موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/134112 :کد

معاون وزیر بهداشت اعلام کرد؛

آمار اختلالات روان در ایران

  ﺳﻪشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ — ۱۵:۴۰
تعداد بازدید : ۲۳۱   
 تحلیل ایران -آمار اختلالات روان در ایران

معاون بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد: ۱۰ درصد افراد شاغل در محیط کار به دلیل افسردگی، سالانه ۳۶ روز مرخصی استعلاجی می‌گیرند.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از ایسنا،دکتر علیرضا رییسی در نشست خبری هفته ملی سلامت روان که صبح امروز در وزارت بهداشت برگزار شد، با اشاره به شعار امسال هفته سلامت روان درباره "سلامت روان در محیط کار" اظهار کرد: در حال حاضر تعداد افراد بالای ۱۵ سال بیش از ۵۰ میلیون نفر برآورد شده است که از این میان ۳۸ درصد شاغل هستند؛ یعنی معادل ۲۰ میلیون نفر شاغل هستند. بدین ترتیب حجم زیادی از مردم کشور که مولد، سرپرست خانوار  و موتور متحرک هستند، زیرمجموعه این شعار قرار می‌گیرند. براساس بررسی‌های جهانی، ۱۰ درصد افراد شاغل در محیط کار به دلیل افسردگی ۳۶ روز در سال مرخصی استعلاجی می‌گیرند که باعث بروز آسیب‌های اقتصادی و اجتماعی می‌شود. این در حالی است که اگر افراد با نشاط در محیط کار حضور داشته باشند، بهره‌وری کاری نیز بالا می‌رود.


معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به رابطه مستقیم سلامت روان محیط کار و افراد شاغل تصریح کرد: ارتباط مدیر با کارمند، ارتباط کارکنان با یکدیگر، امنیت شغلی، حقوق و مزایا  و بحث تعلق سازمانی جزو عوامل موثر بر سلامت روان در محیط کار است. مدیری که می‌خواهد رابطه خوبی با کارکنانش داشته باشد، ابتدا باید خودش از نظر روان، سالم باشد. برخی محیط‌های کاری به دلیل حجم زیاد کار و کمبود نیرو، استرس‌زا هستند. همچنین ممکن است فشار کاری از طرف مسوولان بسیار زیاد باشد، همه این عوامل بر سلامت روانی افراد شاغل تاثیرگذار است.


رییسی درباره اقدامات وزارت بهداشت برای بهبود سلامت روان در محیط‌های کاری ادامه داد: ما از شروع طرح تحول نظام سلامت با توجه به اهمیت موضوع سلامت روان، بیش از ۱۳۰۰ کارشناس بهداشت روان را به نظام شبکه بهداشتی کشور اضافه کرده‌ایم. این در حالی است که از ابتدای انقلاب تاکنون تنها حدود ۳۰۰ کارشناس در شبکه بهداشت کشور فعالیت می‌کردند. امروز مهم‌ترین استراتژی دنیا در زمینه سلامت روان توانمندسازی است. یعنی افراد در شرایط مختلف می‌توانند کیفیت زندگی خود را  حفظ کنند. یکی از این توانمندی‌ها ایفای نقش متناسب با هر محیطی که در آن حضور داریم، است.وی افزود: یکی از اقدامات ما آموزش بهداشت‌یاران محیط‌های کار به منظور غربالگری شاغلان محیط‌های کاری است. آنها مانند بهورزان کار شناسایی و ارجاع افراد دارای مشکلات روان، توانمندسازی و ارائه خدمات مورد نیاز را انجام می‌دهند.


معاون بهداشت وزارت بهداشت مهم‌ترین اقدام کارشناسان سلامت روان در سطح مراقبت‌های اولیه را پیشگیری، شناسایی، درمان، ارجاع به سطوح بالاتر، آموزش مهارت‌های زندگی و خودمراقبتی اعلام کرد و گفت: این کارشناسان در زمینه کاهش آسیب و درمان اختلالات سوءمصرف مواد، پیشگیری از خشونت خانگی و سلامت روان جامعه‌نگر نیز فعالیت می‌کنند.رییسی با اشاره به پیمایشی که در سال ۹۰ به منظور بررسی سلامت روان مردم کشور انجام شد، اظهار کرد: طی این پیمایش مشخص شد که ۲۳.۶ درصد افراد بالای ۱۵ سال در کشور دچار نوعی اختلال روان هستند که بیش از ۶۰ درصد این آمار مربوط به افسردگی بوده است. با توجه به آمارهای جهانی و همچنین آمارهای داخلی می‌توان حدس زد که ۱۰ تا ۱۲ درصد شاغلان افسردگی هستند. البته باید گفت این ارقام نسبی است، ولی در بحث اختلالات روانی طیف گسترده‌ای از مشکلات وجود دارد و ارزش‌ها و فرهنگ‌ها در مشاغل متفاوت است.


وی با بیان اینکه نمی‌توان شاخص‌هایی برای سنجش روان در محیط‌های کاری مانند میزان سلامت در ارتباط با یکدیگر، ارتباط عاطفی مدیر و کارکنان و مواردی از این دست تعریف کرد، افزود: در حال حاضر باید طبق نیاز ما ۱۰ درصد تخت‌های بیمارستان‌های عمومی به بیماران اختلال روان اختصاص یابد. با شروع طرح تحول نظام سلامت حدودا ۴۰ درصد به تخت‌های روانپزشکی کشور اضافه شده‌اند.معاون بهداشت وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه ادامه روند پیشگیری و درمان معتادان یا افراد دچار مشکل روان نیاز به اقدامات سایر دستگاه‌ها نیز دارد، تصریح کرد: هر بیماری که مشکلات رفتاری و اجتماعی دارد، نیازمند درمان تیمی است. به همین منظور در دنیا سازمان‌های مردم نهادی تشکیل شده که از افراد معتاد یا دچار مشکل روانی حمایت می‌کنند.


رییسی در پاسخ به این پرسش که وزارت بهداشت برای کاهش اختلالات روان و اضطراب در بیمارستان‌ها چه اقدامی انجام می‌دهد، گفت: اگر پرستاری به دلیل کار پراسترس خود و شیفت‌های متعدد عصبی است و نمی‌تواند به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کند، من به عنوان یک مسوول مقصر اصلی آن هستم؛ زیرا یک سال است که پول آنها را نداده‌ام و می‌گویم خدمات با کیفیتی ارائه کنیم. این در حالی است که کارکنان بیمارستان‌ها امروز در حال فداکاری هستند. از شروع طرح تحول نظام سلامت تاکنون ۲۶ هزار تخت به بیمارستان‌ها اضافه شده است اما نتوانسته‌ایم متناسب با آن به بیمارستان نیرو اضافه کنیم؛ چون مجوز آن را نداریم.معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: پرستارانی که امروز کار می‌کنند دوره‌های متعدد اخلاق پزشکی و حرفه‌ای را می‌گذرانند، اما با توجه به حجم بسیار زیاد مراجعه کننده، تعداد اندکی از آنها نیز ممکن است دچار مشکلاتی شوند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :