موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگی

a/133453 :کد

کارشناس علوم قرآنی؛

چه کسی پیکر مبارک سیدالشهداء را به خاک سپرد؟

  ﺳﻪشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۶ — ۱۴:۴۳
تعداد بازدید : ۱۲۷   
 تحلیل ایران -چه کسی پیکر مبارک سیدالشهداء را به خاک سپرد؟

کارشناس ارشد علوم قرآنی گفت: دو روز بعد از واقعه عاشورا یعنی دوازدهم ماه محرم پیکر شهدا را یکی یکی دفن می کردند اما وقتی نوبت به پیکر حضرت "اباعبدالله الحسین(ع)"میرسد،امام سجاد(ع) فرمودنداین کار من است.

به گزارش تحلیل ایران،سعید شمس کارشناس ارشد علوم قرآنی در گفت و گو با میزان گفت: "امام سجاد(ع)" درواقع یکی از راویان واقعه عاشورا هستند. یعنی در مورد شخصیت ایشان ممکن است روایت شده باشد که ایشان بیمار بوده‌اند و حتی نمی‌توانستند روی پای خود بایستند، در حالی که اینطور نبوده است و "امام سجاد(ع)" تمام وقایع را از نزدیک با چشم خود دیدند ولی با مصلحتی که خداوند تبارک و تعالی  در نظر گرفته بودند ایشان نمی‌توانستند روی پای خود ایستاده و نمی‌توانستند در جنگ شرکت کنند.

وی ادامه داد: در کاروان اسرا چند بار نزدیک بود که "امام سجاد(ع)" را به شهادت برسانند اما خداوند متعال برای اینکه زمین خالی از حجت نباشد شرایط را فراهم کرد که ایشان زنده بماند و حتی در روایت داریم که تا 40 سال بعد از واقعه عاشورا امام در قید حیات بودند و در این 40 سال کارشان روایتگری بود. این کارشناس ارشد علوم قرآنی افزود: "امام سجاد(ع)" بارها گفته اند که واقعه عاشورا را با چشم خود دیدم که چه کردند، خطبه‌هایی که "امام سجاد(ع)" در سفر شام خواندند و سخنرانی‌هایی که کردند باعث شد تا آنها از شرمندگی امام را از اسارت آزاد کنند.

وی اظهار کرد: در روایات آمده است که وقتی یک قصابی می‌خواست گوسفندی را سر ببرد، "امام سجاد(ع)" پرسیدند آیا به گوسفند آب داده اید؟ و آنها می‌گفتند آری مگر می‌شود آب نداده باشیم؟ و ایشان شروع به گریه می‌کردند و می فرمودند:" روز عاشورا پدرم را با لب تشنه در کنار فرات شهید کردند و سرشان را بریدند"و شروع به روایتگری می‌کردند و در واقع امام سجاد(ع) به بهانه‌های مختلف از واقعه عاشورا برای مردم سخن می گفتند. شمس افزود: در زمان شهادت امام سجاد(ع) وقتی پیکر مبارک امام را غسل می‌دادند آثار غل و زنجیرهایی که در طول مسیر کربلا به شام به بدن امام بسته بودند،  هنوز روی بدن ایشان نمایان بود.

وی در خصوص ویژگی های شخصیتی "امام سجاد(ع)" افزود: دعاهایی که در صحیفه سجادیه ایشان وجود دارد برای خیلی از اهل عبادت که مرتب در حال دعا و عبادت بودند کارآمد بود چراکه دعاهای امام به قدری با مضامین زیبا نوشته شده است که اهل سنت نیز مشتاقند که صحیفه سجادیه امام زین‌العابدین را بخوانند و به آن علاقه دارند؛ از جمله مناجات "طاعبین". کلماتی از ایشان باقی مانده که الگوی عبادت‌ ما شیعیان است چرا که امام به بسیار با خدا راز و نیاز می‌کردند.این کارشناس ارشد علوم قرآنی در خصوص شهادت "امام سجاد(ع)" تصریح کرد: حدود 40 سال بعد از واقعه عاشورا در تاریخ 12 محرم همزمان با روز به خاک سپاری "امام حسین(ع)" حضرت به شهادت رسیدند. 

وی در خصوص روز دوازدهم محرم در واقعه عاشورا عنوان کرد: دو روز بعد از واقعه عاشورا یعنی دوازدهم ماه محرم پیکر شهدا را یکی یکی دفن می کردند اما وقتی نوبت به پیکر حضرت "اباعبدالله الحسین(ع)"می رسد، امام سجاد(ع) فرمودند این کار من است؛ چراکه حجت خدا باید حجت خدا دفن کند و آنجا ملائکه به کمک امام می‌آیند و حضرت یک نفره پیکر امام حسین(ع) را در قبر قرار می‌دهند.شمس خاطرنشان کرد: در واقع "امام سجاد(ع)" "امام حسین(ع)" را به خاک سپردند و بعد به کمک مردم قبیله‌های اطراف رفته و جنازه شهدا را دفن کردند. اما جنازه "حر بن یزید ریاحی" را طایفه اش  در منطقه زندگی خود دفن کردند و می‌بینید که امروز شهدا در کربلا در کنار "امام حسین(ع)" دفن شده اند ولی "حر بن یزید ریاحی" که یکی از شهدای کربلا بود در  منطقه‌ای در 5 کیلومتری کربلا دفن شده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :