موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست خارجی

a/133218 :کد

یک مقام وزارت خارجه روسیه:

ایران ممنوعیتی برای آزمایش‌های موشکی ندارد

  چهارشنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۶ — ۱۲:۳۱
تعداد بازدید : ۱۶۸   
 تحلیل ایران -ایران ممنوعیتی برای آزمایش‌های موشکی ندارد

رئیس دپارتمان کنترل تسلیحات وزارت خارجه روسیه تاکید کرد: آزمایش‌های موشکی بالستیک ایران هیچ تناقضی با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل ندارد و توافقات بین‌المللی را نقض نمی‌کند.

به گزارش تحلیل ایران،میخائیل اولیانوف گفت: هیچ ممنوعتی وجود ندارد که از آزمایش‌های موشکی ایران جلوگیری کند. در راستای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که برای حل موضوع هسته‌ای ایران به دست آمد، یک سند مکتوب تهیه شده است.اولیانوف ادامه داد: ممنوعیت قبلی که در قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل تعیین شده بود، در این سند جدید لغو و با یک درخواست از ایران جایگزین شد که از ایران می‌خواهد از پرتاب موشک‌های بالستیکی که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند، پرهیز کند نه اینکه هیچ گونه موشک بالستیکی آزمایش نکند.


رئیس دپارتمان کنترل تسلیحات وزارت خارجه روسیه در ادامه گفت که بر این باور است که اکنون حتی کوچکترین دلیل برای اینکه بگوییم موشک‌های ایران قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای یا هرگونه تسلیحات کشتار جمعی دیگر دارند، وجود ندارد.این مقام روس تصریح کرد: توافق هسته‌ای با ایران در نتیجه دو سال تلاش به دست آمد. هیچ تسلیحات هسته‌ای در ایران وجود ندارد. تسلیحات شیمیایی نیز در این کشور وجود ندارد. هرگز چنین اتهاماتی علیه ایران مطرح نبوده است، بنابراین مشکل چیست؟


وی پس از آن این اظهارات را بیان کرده است که ایران روز جمعه در یک رژه نظامی از سامانه جدید موشکی خود که برد آن حدود 2 هزار کیلومتر است، رونمایی و سپس ویدئویی منتشر کرد که نشان می‌داد این موشک به طور موفقیت آمیز آزمایش شده است.اولیانوف این مساله را که برخی کشورها ممکن است به دلیل ترس از اینکه توسعه ظرفیت موشکی ایران ممکن است برای آنها مشکلاتی جدی به وجود بیاورد، به ایران بی اعتماد شوند غیر محتمل نداست و گفت: با این حال هیچ کس نمی‌تواند توضیح دهد که اساس این تردید که موشک‌های ایران برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی شده‌اند، چیست؟


وی همچنین گفت: زمانی که به طور مستقیم سوال می‌شود آیا اروپا واقعا از حملات موشکی ایران هراس دارد، متحدان اروپایی معمولا با یک لبخند آرام پاسخ می‌دهند. همه می‌دانند که ایران کوچکترین دلیلی برای چنین حملاتی ندارد. به علاوه اینکه برد این موشک برای این کار کافی نیست.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :