موضوعات ‌مرتبط: سیاسی کردستان

a/134037 :کد

بحران کرکوک؛

'تبادل آتش توپخانه' بین نیروهای عراقی و کردها

  دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ — ۰۹:۳۴
تعداد بازدید : ۳۵۲   
 تحلیل ایران -'تبادل آتش توپخانه' بین نیروهای عراقی و کردها

براساس تازه‌ترین گزارشها از کرکوک در شمال عراق نیروهای دولتی عراق و نیروهای کرد وابسته به اقلیم کردستان در مناطقی از خارج از این شهر با یکدیگر درگیریهایی داشته‌اند.

درهمین رابطه گزارشها به نقل از دولت اقلیم کردستان عراق حاکی از تبادل آتش توپخانه بین نیروهای دوطرف در جنوب کرکوک است.

مقام‌های کرد می‌گویند که نیروهای عراقی با کمک حشد الشعبی از جنوب به سوی کرکوک روانند.

همزمان تلویزیون عراق گزارش کرده است که نیروهای دولت موفق شده‌اند که مناطق زیادی از جمله میادین نفتی را به کنترل خود درآورند. اما نیروهای کرد این ادعا را رد کرده‌اند.

پیشتر گزارشها حاکی از آن بود که نیروهای عراقی به سوی مواضع تحت کنترل کردها در کرکوک پیش می‌روند. مقام‌های امنیتی کرد می‌گویند که هدف نیروهای دولتی بازپس‌گیری میدان‌های نفتی و یک پایگاه هوایی است.

دولت عراق می‌گوید که هدفش محافظت از پایگاه‌ها و تاسیسات دولت فدرال است. آنها می‌گویند که با پیشمرگه‌های کرد "همکاری" خواهند کرد.

بعد از آنکه کردهای عراق در یک همه‌پرسی به استقلال رای دادند تنش بین طرفین بر سر آینده کردستان عراق بالا گرفته است. این همه‌پرسی روز دوم مهر ماه برغم مخالفت شدید دولت عراق و دولت‌های ایران و ترکیه برگزار شد و رأی دهندگان در آن به استقلال اقلیم کردستان از عراق رأی دادند. 

رهبران کردستان عراق نپذیرفتند که نتیجه همه‌پرسی استقلال را باطل کنند، همین باعث شکست گفتگوهای دیروز یکشنبه (۲۳ مهر) بین طرفین شد.

در سه سال گذشته که داعش بخش‌هایی از شمال عراق را به تصرف درآورد، پیشمرگه‌ها کنترل بخش‌های عمده‌ای از کرکوک را به دست گرفتند.

بغداد، کردها را متهم می‌کند که نیروهای خارجی را برای رودررویی به منطقه آورده‌اند. از جمله نیروهای حزب کارگران کردستان که حزبی از کردهای ترکیه است. دولت عراق می‌گوید که این اعلام جنگ است. کردهای عراق این ادعاها را رد می‌کنند.

روز شنبه در نزدیکی کرکوک دو طرف درگیر شدند و همدیگر را به شروع آن متهم می‌کنند.

منطقه کرکوک نفت خیز است و حکومت خودمختار کردستان عراق مدعی مالکیت آن است. دولت مرکزی عراق آنجا را جزیی از کردستان نمی‌داند. هر دو طرف تا همین چندی پیش بر سر جنگ با داعش در این منطقه همکاری می‌کردند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :