موضوعات ‌مرتبط: سیاسی آسیا،خاورمیانه

a/134102 :کد

یک روز پس از عملیات نیروهای عراقی؛

اوضاع کرکوک آرام است/بازگشت هزاران شهروند کرد به کرکوک

  ﺳﻪشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ — ۱۲:۲۴
تعداد بازدید : ۱۲۹   
 تحلیل ایران -اوضاع کرکوک آرام است/بازگشت هزاران شهروند کرد به کرکوک

یک روز بعد از تسلط ارتش عراق بر شهر کرکوک و پایین کشیدن پرچم‌های اقلیم از ساختمان‌های دولتی آن اوضاع کرکوک آرام به نظر می‌رسد.

 

به گزارش تحلیل ایران،به نقل از سایت شبکه تلویزیونی سومریه نیوز عراق، سخنگوی شورای عالی قضایی کرکوک در بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد: ریاست دادگاه تجدیدنظر کرکوک و دادگاه‌های وابسته به آن و نیز مرکز دادگستری جلولاء فعالیت‌های خود را به شکل عادی از سر گرفته و اکنون میزبان شهروندان هستند.همچنین هزاران تن از شهروندان کرد که کرکوک را به سوی اقلیم کردستان عراق ترک کرده بودند صبح امروز (سه‌شنبه) پس از کنترل نیروهای امنیتی عراق بر کرکوک به این استان بازگشتند.


حضور تعداد زیادی از این شهروندان در ورودی‌های استان موجب تجمع و ترافیک در این ورودی‌ها شده و این در حالی است که همکاری‌های خوبی میان شهروندان کرد و نیروهای امنیتی در این ورودی‌ها وجود دارد.ساکنان استان کرکوک با استقبال از تغییرات گسترده‌ای که این استان اخیرا شاهد بوده از نیروهای پیشمرگی که خود را به دولت تسلیم کردند، تشکر کرده و دیگر شهروندان کرد را نیز به بازگشت به کرکوک فراخواندند.یکی از این شهروندان گفت: نیروهای امنیتی عراق به خوبی عمل کردند. ما از نیروهای حشد شعبی که یگانی از جمله نیروهای امنیتی عراق هستند، استقبال می‌کنیم.


شهروند دیگری خطاب به کردهای عراق گفت: ما از برادرانمان که محل کسب خود را ترک کرده‌اند می‌خواهیم به استان بازگردند چراکه کرکوک اکنون هیچ مشکلی ندارد.این شهروند کرد افزود: حیدر العبادی، نخست وزیر عراق همگی آنها را بخشیده است.شهروند دیگری در گفت‌وگو با سومریه نیوز ضمن تشکر از نیروهای پیشمرگی که خود را تسلیم دولت بغداد کردند، اظهار داشت: ما انسان‌های شریفی می‌خواهیم که به دور از هرگونه فعالیت حزبی یا جمع آوری پول به بهانه برقراری عدالت، اقداماتی مناسب انجام دهند.یک شهروند ترکمان از ساکنان استان کرکوک نیز از حیدر العبادی خواست ماده ۱۴۰ قانون اساسی مربوط به مناطق مورد اختلاف بغداد و اربیل را لغو کند.


وی تاکید کرد: تمامی تصمیمات سیاسی باید لغو شوند.از سوی دیگر نیروهای امنیتی عراق اعلام کردند، بر تمامی میادین نفتی که شرکت نفت شمال عراق اداره می‌کند، تسلط یافته‌اند.

                               

کردستان عراق     همه پرسی     کرکوک            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :