موضوعات ‌مرتبط: فناوری جایزه نوبل

a/133457 :کد

فرهنگستان سلطنتی علوم سوئد

جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۷ به سه دانشمند آمریکایی اهدا شد.

  ﺳﻪشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۶ — ۱۵:۳۹
تعداد بازدید : ۱۶۳   
 تحلیل ایران -جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۷ به سه دانشمند آمریکایی اهدا شد.

فرهنگستان سلطنتی علوم سوئد جایزه نوبل فیزیک سال ۲۰۱۷ را به سه دانشمند آمریکایی داد. این سه بری باریش، کیپ تورن و راینر ویس هستند که در ارتباط با امواج گرانشی این جایزه را دریافت می‌کنند.

بری باریش، کیپ تورن و راینر ویس سه دانشمند آمریکایی به طور مشترک برنده جایزه نوبل فیزیک در سال ۲۰۱۷ شدند. این سه فیزیک‌دان به خاطر تحقیقات شان در ارتباط با امواج گرانشی این جایزه را دریافت کرده‌اند. جایزه نوبل فیزیک ۹ میلیون کرون سوئد است که به این سه محقق آمریکایی داده می‌شود.

راینر ویس که در برلین به دنیا آمده و از سال ۱۹۳۸ به آمریکا مهاجرت کرده است، نیمی از این جایزه را به خود اختصاص خواهد داد و نیم دیگر این جایزه میان بری باریش و کیپ تورن تقسیم می شود.

موج گرانشی موجی است که توسط میدان گرانشی تولید می‌شود. وجود این نوع از امواج صدسال پیش توسط آلبرت اینشتین از طریق نظریهٔ نسبیت عام به طور نظری پیش‌بینی شد. در سال ۲۰۱۵ میلادی یک گروه تحقیقی بین‌المللی موفق به اثبات موج گرانش شدند.

زمانی که  آلبرت اینشتین وجود موج گرانشی را پیش‌بینی کرد فناوری‌ها آن قدر پیشرفت نکرده بودند که بتوان آنها را اندازه گیری کرد. اکنون این سه دانشمند موفق شده‌اند این امواج را به طور تجربی اندازه گیری کنند و به همین دلیل جایزه نوبل فیزیک را دریافت کردند.

جایزه نوبل فیزیکِ سال ۲۰۱۶ از طرف فرهنگستان سلطنتی علوم سوئد، به سه دانشمند بریتانیایی تعلق گرفت. این پژوهشگران به‌خاطر اکتشافات نظری ‌در زمینه "گذار فاز توپولوژیکی ماده" موفق به دریافت این جایزه شدند.

جایزه نوبل پزشکی روز دوشنبه (۱۰ مهر / ۲ اکتبر) مشخص شد. این جایزه به سه پژوهشگر آمریکایی به خاطر تحقیقات درباره عملکرد "ساعت درونی" بدن تعلق گرفت. کشف آنان می‌تواند به درمان اختلال خواب و فهم بهتر پدیده‌هایی همچون پرواززدگی کمک کند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :