موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی قضایی

a/133151 :کد

با موضوع شکایت فارغ التحصیلان رشته حقوق؛

تاریخ برگزاری جلسه رسیدگی شورای رقابت مشخص شد

  دوشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۶ — ۲۲:۲۵
تعداد بازدید : ۲۲۴   
 تحلیل ایران -تاریخ برگزاری جلسه رسیدگی شورای رقابت مشخص شد

جلسه رسیدگی به شکایات صدها فارغ التحصیل حقوق از انحصار کانون های وکلاء در شورای رقابت روز دوشنبه ١٧ مهر برگزار می شود.

به گزارش تحلیل ایران، از چند ماه پیش صدها فارغ التحصیل حقوق بدلیل رویه ضد رقابتی کانون های وکلاء از طریق تعیین ظرفیت برای پذیرش حرفه وکالت به شورای رقابت شکایت کردند.ادعای این فارغ التحصیلان حقوق ضرورت حذف معیار محدودیت نفرات و ظرفیت و جایگزینی آن با یک حد نصاب علمی مناسب است. این عده معتقدند بر اساس تاکید اصل ٢٨ قانون اساسی بر حق آزادی انتخاب شغل ، تنها قید این حق،  احراز شرایط لازم برای حرفه وکالت است نه تعیین ظرفیت محدود سالانه!


این در حالی ست که کانون های وکلاء بر اساس یک قانون منسوخ (قانون سال ٧٦ که در سال ٩٣ مطابق اظهار نظر معاونت قوانین مجلس نسخ شده) سالانه ظرفیت محدودی را برای پذیرش اعلام می کنند و به همین دلیل فارغ التحصیلان رشته حقوق بدلیل این ایجاد محدودیت به شورای رقابت شکایت کرده اند و چنانکه شیوا، رییس شورای رقابت اعلام کرد این تعداد شکایت در تاریخ پرونده های این شورا بی سابقه بوده است.شایان ذکر است مطابق تکلیف قانونی در سال ٩٣ همه مراجع صدور مجوز کسب و کار باید شرایط و دوره زمانی برای صدور مجوز را در درگاه ایران مجوز ثبت کنند.


کانون وکلاء مرکز برای صدور مجوز موسسات حقوقی چنین درخواستی را ثبت کرده اما شرایط احراز و دوره زمانی صدور اصل پروانه وکالت را هنوز ثبت نکرده است بقیه کانون های وکلاء هم هنوز هیچ مجوزی را ثبت نکرده اند که خلاف تکلیف قانونی است.از سوی دیگر مطابق قانون سال ٩٣ امتناع از صدور مجوز از سوی مراجع صدور مجوز به بهانه اشباع بازار ممنوع است که شاکیان کانون های وکلاء معتقدند درباره حرفه وکالت چنین اتفاقی افتاده است.


بهمن کشاورز رییس اتحادیه کانون های وکلاء نیز صلاحیت شورای رقابت برای ورود به این موضوع را رد کرده بود. این در حالی است که مطابق ماده ٦٢ قانون اجرای سیاست های اصل ٤٤ شورای رقابت تنها مرجع رسیدگی به رویه های ضد رقابتی و تاخیر در صدور محوز های کسب و کار است و مطابق ماده ٤٣ این قانون همه اشخاص حقیقی و حقوقی بخش های دولتی، عمومی، تعاونی و خصوصی مشمول مقررات تسهیل کسب و کار و رفع انحصار هستند.جلسه شورای رقابت در روز دوشنبه ١٧ مهر بصورت علنی و با حضور نمایندگان شاکی و مشتکی عنه (کانون های وکلاء) برگزار خواهد شد و باید منتظر ماند و دید که آیا شورای رقابت در این موضوع نیز مانند موضوع داروخانه ها رای به حذف رویه ضد رقابتی صادر می کند یا خیر ؟

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :