موضوعات ‌مرتبط: سیاسی کردستان

a/134046 :کد

با اعلام فرماندهی نیروهای عراقی

نیروهای دولتی عراق 'مهم‌ترین پایگاه نظامی کرکوک را گرفتند'

  دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ — ۱۳:۱۸
تعداد بازدید : ۲۳۰   
 تحلیل ایران -نیروهای دولتی عراق 'مهم‌ترین پایگاه نظامی کرکوک را گرفتند'

فرماندهی نیروهای عراقی در کرکوک اعلام کرد که پایگاه هوایی K۱‌مهم‌ترین پایگاه نظامی کرکوک را به کنترل خود درآورده‌اند همچنین این نیروها وارد میدان‌های نفتی کرکوک نیز شده‌اند و بخشی را در اختیار گرفته‌اند

پایگاه k1 در شمال غرب کرکوک واقع شده و به گفته تلویزیون دولتی عراق نیروهای ویژه ضد تروریسم ارتش این پایگاه را تصرف کرده‌اند.

پیشتر ستاد مشترک فرماندهی عراق گفته بود که نیروهای دولتی در حال پیشروی در این عملیات هستند و بخشی از جاده‌ها و تأسیسات اصلی و زیربنایی شهر از جمله شرکت گاز را به کنترل خود در آورده‌اند.

به گفته مقام‌های وزارت نفت عراق، رهبران اقلیم کردستان موافقت کرده‌اند که از درگیری در تأسیسات گازی و نفتی کرکوک خودداری کنند.

شبکه تلویزیونی روداوو نزدیک به دولت خودگردان اقلیم کردستان هم خبر داد که نیروهای کرد از بخش‌های جنوبی شهر کرکوک عقب‌نشینی کرده‌اند.

این شبکه صبح امروز گزارش داد که شهروندان مسلح و غیر مسلح کرکوک جاده‌های اصلی منتهی به این شهر را مسدود کرده‌اند تا مانع از عقب‌نشینی خودروهای نظامی پیشمرگ‌ها به داخل شهر شوند.

دولت عراق می‌گوید که عملیات کرکوک را با هدف "بازگرداندن امنیت"‌ به این شهر مورد مناقشه آغاز کرده است.

هدف از این عملیات که با همراهی گروه‌های "حشد الشعبی" (بسیج مردمی) انجام می‌شود، در اختیار گرفتن کنترل کامل این شهر نفت‌خیز اعلام شده است.

  • منابع خبری در اقلیم کردستان اعلام کرده‌اند که بخش بزرگی از نیروهای کرد از اربیل برای تقویت مواضع پیشمرگ‌ها به کرکوک منتقل شده‌اند.

شهر کرکوک جزو اقلیم کردستان عراق نیست، اما بعد از حمله داعش به شمال عراق در سال ۲۰۱۴ و دفاع نیروهای پیشمرگ از این شهر، کنترل آن عملا به دست دولت خودگردان کردستان افتاد.

درگیری میان نیروهای عراق و پیشمرگ‌های کرد از بامداد امروز دوشنبه (۲۴ مهر) بالا گرفته و گزارش‌ها حاکی از تبادل آتش توپخانه بین نیروهای دو طرف در جنوب کرکوک است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :