موضوعات ‌مرتبط: سیاسی برجام

a/133484 :کد

در جلسه‌ای در سنای آمریکا

وزیر دفاع آمریکا: در شرایط فعلی بهتر است در برجام بمانیم

  چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶ — ۰۸:۵۰
تعداد بازدید : ۱۱۹   
 تحلیل ایران -وزیر دفاع آمریکا: در شرایط فعلی بهتر است در برجام بمانیم

جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا گفت که در شرایط فعلی دولت آمریکا بهتر است به توافق اتمی با ایران پایبند بماند، هرچند تأکید کرد که تصمیم‌گیرنده نهایی در این مورد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا است.

آقای متیس سه شنبه (۱۱ مهر) در جلسه‌ای در سنای آمریکا گفت: "معتقدم که اگر بتوانیم از پایبندی ایران به توافق اطمینان حاصل کنیم و اگر بتوانیم مطمئن شویم که این کار منافع ما را کاملا تأمین می‌کند، روشن است که باید در توافق بمانیم".

او سپس اضافه کرد: "در این لحظه و با توجه به اینکه هیچ نشانه‌ای خلاف این در دست نیست، تصور می‌کنم که رئیس جمهور باید ماندن ما در توافق را مورد نظر قرار دهد".

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از منتقدان سرسخت توافق اتمی میان ایران و قدرت‌های جهانی است که در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما و در پی مذاکرات طولانی با مشارکت روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه، آلمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بدست آمد.

آقای ترامپ که در دوران تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری از پاره کردن این توافق و خروج فوری از آن سخن گفته بود، پس از رسیدن به مقام ریاست جمهوری به برجام پایبند مانده است، اما گفته می‌شود که گروهی را در کاخ سفید مسئول یافتن راهی برای بر هم زدن این توافق کرده است.

مقام‌های کشورهایی که در مذاکرات اتمی با ایران مشارکت داشتند و مقام‌های اتحادیه اروپا از مفید بودن این توافق دفاع و به شدت با احتمال به هم زدن آن از سوی آمریکا مخالفت کرده‌اند.

آقای ترامپ اخیرا گفته که تصمیم نهایی خود را در مورد این توافق گرفته، اما هنوز آن را اعلام نکرده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :