موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بودجه

a/132894 :کد

کمیسیون برنامه و بودجه مجلس؛

سونامی حقوق‌های مادام‌العمر با اجرای حکم بودجه۹۶

  دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ — ۲۳:۵۳
تعداد بازدید : ۲۴۲   
 تحلیل ایران -سونامی حقوق‌های مادام‌العمر با اجرای حکم بودجه۹۶

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به تبصره ۱۲ قانون بودجه، آن را تداعی کننده حقوق‌های مادام العمر دانست و گفت:‌ طرح دوفوریتی برای مقابله با اجرای آن ارائه می‌کنیم.

به گزارش تحلیل ایران،حسینعلی حاجی‌دلیگانی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به تبصره 12 قانون بودجه سال 96 اظهارداشت: مشکلی که در رابطه با این تبصره به وجود آمده و نمی‌دانیم براساس خطای سهوی یا عمدی بوده آن است که یک ویرگول (،) به بعد از کلمه «حقوق ثابت» اضافه شده که در لایحه وجود نداشته است. بر این اساس تفاوت معنایی و بار مالی جدید برای دولت ایجاد کرده است.


عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با تاکید بر اینکه نقش این ویرگول در حال حاضر با توجه به معنای حقوق ثابت همان حقوق‌های مادام‌العمر مربوط به سال 90 را به خود گرفته است گفت: تبصره 3 ماده 78 سال 90 توسط مجلس وقت حذف شد تا موضوع حقوق‌های مادام‌العمر پایان یابد و اکنون نیز مجدداً چنین موضوعی در تبصره 12 قانون بودجه به وجود آمده است.وی توضیح داد: اگر نماینده، مدیر یا مسئولی در آینده سمتی نداشته باشد با توجه به حکم تبصره 12 قانون بودجه در دوران مابقی خدمت خود 80 درصد مابه‌التفاوت حقوق سمت قبلی را به عنوان حقوق ثابت دریافت خواهد کرد که در دوران بازنشستگی نیز محاسبه خواهد شد.


این نماینده مجلس به آثار و تبعات ناشی از اجرای تبصره 12 بودجه پرداخته، عنوان کرد: اجرای این حکم بار مالی زیادی به هزینه‌های جاری کشور اضافه می‌کند و از طرفی بر مشکلات عدیده صندوق‌های بازنشستگی می‌افزاید. متأسفانه این اتفاق رخ داده و قطعاً در مجلس عمدی یا سهوی بودن آن را بررسی می‌کنیم.حاجی‌دلیگانی خاطرنشان کرد: در صورتی که این حکم جاری شود مسئولان و مدیران و نمایندگان تا پایان عمر خود 80 درصد حقوق دوره مسئولیت خود را دریافت خواهند کرد و حتی بعد از فوت هم برای بازماندگان این حقوق باقی می‌ماند.


به گفته عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در کنار مخالفت با موضوع برداشته شدن سقف حقوق مدیران و نوع رفتار دیوان محاسبات به نظر می‌رسد با سونامی نجومی‌بگیران جدید در این دوره مواجه خواهیم بود.وی افزود: هنگام بررسی لایحه بودجه 96 در کمیسیون برنامه و بودجه با این موضوع مخالف بودم و آن را ابراز کردم و در صحن علنی هم مخالفت کردیم اما مخالفت‌ها اثری نداشت.این نماینده مجلس از ارائه طرحی با 2 فوریت برای پایان غائله حقوق‌های مادام‌العمر طی روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته آینده خبرداد و گفت: برای رسیدگی به این مشکل از طریق استفساریه یا اصلاح قانون با ارائه طرح اقدام خواهیم کرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :