موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/13287 :کد

0

قانون اطاله را باطل کنید تا در مورد برجام رأی‌گیری کنیم

  دوشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۴ — ۲۳:۱۶
تعداد بازدید : ۱۴۱   
 تحلیل ایران -قانون اطاله را باطل کنید تا در مورد برجام رأی‌گیری کنیم

یکی از نمایندگان جمهوری‌خواه مجلس آمریکا از رهبر اکثریت هم‌حزبی‌هایش در سنا خواسته که با استفاده از اختیارات قانون اساسی خود، به اطاله بررسی برجام خاتمه دهد تا جمهوری‌خواهان بتوانند توافق هسته‌ای را ر

یکی از نمایندگان جمهوری‌خواه مجلس آمریکا از رهبر اکثریت هم‌حزبی‌هایش در سنا خواسته که با استفاده از اختیارات قانون اساسی خود، به اطاله بررسی برجام خاتمه دهد تا جمهوری‌خواهان بتوانند توافق هسته‌ای را رد کنند.

 

به گزارش تحلیل ایران، دموکرات‌ها با استفاده از قانون قدیمی اطاله که به فیلی‌باستر مشهور است مانع رأی‌گیری در خصوص برجام و رأی منفی اکثریت جمهوری‌خواهان به آن شدند ولی حالا بنظر می‌رسد بناست از اختیارات ویژه برای لغو این قانون استفاده شود.

بر اساس گزارش واشنگتن‌اگزماینر «ورن بوچنان» نماینده جمهوری‌خواهان فلوریدا در نامه‌ای به «میچ مک‌کانل» رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنا از وی خواسته که با استفاده از اختیارات قانون اساسی خود، جلوی فیلی‌باستر دموکرات‌ها را بگیرد تا جمهوری‌خواهان بتوانند رأی منفی خود را به برجام بدهند.

رأی‌گیری‌ها در مجلس و سنا به دو روس است، یکی اکثریت «نصف به علاوه یک» و دیگری «اکثریت مطلق» که یعنی رأِ موافق 2 سوم اعضاء به یک مورد.

برای شروع بررسی برجام در سنای 100 نفری، با توجه به اعمال قانون اکثریت مطلق برای کلید خوردن رأی‌گیری، به رأی 60 سناتور نیاز بود که با توجه به مخالفت 42 دمورکات، این عدد در 58 ماند و رأی‌گیری شروع نشد.

بر همین اساس بود که رسانه‌ها تیتر زدند که «برجام از طرف آمریکایی‌ها قابل اجرا شد» ولی حالا نامه نماینده فلوریدا به مک‌کانل چیز دیگر می‌گوید.

ورن بوچنان به رهبر اکثریت جمهوری‌خواه سنا نوشته: «از شما می‌خواهم که فوراً از اختیارات قانون اساسی خود استفاده کنید و بحث و رأی‌گیری در خصوص توافق تسلیحات هسته‌ای ایران را ضروری کنید.»

بوچنان به مک‌کانل یادآور شده که سناتور «هری رید» رهبر اکثریت سنای دوره قبل، از همین اختیار استفاده کرده تا بن‌بست آن روزها بر سر تعیین قضات، شکسته شود.

وی در این خصوص نوشته: «این دقیقاً همان چیزی است که از شما می‌خواهم انجام دهید، این یک مسئله امنیت ملی است نه یک بحث بر سر تعیین قاضی و یا سمت‌های هیئت مدیره ارتباطات کارگری ملی.»

سناتور مک‌کانل هنوز به این درخواست واکنش نشان نداده و فقط خواستار یک رأی‌گیری دیگر در خصوص شروع بحث و رأی‌گیری بر روی برجام شده، به امید اینکه حداقل 2 دموکرات به مخالفان برجام اضافه شود و 60 ضدتوافق به شروع رأی‌گیری رأی دهند؛ رأیی که با توجه به تعداد اکثریت جمهوری‌خواه، حتماً نصف بعلاوه یک مخالف را خواهد داشت.


منبع:فارس

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :