موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/134005 :کد

اتهامات ضد ایرانی ترامپ: دشمنی یا ناآگاهی سیاسی

تحلیل ایران

  یکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶ — ۰۰:۱۸
تعداد بازدید : ۳۵۹   
 تحلیل ایران -اتهامات ضد ایرانی ترامپ: دشمنی یا ناآگاهی سیاسی

قدرت منطقه ای ایران در کنار ضعف متحدان منطقه ای آمریکا یکی از مهمترین دلایلی بود که «دونالد ترامپ» رییس جمهوری ایالات متحده را از تایید پایبندی ایران به برجام منصرف ساخت.

به گزارش تحلیل ایران،همچنین ادعاهای کذب وی در قبال جمهوری اسلامی و ملت ایران این پرسش را ایجاد کرد که منشا دروغ پردازی ها چیست؟

 

 پس از گذشت سه ماه، سرانجام شامگاه گذشته (بیست ویکم مهر )رییس جمهوری آمریکا مواضع دولت خود را در قبال جمهوری اسلامی ایران و برجام رسانه ای کرد. همان طور که انتظار می رفت وی از تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای سر باز زد و تعیین تکلیف برجام را بر عهده کنگره نهاد. حال نمایندگان کنگره دو ماه فرصت خواهند داشت تا در این باره تصمیم گیری کنند.


تایید نکردن پایبندی ایران به توافق هسته ای به رغم مهر تایید جهان بر همکاری های سازنده و آشکار ایران با گروه 1+5 و آژانس بین المللی انرژی اتمی تنها یک طرف قضیه بود. در طرف دیگر، سخنان ستیزه جویانه و طرح ادعاهای دروغین به ملت و نظام ایران برجستگی داشت؛ موضوعی که با واکنش مقامات کشور ما مواجه شد.

** آمریکا و دشمنی دیرینه با ایران
هر چند که در چهار دهه گذشته، واشنگتن در برابر جمهوری اسلامی شمشیر را از رو بسته اما اقدامات خصمانه و مداخله جویی های آمریکا را نمی توان تنها به این دوره منحصر دانست. کمک به ابقای محمد رضا پهلوی و راه اندازی کودتا علیه دولت مصدق در سال 1332 یکی از نمونه های تاریخی این قبیل مداخله جویی ها است.پس از شکل گیری انقلاب اسلامی ایران اما مقامات آمریکایی از راه های مختلف در صدد براندازی این نظام نوپا برآمدند که راه به جایی نبردند. تحریک صدام حسین به حمله نظامی و اشغال خاک ایران یکی از توطئه های آمریکا بود؛ جنگی که هشت سال به طول انجامید و علاوه بر تحمیل خرابی ها و جنایت ها، کشور ما را از نظر اقتصادی دهه ها به عقب برگرداند.


درهمین ارتباط حجت الاسلام «حسن روحانی» رییس جمهوری پس از انتشار مواضع ترامپ، اظهار کرد: ظاهراً فراموش کرده‌اند که در 8 سال دفاع مظلومانه ملت ایران در برابر تجاوزکار، آمریکا از متجاوز حمایت کرد و فراموش کردند که در موشک‌باران شهرهای ایران و همچنین بمباران شیمیایی شهر سردشت و حلبچه بیانیه‌ای که لازم بود آمریکا در این زمینه‌ها بدهد و در برابر متجاوزین بایستد و از مظلومین حمایت کند،‌ درست به عکس عمل کرد.جای تعجب است رییس جمهوری آمریکا، جنگ افروزی و حدود 300 هزار شهید جنگ تحمیلی را نادیده گرفته و خود را حامی ملت ایران معرفی می کند! وی روز جمعه در جریان انعکاس مواضع خود در قالب یک سخنرانی، گفت: ایران تحت کنترل یک رژیم خصمانه است که در سال 1979 مردم را ناچار به پذیرش فرمانش کرد و از سال 1979 نماینده های ایران ، سفارت امریکا را اشغال کرده و برای 444 روز کارمندان ما را گروگان گرفتند.پرسش اینجا است که آیا ترامپ از رای آری 98.2 درصدی مردم به نظام جمهوری اسلامی در دوازدهم فروردین ماه 1358 بی اطلاع است یا اینکه آگاهانه سعی در ایجاد شکاف بین مردم و مسوولان ایران دارد؟

** ادعاهای کذب ترامپ: نشانه دشمنی یا ناآگاهی؟
دشمنی آمریکا با ایران موضوع تازه ای نیست و این موضوع تاریخی بر همگان آشکار شده است اما به دلیل اشتباهات مشابه و مکرر ترامپ در مسائل بین المللی، بی اهمیت دانستن توافقات معتبر و چندجانبه بین المللی و همچنین نادیده گرفتن نقش سازمان ملل، آژانس و ... این نکته برداشت می شود که وی شناختی از اصول و قواعد حاکم بر رفتار بازیگران جهانی ندارد. افزون بر آن، عدم فعالیت های سیاسی و نگذراندن دوره های آکادمیک در حوزه های مربوطه باعث شده که رییس جمهوری آمریکا به شیوه خاص خود و به طور سلیقه ای منافع ایالات متحده را پیگیری کند.


موضوع مهم دیگری که فرضیه ناآگاهی ترامپ را اثبات می کند، استفاده وی از واژه جعلی خلیج عربی به جای خلیج فارس در اعلام مواضع خود بود. ترامپ از یک طرف مردم ایران را قربانی حکومت و خود را در کنار قربانیان معرفی می کند اما همزمان به جعل نام خلیج فارس می پردازد بدون اینکه متوجه این قضیه باشد که مردم ایران در هر جای دنیا و با هر رویکرد سیاسی، چنین موضوعی را بر نمی تابند. طنز تلخ دیگر اینکه، ترامپ در حالی خود را حامی و دوستار مردم ایران معرفی می کند که در 10 ماه گذشته بیشترین کارشکنی ها را علیه همین مردم انجام داده است. ممانعت از صدور روادید برای شهروندان ایران که قصد سفر به آمریکا را دارند، خود گویای ادعای کذب رییس جمهوری آمریکا است و مشخص می کند که ترامپ چه نگاهی به ایران و ایرانیان دارد.


مقامات آمریکایی در عمر نزدیک به 40 ساله جمهوری اسلامی بیش از هر موضوعی، نگران قدرت یابی ایران در منطقه خاورمیانه بوده اند. از این رو، در همه ادوار تلاش شده تا از راه های گوناگون موانعی را در برابر قدرت یابی افزون تر جمهوری اسلامی در منطقه ایجاد کنند. حضور مستقیم نظامی در کشورهای این حوزه از عراق و افغانستان گرفته تا ایجاد پایگاه های نظامی در کشورهای مختلف منطقه در این راستا قابل تحلیل است. دولت آمریکا در حالی ایران را به حمایت از تروریسم متهم و آزمایش های موشکی تهران را زیر سوال می برد که خود با فروش انواع تسلیحات، منطقه را به انباری از باروت مبدل ساخته است. حمایت های سیاسی و نظامی از عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی بخشی از برنامه ترامپ برای مقابله با ایران در منطقه خاورمیانه است. به همین دلیل مواضع ضدایرانی ترامپ و راهبرد جدید آمریکا با استقبال مقامات این دو بازیگر مواجه شد.


واشنگتن که در ماه های گذشته از ایجاد شکاف بین دولت و سپاه در ایران ناکام مانده، حال با عدم تایید پایبندی ایران به برجام دولت را هدف گرفته و با اعمال تحریم های جدید بر علیه سپاه پاسداران، این نیروی کارآمد و ضد تروریست منطقه را نشانه رفته است تا بلکه در نهایت به تضعیف قدرت و جایگاه منطقه ای ایران موفق شود.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :