از تصویب قطعنامه تازه گفت: "اگر این کشور با توقف برنامه اتمی اش موافقت کند، می تواند دوباره آینده اش را رقم بزند. اگر ثابت کند که می تواند در صلح زندگی کند، جهان با این کشور به صلح خواهد رسید."

او گفت که "قطعنامه امروز بدون رابطه ای قوی میان رئیس جمهور ترامپ و رئیس جمهور شی از چین ممکن نبود."

آمریکا برای مهار کره شمالی فشار زیادی بر چین وارد کرده است. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اخیرا اخطار داد که آمریکا روابط تجاری با هر کشوری که با کره شمالی معامله می کند را قطع خواهد کرد.

کره شمالی هفته پیش برای ششمین بار یک آزمایش اتمی انجام داد. پیونگ یانگ مدعی ساخت یک بمب هیدروژنی شده و بارها آمریکا را تهدید به حمله با کلاهک هسته ای کرده است.

لیو جیی، فرستاده چین در سازمان ملل کره شمالی را ترغیب کرد قطعنامه تازه را "جدی بگیرد" و از همه طرف ها خواست "آرامش خود را حفظ کنند."

همزمان واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل، گفت که دست کم گرفتن ابتکار عمل چین و روسیه "اشتباه بزرگی خواهد بود."

این دو کشور پیشنهاد تعلیق همزمان برنامه موشکی و اتمی کره شمالی و تمرین های نظامی آمریکا و کره جنوبی در منطقه را کرده اند.

این نهمین مجموعه تحریم های شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی از سال ۲۰۰۶ به این سو است.

براساس داده های "سازمان تشویق سرمایه گذاری کره" در سال ۲۰۱۶ بعد از زغال سنگ و سایر مواد معدنی، منسوجات دومین صادرات بزرگ کره شمالی را تشکیل می داد که ارزش آن به ۷۵۲ میلیون دلار رسید.

حدود ۸۰ درصد این صادرات به چین بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز این قطعنامه صدور میعانات گازی و گاز مایع طبیعی به کره شمالی را ممنوع می کند، صادرات محصولات پالایش شده را به دو میلیون بشکه در سال محدود می کند، و صادرات نفت خام به کره شمالی را در سطح فعلی نگه می دارد.

یک مقام آمریکایی به این خبرگزاری گفت که کره شمالی درحال حاضر حدود ۴.۵ میلیون بشکه محصولات پالایشی و ۴ میلیون بشکه نفت خام وارد می کند. بیشتر نفت خام کره شمالی را چین تامین می کند.

آمریکا خواهان تحریم های حتی شدیدتر از جمله منع کامل واردات نفتی کره شمالی و انسداد دارایی ها و منع سفرهای خارجی کیم جونگ اون بود اما برای همراه کردن چین و روسیه از خواسته های خود کاست.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :