موضوعات ‌مرتبط: سیاسی برجام

a/134099 :کد

در سخنانی در جمع خبرنگاران

ترامپ: برجام برای ایران عالی است اما برای آمریکا خیلی بد است

  ﺳﻪشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ — ۱۰:۳۵
تعداد بازدید : ۳۴۷   
 تحلیل ایران -ترامپ: برجام برای ایران عالی است اما برای آمریکا خیلی بد است

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، با اشاره به برجام و مذاکره کنندگان هسته ای ایران تاکید کرد: "آنها مذاکره کنندگانی عالی هستند و برای توافقی مذاکره کردند که برای آنها عالی است اما برای آمریکا خیلی بد است

وی روز دوشنبه (۲۴ مهر)، در سخنانی در جمع خبرنگاران، در مورد واکنش مسئولان ایران به سخنرانی جمعه خود گفت: "به نظرم لحن رهبران ایران خیلی اصلاح شده که از مشاهده اش خوشحال شدم. اما نمی دانم که معنایی هم دارد یا نه؟"

به دنبال موضع گیری تند رئیس جمهور آمریکا علیه کشورمان در روز جمعه گذشته، بسیاری از مسئولان کشور این سخنان و دولت ایالات متحده را مورد انتقاد شدید قرار دادند و مشخص نیست آقای ترامپ بر چه مبنایی از تاثیر سخنرانی خود بر تغییر لحن رهبران ایران سخن گفته است.

در آن سخنرانی، دونالد ترامپ پای‌بندی ایران به توافق هسته‌ای این کشور با شش قدرت جهانی را تایید نکرد و تصمیم‌گیری درباره ادامه حضور ایالات متحده در برجام را به کنگره سپرد.

رئیس جمهور آمریکا در بخش دیگری از صحبت های امروز خود در جمع خبرنگاران، با اشاره به تصمیم سه روز پیش خود گفت: "در مورد توافق هسته ای با ایران، این کاری بود که باید انجام می شد و حالا باید ببینیم مرحله دوم چیست."

وی افزود: "مرحله دوم می تواند مثبت باشد، می تواند خیلی منفی باشد. می تواند لغو کامل [برجام] باشد که احتمالش کاملا جدی است. بعضی ها می گویند این گزینه بهتری است."

دونالد ترامپ در ارتباط با توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی گفت که "سال های سال است، بلکه دهه هاست که [کشورهای دیگر] از آمریکا سوء استفاده می کنند" و او "از سوء استفاده از کشورش خسته شده است".

به دنبال اظهارات روز جمعه آقای ترامپ در مورد برجام، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان حفظ توافق هسته ای با ایران را ضروری دانستند و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، ابراز امیدواری کرد که این توافق به قوت خود باقی بماند.

درخواست سناتور با نفوذ جمهوری خواه

همزمان سناتور باب کورکر، رئیس جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، دولت ترامپ را به همکاری نزدیک با متحدان اروپایی در این زمینه تشویق کرده است.

وی گفته است: "این چیزی است که فقط در صورتی موثر می افتد که دولت حداکثر دیپلماسی را با متحدان اروپایی به کار ببندد."

براساس این گزارش سناتور کورکر تلاش ها در کنگره برای نگارش مصوبه ای را هدایت می کند که هدف آن تعیین شرایط تازه برای نقش آمریکا در برجام است.

آقای کورکر همچنین گفت سعی کرده مقام های اروپایی را قانع کند که اخبار مربوط به حرکت تازه دولت ترامپ در مورد ایران خیلی بد نیست.

او تلاش های جاری در واشنگتن را فرصتی برای رسیدگی به "کمبودهای" برجام توصیف کرد.

در واکنشی جداگانه، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت برجام یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است و رئیس جمهور هیچ کشوری نمی‌تواند به آن پایان بدهد.

خانم موگرینی امروز هم اعلام کرد که در اوائل ماه میلادی آینده از واشنگتن دیدار می‌کند تا از قانونگذاران آمریکایی بخواهد برجام را حفظ کنند.

همچنین زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان، در آستانه نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ گفت که وزرای خارجه اروپایی در این نشست در باره یافتن راه‌هایی برای حفظ برجام گفت‌وگو خواهند کرد.

آقای گابریل افزود: "ما اروپایی‌ها بسیار نگران هستیم که تصمیم رئیس جمهور آمریکا ما را به مسیر رویارویی نظامی با ایران برگرداند".

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :