موضوعات ‌مرتبط: سیاسی مجلس

a/133559 :کد

نامه رؤسای کمیسیون‌های اقتصادی و بودجه؛

درخواست جلوگیری از پرداخت نقدی سود سهام عدالت

  پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۳۹۶ — ۱۷:۱۳
تعداد بازدید : ۲۴۴   
 تحلیل ایران -درخواست جلوگیری از پرداخت نقدی سود سهام عدالت

رئیس کمیسیون اقتصاد و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس جمهور، ‎خواستار جلوگیری از پرداخت سود سهام عدالت به صورت نقدی شدند.

به گزارش تحلیل ایران ، متن نامه به این شرح است: 

 
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی 
رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران 

با سلام
احتراماً با عنایت به تصمیمات اخیر دولت در ارتباط با پرداخت سود سهام عدالت، به استحضار می‌رساند همانگونه که مستحضرید در شرایط کنونی کشور که تجهیز منابع برای اقتصاد ملی ضروری‌ترین موضوع محسوب می‌گردد، این اقدام در عمل به جز اتلاف منابع ملی چیزی به دنبال نخواهد داشت.

تجربه پرداخت یارانه در کشور بیانگر لزوم اخذ تصمیماتی در اقتصاد کشور می‌باشد که بتواند به جای تقسیم و توزیع منابع، بدون اثرگذاری در اقتصاد، منجر به تجهیز منابع برای افزایش بهره‌وری در اقتصاد کشور گردد. گزارش‌های اخذ شده از سازمان خصوصی‌سازی از وضعیت سهام عدالت بیانگر این موضوع است. با توجه به جمعیت حدود 50 میلیونی دارنده سهام عدالت، مقرر گردیده که امسال حدود 4000 میلیارد تومان به مشمولین پرداخت گردد که بر اساس روش‌های محاسباتی انجام شده، به ازای هر نفر دارنده سهام عدالت در سال جاری، ماهیانه بین 3 تا 9 هزار تومان تعلق خواهد گرفت. با توجه به عدم تأثیر این سود پرداختی در افزایش قدرت خرید خانوار، پرداخت این سود به جز اتلاف منابع ملی، هیچ اثری را برای مردم و دولت دربر نخواهد داشت.

با عنایت به شرایط فوق، پیشنهاد می‌گردد به جای پرداخت سود نقدی غیرمؤثر در پرداخت قدرت خرید خانوار، نسبت به واگذاری اصل سهام، اقدام و انتفاع ناشی از پرداخت سود در قالب افزایش قیمت سهام به افراد منتقل گردد.مسلماً پرداخت این رقم نه تنها گرهی از مشکلات مردم باز نخواهد کرد، بلکه به جای آن می‌توان با ضریب حداقل چهار برابری معادل 16 هزار میلیارد تومان پروژه‌های مهم اقتصادی در کشور اجرایی نمود که این به نفع مردم خواهد بود و حتی در صورت تأخیر در واگذاری سهام عدالت، اثر این نگهداری سود منجر به افزایش سرمایه شرکت‌های مشمول سهام عدالت و اجرایی شدن طرح‌های توسعه‌ای در این شرکت‌ها گردیده و در هر زمان که این واگذاری انجام گردد، این اثر سود پرداخت نشده و در افزایش قیمت سهام به مردم منتقل خواهد گردید.

بر این اساس امید است دستور فرمایید به هر نحو ممکن نسبت به جلوگیری از پرداخت سود سهام عدالت از سوی دولت اقدام لازم انجام گردد. 
محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی
غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات
 
این گزارش حاکی است، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفتگو با خبرنگار صدا و سیما گفت: مدت هاست که ما روش انتقال مالکیت سهام به مردم را با دوستان خود در دولت به بحث گذاشته ایم.وی افزود: چون معتقدیم این شیوه بهترین روش رساندن آثار خیر سهام عدالت به مردم است.رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درخصوص دلایل ادعای خود تصریح کرد: در صورت عمل کردن به روش سود، منابع شرکت ها برای اجرای طرح های توسعه ای خود خالی خواهد ماند.پورابراهیمی گفت: براساس آمارهایی که ما داریم، در طول سال های اخیر طرح های توسعه افزایش سرمایه شرکت های مشمول سهام عدالت، متوقف شده است.
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :