موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/132692 :کد

کره و دلهره جهانی

تحلیل ایران

  چهارشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۶ — ۱۰:۱۸
تعداد بازدید : ۳۲۷   
 تحلیل ایران -کره و دلهره جهانی

دیروز قطعنامه دیگری در شورای امنیت سازمان ملل علیه دولت کره شمالی به تصویب رسید.

ابوالقاسم قاسم زاده، نوشته است:اگر چه دولت آمریکا در ابتدا پیش نویس قطعنامه‌ای را که در آن موارد جدید و بسیار فراگیر تحریمی علیه کره شمالی دیده می‌شد، پیشنهاد داد، اما مخالفت روسیه و چین با پیشنهادهای آمریکا در شورای امنیت، موجب تعدیل متن پیشنهادی شد و در نهایت قطعنامه‌ای دیگر در شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی به تصویب رسید که در آن تحریم نفتی، تحریم خرید برخی اقلام از کره شمالی، بخصوص پارچه‌های ابریشمی و... آمده است. بر آورد تحریم مالی از تصویب این قطعنامه از سوی کارشناسان اقتصادی در نیویورک این است که در عمل 700 میلیون دلار از درآمدهای کره شمالی کاسته می‌شود. چین که بزرگترین کشور وارد‌کننده ذغال سنگ از کره شمالی است، هفته گذشته به صورت یکجانبه واردات ذغال سنگ از کره شمالی را تا متوقف سازی آزمایش‌های موشکی و قبول گفتگوی سیاسی برای یافتن راه حل دیپلماتیک، قطع کرد.

در محافل خبری و سیاسی بعد از تصویب قطعنامه دیگری از سوی شورای امنیت سازمان ملل علیه کره شمالی، این پرسش مطرح است که آیا ضمانت اجرایی این قطعنامه‌ها چگونه است؟ آیا تصویب آنها در شورای امنیت سازمان ملل شرایط بازدارندگی از ادامه آزمایش‌های موشکی و اتمی کره شمالی را فراهم خواهد آورد؟ شبه جزیره کره میدان آزمایش‌های نظامی از سوی کره شمالی و از سوی دیگر مانورهای نظامی آمریکا با کره جنوبی و ژاپن شده است. ارتش آمریکا، بخصوص نیروی دریایی آن قوی‌ترین و گسترده‌ترین تسلیحات نظامی خود را در این ناحیه را آرایش داده است. ترامپ از آمادگی کامل نظامی برای مقابله با کره شمالی خبر می‌دهد و با تکرار جمله معروف «گزینه نظامی روی میز است» به صورت مداوم به کره شمالی هشدار می‌دهد و فضای متشنج در منطقه را تشدید می‌کند.

به طوری که دو همراه آمریکا،‌ژاپن و کره جنوبی از سخنان ترامپ و نماینده آمریکا در سازمان ملل ابراز نگرانی کرده‌اند و آن را آژیر خطرناک برای کلید خوردن یک فاجعه بزرگ انسانی در شبه جزیره کره دانسته‌اند. روسیه و چین درحالی که ادامه آزمایش‌های موشکی و اتمی کره شمالی را محکوم و رد می‌کنند، اما بر مدیریت ترامپ و دولت آمریکا درباره این بحران نقد جدی دارند. آنها معتقدند روش ترامپ به گامی به سوی حل سیاسی بحران، مسیر را برای جنگی ویرانگر آماده می‌سازد که هیچ کشوری در منطقه از آن سودی نخواهد برد.

بحران در شبه جزیره کره چنان حساس و خطیر شده است که خانم مرکل صدراعظم آلمان طرح الگوگرفتن از «برجام» را ارائه داده است که در آن با تشکیل یک ائتلاف بین‌المللی متشکل از دولت‌های روسیه، چین، ژاپن، کره شمالی و جنوبی، اتحادیه اروپا و آمریکا پیشنهاد شده است. از طریق مذاکره به راه‌حل نهایی دست پیدا کنند. روسیه، چین، ژاپن، کره جنوبی، آلمان و فرانسه معتقدند این بحران راه‌حل نظامی ندارد و باید از مسیر تشکیل یک ائتلاف و آمدن همه در پای میز مذاکره و گفتگوی سیاسی حل و فصل شود. دولت کره شمالی این پیشنهاد را به شرط پایان بخشیدن تهدیدهای آمریکا و ادامه مانورهای نظامی آن در منطقه پذیرفته است. اما آمریکایی‌ها هنوز به پیشنهاد صدراعظم آلمان جواب نداده‌اند.

دولت ترامپ سیاست ادامه تهدید نظامی همراه محاصره اقتصادی و سیاسی کره شمالی از طریق شورای امنیت سازمان ملل را پیش گرفته است. این سیاست مرحله به مرحله بحرانی در وسعت آبهای دریای چین و سراسر شبه جزیره کره گسترش می‌یابد. رد هرگونه جنگ و انتخاب مسیر نظامی‌گری از سوی چین، ژاپن و کره جنوبی که نزدیک‌ترین کشورها به منطقه بحرانی هستند، همچنان با بی‌تفاوتی کاخ سفید و نماینده آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل مواجه است. این تفاوت روز به روز ضریب خطر وقوع یک فاجعه بزرگ را بالا می‌برد. در صحنه بین‌المللی سه پدیده درباره بحران در شبه جزیره کره دیده می‌شود.

1ـ تلاش مستمر آمریکا برای زنده نگهداشتن این بحران در شورای امنیت سازمان ملل و صدور قطعنامه‌های تحریمی علیه دولت کره شمالی، به گونه‌ای که چرخه تحریم کامل شود و کره شمالی در انزوای کامل بین‌المللی قرار گیرد.

2ـ خبرسازی‌های مداوم از مانورهای نظامی آمریکا و متحدان او به‌خصوص ژاپن و کره جنوبی در شبه جزیره کره و در کنار مرزهای آبهای کره شمالی که تهدید نظامی به‌صورت امری جدی دیده شود که هر لحظه احتمال وقوع آن می‌رود.

3ـ‌ طرح پیشنهادی صدراعظم آلمان (مرکل) برای استفاده از الگوی برجام در حل سیاسی بحران کنونی در شبه جزیره کره که مورد پذیرش کشورهای عضو اتحادیه اروپا، روسیه، چین، ژاپن و کره جنوبی قرار گرفته است، اما هنوز و به‌طور رسمی دولت آمریکا به این پیشنهاد پاسخ نداده است.بحران در شبه جزیره کره با آزمایش‌های موشکی و اتمی کره شمالی از یکسو و آرایش جنگی اتمی آمریکا در این منطقه از سوی دیگر، به بحران دلهره‌آور در جهان تبدیل شده است که درصورت وقوع جنگ، جهان با فاجعه بزرگ انسانی مواجه خواهد شد.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :