موضوعات ‌مرتبط: سیاسی حوزه آمریکا ،اروپا

a/133390 :کد

بر اساس نتایج اولیه؛

۹۰ درصد از رای‌دهندگان کاتالان‌ به جدایی از اسپانیا رای دادند

  دوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ — ۰۹:۱۷
تعداد بازدید : ۱۵۲   
 تحلیل ایران -۹۰ درصد از رای‌دهندگان کاتالان‌ به جدایی از اسپانیا رای دادند

یک سخنگوی دولت محلی کاتالونیا از انتشار نتایج اولیه همه‌پرسی استقلال این منطقه خبر داد و گفت، حدود ۹۰ درصد شرکت‌کنندگان در این همه‌پرسی رأی به جدایی از اسپانیا داده‌اند.

به گزارش تحلیل ایران،خوردی تورول، سخنگوی دولت محلی کاتالونیا امروز (دوشنبه) اعلام کرد، ۹۰ درصد از ۲.۲۶ میلیون کاتالانی که توانستند در این همه‌پرسی شرکت کنند، به استقلال این منطقه خودمختار و جدایی آن از اسپانیا رأی «آری» داده‌اند. تعداد واجدین شرایط شرکت در این همه‌پرسی ۵.۳ میلیون تن اعلام شده بود.این سخنگو خاطرنشان کرد، حدود هشت درصد از شرکت‌کنندگان در این همه‌پرسی رأی «نه» داده‌اند و باقی‌مانده آرا ممتنع یا باطل بوده است.


وی تصریح کرد، حدود ۱۵ هزار رأی باقی مانده که در حال شمارش است.مقام‌های کاتالان میزان مشارکت در این همه‌پرسی را ۴۲ درصد اعلام کرده‌اند. تورول اظهار کرد، بر اساس برآوردها، مجموعاً حدود ۷۷۰ هزار رأی به دلیل ناآرامی‌ها و درگیری‌ها هنگام شمارش قابل دسترس نبوده‌ است. وی افزود: ۴۰۰ مدرسه که برای اخذ رأی در نظر گرفته شده بودند، پلمب شدند و آرا به سرقت رفت.کارلوس پوگدمون، رئیس دولت محلی کاتالونیا در صفحه توییتر خود از این نتایج استقبال کرده است.


روزنامه گاردین همچنین گزارش داد، شماری از تشکل‌ها و انجمن‌های کاتالان خواهان اعتصاب و تظاهرات مردمی در کاتالونیا در اعتراض به «تعرض به حقوق و آزادی‌های افراد» در جریان برگزاری متشنج این همه‌پرسی شده‌اند.وی پیش از این گفته‌ بود: شهروندان کاتالونیا حق داشتن حکومتی مستقل به شکل یک جمهوری را به دست آوردند.


انتشار این نتایج در حالی صورت می‌گیرد که ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا در یک سخنرانی تلویزیونی درباره این همه‌پرسی گفت: در حال حاضر می‌توانم به صراحت چیزی را که همگی می‌دانید و شاهد بوده‌اید، به شما بگویم. امروز ما رفراندومی برای خودمختاری در کاتالونیا نداشتیم.آنچه رخ داد، تلاشی برای بر هم زدن نظم و آرامش کشور بود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :