موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی داخلی

a/133123 :کد

ابرچالش های اقتصاد ایران

تحلیل ایران

  دوشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۶ — ۱۶:۲۸
تعداد بازدید : ۳۸۲   
 تحلیل ایران -ابرچالش های اقتصاد ایران

اقتصاد ایران به رغم حرکت شتابنده رو به جلو در چهار سال اخیر، همچنان با مشکلاتی روبرو است که از دید کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی برخی به دلیل ساختاری بودن در زمره ابرچالش ها قرار می گیرند.

به گزارش تحلیل ایران، چالش های عمده اقتصاد ایران، چشم اندازهای مساله حصر در کنار برگزاری همه پرسی استقلال کردستان عراق از موضوع های مورد توجه روزنامه های امروز دوشنبه سوم مهرماه بود.


** چالش های اقتصادی ایران
سخنان «مسعود نیلی» دستیار ویژه رییس جمهوری در نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران مبنی بر چالش های اقتصادی ایران، بهانه ای شد تا روزنامه های امروز ضمن اشاره به شش ابرچالش اقتصادی از نگاه نیلی، از دیگر مشکلات اقتصاد ایران سخن بگویند.روزنامه «اطلاعات» عنوان نخست خود را به سخنان نیلی اختصاص داد و عنوان کرد: اقتصاد ایران در سالهای اخیر یکی از عمیق ترین دوران رکودی خود را طی می کند که تبعات منفی فراوانی روی نرخ تولید ناخالص داخلی، تورم، بیکاری و سرمایه گذاری داشته است. برخی معتقدند کوتاه ترین مسیر برای برون رفت از این چالش بزرگ، بهبود فضای کسب و کار و میدان دادن هرچه بیشتر به فعالان اقتصادی بخش خصوصی است. از نظر این گروه کمک به تولید هرچه بیشتر، زمینه های رشد اشتغال، صادرات، سرمایه گذاری و بهبود تولید ناخالص داخلی را فراهم خواهد کرد؛ اما گروهی هم معتقدند که با توجه به شرایط موجود برای برون رفت از این بحران فراگیر باید الگوهای اقتصادی را تغییر داد.


به گزارش این روزنامه، نیلی از «بحران منابع آب کشور»، «مسائل زیست محیطی»، «صندوق بازنشستگی»، «بودجه دولت»، «نظام بانکی» و «بیکاری» به‌عنوان 6 ابرچالش اقتصاد ایران یاد کرد که باید برای هر یک استراتژی مشخص و معینی داشت و در ادامه یادآور شد: در زمان وضع قواعد حاکم بر صندوق های بازنشستگی، تعادل در صندوق را لحاظ نکردیم، در مصرف آب علامتی به مصرف کنندگان ندادیم که در حال حرکت به سمت بحران آب هستیم و در زمینه بودجه هم قاعده ای برای تراز و توازن در بودجه مقرر نکردیم؛ همچنین در نظام بانکی به گونه ای رفتار نکردیم که تعادل در منابع و مصارف بانکی را به دنبال داشته باشد.


«تفاهم» نیز ضمن اشاره به سخنان دستار ویژه رییس جمهوری،نوشت: دستیار ویژه رئیس جمهور با تشریح 6 ابرچالش اقتصاد ایران، تاکید کرد که دولت باید رفاه مبتنی بر اضمحلال منابع را کنار بگذارد اقتصاددانان و اتاق  ها یکی از رسالت هایی که دنبال می کند این است که روی سیاست های دولت ها اثر بگذارند. میزان اثرگذاری اتاق در جلوگیری از اعمال سیاست غلط، به پیشنهاد سیاست درست به دولت و اصلاح سیاست در حال اجرا، شاخص موفقیت این ‌گونه نهادهاست.روزنامه «دنیای اقتصاد» اما بیکاری را مهمترین چالش اقتصاد ایران دانست در گزارش خود عنوان کرد: تجربیات موفق در زمینه حل بحران بیکاری نشان می‌دهد راه اشتغال‌زایی پایدار از مسیری به جز پول‌پاشی می‌گذرد. طی دو دهه گذشته کشورهایی چون هندوستان، شیلی، اردن و اندونزی، سیاست‌های اشتغال‌زایی خود را با استفاده از مختصات اقتصاد، تصویر بنگاه‌های اقتصادی و نیازهای بازار کار تنظیم کرده‌اند. این سیاست‌ها عمدتا بر چهار محور مهارت‌افزایی ملی براساس نیازهای بخش واقعی اقتصاد، تقویت نقش بنگاه‌های خرد و کوچک در زنجیره ارزش، برون‌سپاری نیروی کار و جذب بخشی از فرآیندهای برون‌سپاری‌شده شرکت‌های بزرگ استوار بوده است.


در این میان، «جهان صنعت» شفافیت صورت های مالی را خواستار شد و نوشت: استانداردهای گزارشگری مالی بین‌المللی (IFRS)که مجموعه‌ای از استانداردهای حسابداری بین‌المللی و مورد توافق بسیاری از کشور‌های جهان است، راهی برای دستیابی به صورت‌های مالی شرکت‌های سهامی در قالب یک استاندارد جهانی به شمار می‌رود و کشور ما نیز در جهت تطبیق با استانداردهای روز دنیا، نیاز به اجرای صحیح و البته تدریجی این چارچوب دارد؛ بی‌شک ساختار تامین مالی کشور، بانک‌محور است و بانک‌ها که وظیفه تامین مالی هشتاد درصد خانوارها، افراد و بنگاه‌های اقتصادی را بر دوش می‌کشند، نیازمند اقدامات جدی در زمینه اجرای IFRS هستند‌ زیرا شفافیت صورت‌های مالی و داشتن زبانی واحد برای مطلع ساختن ذینفعان از چگونگی فرآیند‌های مالی، منجر به ایجاد اعتماد و اطمینان بیشتر به نظام بانکی از سوی سهامداران و مردم خواهد شد.

** گسترش مخالفت ها با همه پرسی در اقلیم کردستان
در روزهای اخیر مقامات بغداد و دیگر کشورهای منطقه و فرامنطقه مخالفت خود را با برگزاری همه‌ پرسی استقلال کردستان اعلام کرده‌ اند؛ همه پرسی که از صبح امروز آغاز شده است. مخالفت ها با همه پرسی کردستان عراق و پیامدهای آن در منطقه محور مشترک روزنامه های امروز بود.«آرمان» در گزارش خود با عنوان « اقلیمی برای تجزیه» به واکنش های منطقه ای و بین المللی در برابر این تصمیم اشاره کرد و در یادداشت «تدبیر برای آینده عراق» نوشت: به‌نظر می‌رسد چهره‌هایی همچون مسعود بارزانی در این میان روندی را آغاز کرده‌اند که مورد حمایت چهره‌های تندرویی همچون نتانیاهو، نخست‌وزیر بدنام اسرائیل و یا برخی از شاهزاده‌های نسل جدید عربستان و امارات قرار گرفته است. در این میان، انتظار بر این است تا مسئولان عالی جمهوری اسلامی با هوشیاری و مراقبت و با دقت تمام تحولات کردستان عراق را رصد نموده و مواظبت دقیق نمایند تا خدای‌ناکرده مرزهای ایران اسلامی در قبال بحران‌هایی که این تصمیم ناپخته ممکن است آن را کلید بزند، برای شهروندان ایرانی به‌ویژه در استان‌های مرزی و شمال غربی آسیبی نبیند.


روزنامه «اعتماد» از «انسداد مرزها با کردستان عراق» خبر داد و نوشت: امروز در شرایطی قرار است روز سرنوشت برای اقلیم کردستان باشد که مرزهای هوایی ایران به روی این اقلیم بسته و دو مانور مهم توسط ارتش و سپاه در حال برگزاری است. در آستانه همه‌پرسی اقلیم کردستان مرزهای هوایی ایران به روی پروازهایی که مبدا آنها اقلیم کردستان است، بسته شد. همه‌پرسی که روز گذشته بارزانی، رییس اقلیم کردستان اعلام کرده است که با برگزاری آن به دنبال تنش با ایران و ترکیه نیست اما تا اینجای کار مخالفت همه کشورهای همسایه را به دنبال داشته است. دیروز علاوه بر بسته شدن مرزهای هوایی دو مانور مهم هم در مرزهای شمال‌غرب و غربی کشور برگزار شد. بر این اساس رزمایش امنیتی محرم با رمز «یاحسین» توسط قرارگاه حمزه سیدالشهدا در منطقه شمال غرب کشور برگزار شد.


در این زمینه «شهروند» به واکنش ایران اشاره و عنوان کرد: ایران در نخستین واکنش صریح خود به برگزاری همه‌پرسی استقلال در کردستان عراق، مرزهای هوایی خود را به روی کردها‌ بست. ایران طی هفته‌های گذشته صراحتا مخالفت خود را درخصوص برگزاری این همه‌پرسی اعلام و تصریح کرده بود که تهران تنها دولت یکپارچه عراق را به رسمیت می‌شناسد و هر اقدامی در راستای تجزیه عراق را علیه منافع ملی خود و بغداد می‌داند.روزنامه «مردم سالاری» اقدام بارزانی را «خون بازی با همه پرسی اقلیم کردستان» دانست. در گزارش این روزنامه آمده است: ترکیه را در کنار ایران باید سرسخت ترین مخالف یا حتی دشمن همه پرسی اقلیم کردستان باید نامید.اردوغان از ابتدا اعلام کرده بود که تنها به لغو همه پرسی رضایت می دهد. روزگذشته، آنکارا همانند تهران حریم هوایی و زمینی خود را رسما بر اقلیم کردستان مسدود کرد. ترک ها از یک هفته پیش مانورجنگی در 500متری مرز اقلیم برگزار می کنند تا به بارزانی بفهمانند درباره امنیت خود با کسی شوخی ندارند.


«جوان» زیر عنوان «فتنه اقلیم زیر تابوت داعش» نگاشت: جنازه داعش بر خرابه‌های موصل دفن نشده، بین‌النهرین آبستن فتنه‌ای جدید است؛ فتنه‌ای که به جای دین، این‌بار قومیت را بهانه کرده تا ستون‌های استقلال کشوری مستقل به لرزه درآید. مذاکرات هیئت کردی با مقام‌های بغداد تا آخرین ساعات دیروز به نتیجه نرسید و با ادامه اصرار رهبران اقلیم بر همه‌پرسی، سه کشور عراق، ترکیه و ایران از دیروز اقدامات مهارکننده خود را برای کاهش اثرات ویران‌کننده آن شروع کردند.« بازی بارزانی؛ پروژه جدید برای غرب آسیا» عنوان سرمقاله «خراسان» بود که در آن می خوانیم: پرونده کردهای منطقه، در افق پساداعش، به احتمال زیاد موضوع اصلی تحولات منطقه ای باشد.


موضوعی که می تواند در آینده منشأ تهدیدات امنیتی و نظامی مهمی باشد و سهم مهمی در تجزیه طلبی و تضعیف کشورهای منطقه ایفا کند.آن چه در این میان باید به آن توجه شود، نقش ایالات متحده آمریکاست. واشنگتن با هر دوطرف کرد در عراق و سوریه روابط راهبردی خوبی دارد. همین موضوع، تردید ها درباره نقش پشت پرده واشنگتن در حمایت از رخدادهای متعلق به کردها در عراق و سوریه را بیشتر می کند. شاید این بار واشنگتن و قدرت های دیگر به این نتیجه رسیده اند که به جای کمک به ظهور یک گروه تروریستی دیگر به جای داعش، می توانند پرونده تجزیه طلبی در منطقه را به عنوان عاملی که ظرفیت بالایی در ایجاد تنش دارد، به جان مردم منطقه بیندازند.


** تازه ترین اظهارنظرها درباره مساله حصر
سخنان یکی از چهره های نظامی درباره وضعیت محصوران انتخابات 88، از دیگر محورهای مورد توجه روزنامه های امروز بود. سردار «اسماعیل کوثری» جانشین قرارگاه ثارالله تهران دیروز به یکی از خبرگزاری های کشور گفت: «رفع حصر یعنی دادگاه. ما دوست نداریم کسی در حصر باشد.»
روزنامه «شرق» زیر عنوان «رفع حصر یعنی دادگاه» گزارش داد: به نظر می‌رسد که خبر به آنها زودتر رسیده بود. اینکه در شورای‌عالی امنیت ملی بحث حصر مطرح شده، کافی بود تا شاهد تغییر ملموس موضع رسانه‌های اصولگرا و به ‌تبع آن چهره‌های اصولگرا در برابر ماجرای حصر در یکی، دو ماه اخیر باشیم. رسانه‌های اصولگرا به طور مشخص در گفت‌وگوهای خود با چهره‌ها درباره رفع حصر سؤال می‌کنند. تغییر نه به معنای چرخش یا عدول از موضع؛ بلکه به معنای اجازه انتشار نگاه‌هایی دیگر و متفاوت نسبت به حصر. نگاه‌هایی که زمزمه گره‌گشایی هم از آن به چشم می‌خورد.


به نوشته این روزنامه، دیروز سردار کوثری فرمانده قرارگاه ثارالله، صحبت‌هایی درباره حصر داشت. خبرگزاری تسنیم در سلسله گفت‌وگوهایش درباره حصر سراغ عباس عبدی اصلاح‌طلب هم رفته است. رفتن سراغ یک اصلاح‌طلب و انتشار مواضعش درباره حصر هم از موارد بعیدی بود که تسنیم انجام داد. طبعا تا پیش‌از‌این انتشار چنین مواضعی چندان مورد طبع و تمایل آنها نبود. صحبت درباره حصر در رسانه‌های اصولگرا یک خط مشخص داشت که صرفا بازگوکننده مواضع جریان خاصی درون اصولگرایی بود که انتشار دیدگاه‌های عباس عبدی تحولی در آن مواضع محسوب می‌شد. در کنار آن صحبت‌های یک‌ ماه پیش عزت‌الله ضرغامی در برنامه زنده تلویزیونی و بعد انتشار تصویر ملاقاتش با حسین کروبی را هم اگر اضافه کنیم، تصویر شفاف‌تری از موضع اصولگرایان و چشم‌انداز آتی حصر پیدا خواهیم کرد.


روزنامه «بهار» نیز در اشاره به اظهارات سردار کوثری به نقل از وی عنوان کرد که «محصور شدند که سر عقل بیایند.» در این گزارش آمده است: اینها محصور شدند تا سر عقل بیایند. نظام دوست ندارد مسئولین پیشین خود را محاکمه و تنبیه کند. حصر فرصتی بود و هست که اینها سر عقل بیایند اما درباره محاکمه و اجرای حکم احتمالی باید بگویم که این نظامی که پشتوانه مردم، آمریکا را از منطقه بیرون و جریان تروریستی داعش را در بیرون کشور زمین‌گیر کرده است چطور می‌گویند که نمی‌تواند 2 نفر را محاکمه کند؟ از نجابت نظام سوء استفاده نکنند اقتدار نظام بیشتر از این حرف‌هاست مهم این است که اینها سر عقل آمده و از موضع خود عقب‌نشینی کنند؛ توبه و عذرخواهی کنند.وی افزود: اینها اگر بخواهند حرف بزنند و عذرخواهی کنند برایشان نشست خبری برگزار می‌کنیم. اگر اینها واقعاً قصد اذعان به‌اشتباه خود را داشته باشند نظام مشکلی ندارد که صدای اینها را به گوش مردم برسانند. خب اگر عذرخواهی و توبه کنند طبیعی است که ممکن است در مجازات اینها، ملاحظه و قطعاً وضعیتشان بهتر شود.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :
اقتصاد     چالش     اقتصادی     مشکلات     رکود    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :