موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/133699 :کد

یک حادثه و چند سناریو

تحلیل ایران

  دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ — ۰۲:۱۴
تعداد بازدید : ۴۲۰   
 تحلیل ایران -یک حادثه و چند سناریو

نهم مهرماه حمله ای مسلحانه در شهر «لاس وگاس» ایالت نوادای آمریکا اتفاق افتاد که نگاه ها را به خود جلب کرد. درباره این حادثه، انگیزه های ضارب و علت شکل گیری آن سناریوهای مختلفی مطرح شده است.

به گزارش تحلیل ایران،ضارب فرد مسلح 64 ساله ای به نام «استفن پدک» است که از طبقه سی و دوم ساختمانی مشرف به محل حادثه به سوی جمعیتی بالغ بر 30 هزار نفر که برای شرکت در یک جشنواره موسیقی محلی گرد آمده بودند، تیراندازی کرد. این رخداد مسلحانه به کشته شدن 59 نفر و زخمی شدن 520 تن دیگر انجامید.


در حالی که ذهن ها به انگیزه قاتل معطوف شده بود، گروه تروریستی داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفت و مدعی شد که عامل تیراندازی چند ماه پیش به این گروه پیوست.دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در نشست خبری درباره حادثه تیراندازی لاس وگاس با بیان اینکه «اف بی آی»، وزارت امنیت داخلی و ماموران محلی در حال تحقیق درباره این حادثه هستند، گفت که این حمله مرگبار یک اقدام شرارت آمیز محض بوده است. ترامپ در این سخنرانی، عملکرد نیروهای امنیتی و پلیس را ستود و گفت آنها بدون درنگ وارد عمل شدند.


براساس آمارها، حمله مسلحانه لاس وگاس مرگبارترین حادثه تیراندازی و کشتار گروهی در تاریخ ایالات متحده، از پایان جنگ دوم جهانی تاکنون به شمار می رود. همچنین میزان تسلیحاتی که فرد مسلح به همراه داشته نیز جلب توجه می نماید.این رخداد را می توان در چند سناریو مورد بررسی قرار دهد. نخستین سناریو پذیرش این حمله توسط گروه تروریستی داعش است. اگر چنین مساله ای صحت داشته باشد نشانگر قانون نانوشته ای است که هر چه بکاری همان بدروی. به نوعی یاد بازی بومرنگ می افتیم که پس از پرتاب آن به همان جایی که پَرت شده باز می گردد.


چند سالی است که تروریسم پنجه بر چهره کشورها می کشد. نکته ای که در این میان نمی توان آن را نادیده گرفت حمایت هایی است که از این گروه ها می شود. برخی کشورها در راستای دستیابی به اهداف و برنامه های خود چنین گروه هایی را می پرورانند و این مساله را نادیده می گیرند که این آفت دامن خود آن ها را نیز خواهد گرفت.دومین سناریو، تصمیم فردی قاتل است. اگر گزینه هایی همچون مشکل روانی و بزهکاری را کنار بگذاریم، این مساله ریشه در تاریخ جامعه آمریکایی دارد. بیشتر ما فیلم هایی ژانر وسترن را دیده ایم، یکی از ویژگی‌های این گونهِ سینمایی قوت عنصر فردیت و روحیات فردگرایانه است. بر این اساس یکی از ویژگی های مهم شخصیت ها در فیلم های وسترن سویه های خودمحوری و قانون گریزی است.


بنابر این شاخصه گریز از مرکز و حرکت در مدار فردگرایانه راه را بر همگرایی و جامعه محوری محدود می سازد. این فردیت که زمانی هفت تیر می کشید اکنون از سلاح های پیشرفته و خودکار بهره می برد. بیراه نیست بگوییم، خود ترامپ با دامن زدن به مسابقه های تسلیحاتی، نمادی از کابوهایی است که با تصمیم های خلق الساعه و خودمحوری، جهان را دچار شوک و جامعه آمریکا را دچار سرگیجه کرده است. یکی از نکته هایی که در این حمله مسلحانه مطرح شد، میزان تسلیحات و حجم مهماتی است که ضارب توانسته بود تهیه و مورد استفاده قرار دهد. به نوعی این وضعیت نمودی از آزادی حمل و نگهداری اسلحه است. سوال این است که اسلحه چگونه می تواند تضمینی برای آزادی و امنیت فرد باشد، در حالی که در بسیاری از کشورها حمله و نگهداری اسلحه ممنوع است و امنیت و آزادی بیشتری برقرار است.


جالب آن که بر اساس بیشتر نظرسنجی‌ها، اکثریت آمریکایی‌ها با تصویب قوانین سختگیرانه‌تری برای فروش اسلحه موافق‌اند اما با توجه به لابی‌های قدرتمند و ثروتمند اسلحه در آمریکا، تلاش‌ها برای تصویب قانون جدیدی در این زمینه هر بار به شکست انجامیده است. بنابر این به ‌نظر نمی ‌رسد دولت ترامپ هم تمایلی به تغییر این قوانین داشته باشد.در واقع حادثه لاس وگاس نشان از سیاست های دوگانه ای دارد که سیاستگذاران آمریکایی دنبال می کنند.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :