موضوعات ‌مرتبط: سیاسی انرژی هسته ای

a/132891 :کد

رییس سازمان انرژی اتمی؛

صالحی با آمانو دیدار کرد

  دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ — ۲۳:۱۶
تعداد بازدید : ۲۶۲   
 تحلیل ایران -صالحی با آمانو دیدار کرد

رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان که به منظور شرکت در شصت و یکمین کنفرانس سالانه آژانس به وین سفر کرده است عصر روز دوشنبه با یوکیا آمانو دیدار کرد.

 به گزارش تحلیل ایران،علی اکبر صالحی هم‌چنین پیش از این دیدار با همتایان فرانسوی، چینی و روسی خود در حاشیه کنفرانس سالانه آژانس دیدار کرد.


رییس سازمان انرژی اتمی در سخنان خود در کنفرانس سالانه آژانس گفت: فعالیت‌های هسته‌ای ایران در نهایت شفافیت شامل بازرسی‌های متعدد و دسترسی تکمیلی به سایت‌های هسته‌ای کشور انجام می‌گیرد.وی تاکید کرد: همه طرف‌های توافق هسته‌ای باید انسجام آن را حفظ کرده و به آن متعهد باشند. همه طرف‌ها بدون استثنا، باید در این زمینه پاسخگو بوده و هر یک از طرف‌ها باید صادقانه به تعهدات خود پایبند باشد تا این توافق، بی‌عیب، در مسیر درست و عملیاتی باقی بماند.صالحی گفت: هر عمل یا اقدامی که مفاد توافق هسته‌ای را به هر بهانه یا انگیزه‌های سیاسی و فردی تضعیف یا خنثی کند، قطعاً این دستاورد تاریخی را نه تنها به ضرر طرف‌های آن بلکه در واقع به زیان همه جامعه بین‌الملل سست ساخته و به خطر می‌اندازد.


رییس سازمان انرژی اتمی هم‌چنین با اشاره به تحرک جدید آمریکا در آژانس که با درخواست‌های عجیب و غیرقابل توجیه در مورد راستی‌آزمایی برنامه‌ صرفا" صلح‌آمیز کشور، فراتر از توافق برجام و مذاکرات جمعی آن و مفاد دقیقا" تعریف شده‌اش مطرح شده است،  اظهار کرد: نگرش آشکارا خصمانه دولت آمریکا و نیز سیاست‌های تخریبی و اقداماتی که با هدف تضعیف توافق هسته‌ای و جلوگیری از منافع مشروع ایران از اجرای کامل و بدون محدودیت آن صورت می‌پذیرد، مخالف متن و روح برجام است.وی تاکید کرد: اطمینان داریم که آژانس و همچنین مدیرکل آن، در مقابل چنین درخواست‌های غیر قابل قبولی مقاومت خواهند کرد و به اجرای نقش نظارتی فنی آژانس به صورتی عینی، عادلانه و بی‌طرفانه شامل حفاظت از اطلاعات حساس فنی و صنعتی حاصله از بازرسی‌ها ادامه خواهند داد. موفقیت آژانس در این چالش مهم و حیاتی به نفع همگان خواهد بود و موجب افزایش اعتبار بین‌المللی این نهاد خواهد شد. همکاری جدی و فعال سایر طرفین توافق و در مقیاس وسیع تر اعضای آژانس در واقع مساعدتی مثبت به این هدف خواهد بود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :