موضوعات ‌مرتبط: سیاسی خاورمیانه

a/13393 :کد

0

با تک‌روی‌های عربستان در اداره حرمین شریفین مقابله شود

  ﺳﻪشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۲:۴۰
تعداد بازدید : ۲۲۰   
 تحلیل ایران -با تک‌روی‌های عربستان در اداره حرمین شریفین مقابله شود

یکی از علمای تقریب مذاهب لبنان تاکید کرد: سازمان همکاری اسلامی باید برای مقابله با تک‌روی‌های عربستان در اداره موسم حج و حرمین شریفین تحت فشار قرار گیرد.

یکی از علمای تقریب مذاهب لبنان تاکید کرد: سازمان همکاری اسلامی باید برای مقابله با تک‌روی‌های عربستان در اداره موسم حج و حرمین شریفین تحت فشار قرار گیرد.

شیخ «صادق النابلسی» از علمای تقریب مذاهب در لبنان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بیروت درباره حادثه مرگبار سقوط جرثقیل در مکه مکرمه اظهار داشت: همه ساخت و سازها و طرح‌های عمرانی جدید در اطراف حرم کعبه مورد موافقت کشورهای اسلامی نبوده و به تصمیم مطلق رژیم آل سعود انجام شده است.

وی تاکید کرد: گویی حرم کعبه متعلق به کشوری مشخص و ملک خصوصی یک خاندان است و اگر تسلیم این امر شویم که عربستان حق دارد بدون مشورت با کشورهای اسلامی دست به ساخت و سازهای وسیع در اطراف حرم بزند، اما نمی‌توان اجازه داد که این اقدامات خود را در هر زمانی و بدون در نظر گرفتن جان حجاج آن هم در زمان حج انجام بدهد.

شیخ نابلسی افزود: ساخت و سازهای اطراف حرم نه شب و نه روز متوقف نمی‌شود و این خطری برای جان میلیون‌ها مسلمانی است که از اقصی نقاط جهان خود را به حرم امن الهی رسانده‌اند.

وی افزود: زائران حرم مکه و مدینه متوجه هستند که تدابیر واقعی برای تامین سلامت حجاج در نظر گرفته نشده و اصلا مقامات سعودی مراعات موسم حج را نکرده‌اند، در حالی که می‌بایست ساخت و سازهای اطراف حرم در این موسم متوقف شده و احتیاط‌های لازم برای ممانعت از وقوع چنین فجایعی در نظر گرفته می‌شد.

شیخ نابلسی گفت: مقامات عربستان اصلا به حرف کسی گوش نداده و به ملاحظات برخی کشورهای اسلامی برای حفظ جان حجاج، توجهی ندارد.

وی افزود: سازمان همکاری اسلامی باید برای مقابله با تک روی‌های عربستان در اداره موسم حج و حتی اداره حرمین شریفین تحت فشار قرار گیرد.

شیخ نابلسی تاکید کرد: باید هیئتی از همه کشورهای اسلامی تشکیل شود تا سفرها به مکه و مدینه را به صورتی نظام‌مند و متمدنانه تنظیم کند، چون آنهایی که به حج می‌روند از بی‌نظمی و هرج و مرج حاکم در انتقال حجاج از جایی به جای دیگر مطلع هستند.

وی افزود: حجاج در موسم حج از زمانی که وارد عربستان می‌شوند تا وقتی که مناسک حج آنها تمام شده و تا وقتی که این کشور را ترک می‌کنند با مشکلات زیادی روبرو هستند بنابراین کشورهای اسلامی برای ترسیم راهبردهایی جدید در تعامل با قضیه حج و آبادانی اماکن مقدسه باید اعمال فشار کنند تا این قضیه به کشوری واحد که استبداد رأی دارد محدود نشود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :