موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/134003 :کد

با خروج آخرین گروه تروریست‌ها از رقه؛

قلب داعش ایستاد

  یکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶ — ۱۸:۱۰
تعداد بازدید : ۱۹۱   
 تحلیل ایران -قلب داعش ایستاد

بنا بر اعلام منابع محلی در رقه تمامی تروریست‌های سوری داعش از این شهر خارج شده‌اند.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از ایسنا، به نقل از اسکای نیوز عربی، این منابع می‌گویند که بر اساس توافقی میان نیروهای سوریه دموکراتیک و اعضای داعش، آنها بدون درگیری به همراه خانواده‌هایشان و البته با تامین امنیتشان از سوی کردها، این شهر را ترک کرده‌اند. پیشتر بیش از ۲۰۰۰ غیر نظامی نیز بر اساس این توافق قسمت‌های باقیمانده در دست داعش را که نزدیک به سه ماه در محاصره کردها بود، ترک کردند.

 

هم‌اکنون در رقه تنها گروه کوچکی از تروریست‌های افراطی خارجی باقی مانده‌اند که گفته شده مرگ را به تسلیم شدن ترجیح داده‌اند.رقه مرکز استانی به همین نام در شمال سوریه است که سومین استان بزرگ سوریه و یکی از آبادترین آنها محسوب می‌شد. این شهر پیش از آغاز جنگ داخلی سوریه نزدیک به ۳۰۰ هزار نفر جمعیت داشت و به دلیل وجود رودخانه فرات و زمین‌های حاصل خیز یکی از منابع اصلی تولید محصولات کشاورزی در این کشور محسوب می‌شد.

 

با شروع ناآرامی‌ها در سوریه و همزمان با تب بهار عربی در سال ۲۰۱۱ مردم رقه نیز به تظاهرات مسالمت آمیز روی آوردند و اولین تظاهرات علنی خود را در سوم مارس ۲۰۱۱ برگزار کردند اما چیزی نکشید که تظاهرات مردمی با سوءاستفاده شبه‌نظامیان تندرو و البته پاسخ نامناسب مسئولان دولتی در استان، به درگیری‌های مسلحانه کشیده شد که نزدیک به دو سال به طول انجامید.شهر رقه بالاخره در ششم مارس ۲۰۱۳ سقوط کرد و به دست ائتلافی از گروه‌های مخالف سوریه به رهبری النصره و ارتش آزاد سوریه افتاد تا اولین مرکز استان در سوریه باشد که به طور کامل از کنترل دولت خارج می‌شود.

 

سیطره النصره بر شهر رقه اما دیری نپایید چراکه یک ماه بعد، داعش سربرآورد و تشکلی به نام "دولت اسلامی در عراق و شام" را پدید آورد و اعلام کرد النصره نیز در این گروه ادغام شده است، امری که مورد قبول النصره واقع نشد و چند ماه بعد کار به درگیری‌های خونین میان دو طرف انجامید تا اینکه سرانجام رقه به طور کامل به کنترل داعش که اکنون دیگر بخش‌های وسیعی از عراق و سوریه را به کنترل خود درآورده بود، درآمد.با کنترل داعش بر شهر رقه، این گروه تروریستی مراکز قدرت خود را خیلی زود به رقه آورد و تا اوایل سال ۲۰۱۴ رقه به پایتخت "خلافت" خود خوانده داعش تبدیل شد.از سال ۲۰۱۴ که داعش همه مخالفان خود از دیگر گروه‌های شورشی سوری را در رقه کنار زد تا آغاز عملیات کردها برای آزادسازی آن، این گروه تروریستی حاکم بلامنازع رقه بود، هرکه را می‌خواست سر می‌برید، آتش می‌زد و به صلیب می‌کشید و از همه اینها فیلم می‌گرفت و به تمام جهان نشان می‌داد.

 

کلیپ‌های هالیوودی بریدن دسته جمعی سر اسرا و یا خبرنگاران غربی و نیز رژه‌های نظامی با شکوه با انواع سلاح سبک و سنگین و حتی موشک‌های اسکاد همه و همه در رقه تهیه شد تا به جهان نشان دهند که رقه برای همیشه در کنترل آنها خواهد ماند.اوضاع در رقه بر همین منوال بود تا اینکه سیر سقوط داعش آغاز شد و تروریست‌ها در سوریه و عراق متحمل شکست‌های سنگینی شدند و دیگر نوبت به رقه رسیده بود. آزادسازی استان رقه 6 نوامبر 2016 توسط ائتلافی تحت عنوان "نیروهای سوریه دموکراتیک" آغاز شد که تحت حمایت کامل آمریکا و غرب قرار دارد و نیروهای کرد سوری ستون فقرات آن را تشکیل می‌دهند.

 

نزدیک به 7 ماه پیش بود که کردهای سوریه اعلام کردند رقه تقریبا در محاصره آنهاست و در طول این ۷ ماه جنگ بی امان کردها علیه داعش در مرکز رقه بسیاری از اعضای این گروه تروریستی از پای درآمدند و البته هزاران غیرنظامی نیز قربانی این جنگ شهری خونین شدند و از شهر رقه نیز چیزی جز خرابه‌ای غیرقابل سکونت باقی نماند. تقریبا تمامی ساختمان‌های رقه یا در بمباران حمایتی ائتلاف آمریکا منهدم شده‌اند و یا به عنوان تله‌های انفجاری داعش محکوم به نابودی بوده‌اند و یا اینکه در حملات متقابل کردها و تروریست‌ها تخریب شده‌اند.در روزهای پایانی جنگ در رقه و زمانی که داعشی‌ها در گوشه‌ای از شهر محاصره شده بودند، توافقی دیرهنگام میان نیروهای سوریه دموکراتیک و داعش حاصل شد تا بخشی از تروریست‌ها به همراه خانواده‌هایشان از شهر خارج شوند تا شاید خسارت و تلفات، بیشتر از چیزی که هست، نشود و البته باقی مانده داعشی‌ها که عموما خارجی‌های داعش بودند همچنان جنگیدند تا یکی یکی از پای درآیند و البته خرابی‌های بیشتری برای شهر برجای گذاشتند.

 

اکنون شهر رقه را باید آزاد شده به حساب آورد و قلب داعش دیگر از تپیدن ایستاده است، اما چیزی که مانع می‌شود اهالی رقه و دیگر سوری‌ها امروز را یکی از بهترین روزهای زندگی‌شان بدانند، ویرانه‌هایی است که داعش به نام شهر برایشان باقی گذاشته و عملا از یک شهر فقط نام آن را یدک می‌کشند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :