موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/134134 :کد

ترامپ؛ منزوی تر از همیشه

تحلیل ایران

  ﺳﻪشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ — ۲۱:۴۴
تعداد بازدید : ۲۴۱   
 تحلیل ایران -ترامپ؛ منزوی تر از همیشه

حمایت بی چون و چرای اتحادیه اروپا از برجام در برابر اقدامات ضدبرجامی روزهای اخیر ترامپ، دست ردی بر سیاست های غیر معقول رییس جمهوری آمریکا و حامیان تندرو او بود.

به گزارش تحلیل ایران،اقدامات و اظهارات ضد ایرانی و ضد برجامی «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا در چند روز گذشته، بار دیگر از سیاست های یکجانبه و انحصارطلبانه آمریکا علیه ایران پرده برداشت.

 

ترامپ روز جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ در گزارش سه ماهه خود درباره روند سیاست های کاخ سفید در قبال ایران و برجام، بدون هرگونه دلیل منطقی و اثبات شده ای، پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید نکرد و مدعی نقض اصول برجام از سوی ایران شد. وی همچنین تهدید کرد، اگر آنچه او نقص برجام می نامید از سوی کنگره برطرف نشود، آمریکا از برجام خارج خواهد شد.رییس جمهوری کنونی آمریکا، از هنگام مبارزات انتخاباتی برای جلب آرای مخالفان باراک اوباما، شعارهای تندی علیه بزرگ‌ ترین دستاورد رییس‌ جمهوری پیشین آمریکا که توافق هسته ‌ای با ایران بود، سر داد تا بتواند در کوتاه‌ ترین زمان، مخالفان اوباما را پشت ‌سر خود جمع کند. تلاش ترامپ و تیم تندرو او، در دو ماه اخیر نیز بر تبلیغات علیه توافق هسته‌ ای و تهدید در خصوص خروج از این توافق متمرکز شده است.


او می کوشد با القای عدم ‌پایبندی ایران به برجام به زعم خود موفق به احیای تحریم‌ های گذشته شود. نوع برخورد مقام های اروپایی با مواضع اخیر ترامپ علیه برجام اما نشان داد رییس جمهوری آمریکا و حامیان او به شدت در محاسباتشان در خصوص برخورد با ایران و توافق هسته ای دچار اشتباه شده اند.

** دست رد اروپا بر سینه ترامپ
ترامپ در حالی در تازه ترین اظهارات خود درباره برجام، از لزوم اصلاح این سند سخن گفت که امضا کنندگان برجام آن را یک توافق بین المللی می دانند که هیچ کشوری نمی تواند آن را تهدید یا نقض کند. ترامپ و یاران تندرو او، به اعلام استراتژی درباره ایران بسیار دل بسته بودند و لابی ‌های صهیونیستی و عربی نیز آنان ترغیب و تشویق کرده بودند که این استراتژی بسیار کارساز است. اما اگر از زوایای مختلف به این به ‌اصطلاح استراتژی نگریسته شود، ملاحظه می ‌شود یک ناکامی تمام‌ عیار برای دونالد ترامپ در پی داشته است. اظهارات ضد برجامی و مغرضانه اخیر ترامپ نه تنها استقبال اروپایی ها را به دنبال نداشت بلکه در کوتاه زمانی با موضع گیری منفی آنان همراه شد.


«فدریکا موگرینی» مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از اعلام گزارش 3 ماهه ترامپ درباره برجام، گفت که اکنون «وقت سرمایه گذاری در همکاری» و «باز کردن کانال های تازه نه خراب کرده کانال های موجود» است.موگرینی همچنین نخستین مقام رسمی بود که بلافاصله پس از سخنرانی ترامپ، طی سخنانی کوتاهی در بروکسل به اظهارات رییس جمهوری آمریکا واکنش نشان داد. وی با تاکید بر اینکه برجام نمی تواند توسط یک کشور لغو ‌شود، گفت: ما نمی توانیم به عنوان جامعه بین المللی، هزینه برچیدن توافقی را بدهیم که دارد کار می کند.


موگرینی که ریاست مذاکرات منتهی به توافق هسته ای در سال ۲۰۱۵ را برعهده داشت، افزود: این یک توافق دو طرفه نیست، جامعه بین المللی و اتحادیه اروپا به روشنی اشاره کرده اند که این توافق پا برجا است و پا برجا نیز خواهد بود. پس از موگرینی رهبران فرانسه، آلمان و انگلیس نیز در بیانیه ای مشترک، ضمن تاکید دوباره بر پایبندی شان بر توافق هسته ای، از اینکه آینده این توافق به خطر بیافتد، ابراز نگرانی کردند.در این بیانیه آمده است: ما رهبران فرانسه، آلمان و بریتانیا از تصمیم رییس ‌جمهوری ایالات متحده، دونالد ترامپ، مبنی بر عدم تایید پایبندی ایران به توافق جامع اتمی در مقابل کنگره این کشور، آگاهی یافتیم و از تبعات احتمالی که این تصمیم ممکن است به همراه داشته باشد نگرانیم. ما قاطعانه به برجام و اجرای همه‌ جانبه آن از سوی تمام طرف‌ ها پایبندیم. حفظ برجام در راستای منافع امنیت ملی مشترک ما است.


پیش تر «زیگمار گابریل» وزیر خارجه آلمان نیز از تصمیم احتمالی ترامپ درباره خروج از برجام و عدم تایید پایبندی ایران به آن، ابراز نگرانی کرده و گفته بود که چنین تصمیمی می تواند باعث بدتر شدن اوضاع امنیتی در خاورمیانه شود.در همین راستا نصب پوستر «آری به برجام» بر دیوار سفارت آلمان در تهران یک روز پیش از اعلام سیاست های جدید ترامپ علیه ایران نیز قابل تامل است.موضوعی که تارنمای خبری «دویچه وله» آلمان در مورد آن نوشت: «در حالی که رییس جمهور ایالات متحده با تهدید به لغو برجام نظر جامعه جهانی را به خود معطوف کرده، سفارت آلمان دست به اقدام بی‌ سابقه‌ ای زده است؛ دفاع از برجام از طریق نصب یک پوستر.»


در کنار حمایت بی چون و چرای مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و روسای سه کشور آلمان، فرانسه و انگلیس از برجام، «ولادیمیر پوتین»، رییس جمهوری روسیه هم به تازگی، در نشست عمومی هفته انرژی این کشور اعلام کرد؛ مسکو تا زمانی که همه طرف های برجام تعهداتشان را اجرا کنند، از این توافق درباره برنامه هسته ای ایران در زمان حکومت باراک اوباما، رییس جمهور سابق آمریکا حاصل شده، حمایت خواهد کرد.

** ترامپ و مخالفان داخلی
در حالی که با حمایت اروپا از ایران در موضوع برجام، ترامپ در مواضع خود علیه ایران منزوی و تنهاتر از همیشه شده است او در داخل نیز با مخالفت های جدی رو به رو است. به تازگی «هیلاری کلینتون» نامزد پیشین حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و «نانسی پلوسی» رهبر دموکرات ها در مجلس نمایندگان آمریکا، تصمیم پرزیدنت ترامپ درباره برجام را یک اشتباه توصیف کرده اند.کلینتون در این باره گفته است: «اشتباه بزرگی است. هیچ مدرکی وجود ندارد که ایران در این توافق که انگلیس و قدرت‌ های دیگر جهان به همراه آمریکا امضا کردند، تقلب کرده است.»


«چاک شوم» سناتور با سابقه دموکرات، فرد دیگری است که اگرچه در طول دو سال گذشته از توافق هسته ای انتقاد کرده است حالا از ترامپ خواسته که به این توافق پایبند بماند. پیشتر «کریس کونز» نماینده دموکرات ایالت دلاور در مجلس سنا نیز در بیانیه ای از احتمال عدم تایید پایبندی تهران به توافق هسته ای توسط رییس جمهوری آمریکا عمیقا ابراز نگرانی کرده بود.مهم ترین این مواضع اما شاید موضع رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا درباره استراتژی آمریکا در قبال برجام باشد. او در اظهاراتی در این باره گفته است از نظر او ماندن در برجام به نفع آمریکا است.

** از رفتار نامعقول ترامپ تا اثبات حقانیت ایران
تصمیمات و اظهارنظرهای ناپخته دونالد ترامپ درباره برجام در روزهای اخیر، نشان داد، ترامپ در حالی بر مسند ریاست جمهوری آمریکا تکیه زده است که از اصول اولیه توافقنامه های بین المللی بی خبر است و سرپیچی یکجانبه از قواعد بین المللی برایش آسان به نظر می رسد. رخدادهای اخیر بار دیگر پرده از سیاست های غیر معقول ترامپ در عرصه بین الملل برداشت.از سوی دیگر حجم گسترده حمایت ها از توافق هسته ای ایران، بی شک حاکی از همه جانبه نگری و حقانیت این توافق بین المللی و پایبندی ایران به آن در 2 سال گذشته است. دفاع بی چون و چرای کشورهای امضا کننده برجام از این سند بین المللی، نشان می دهد که برای دست یابی به برجام زحمات بسیاری کشیده شده است و یک کشور به طور مستقل نمی تواند هر زمان که بخواهد این توافقنامه را تهدید کرده یا از آن خارج شود.


دفاع همه جانبه اروپایی ها از برجام همچنین نشان داد که آنان برای برقراری روابط عادی سیاسی و اقتصادی با ایران اهمیت ویژه ای قایلند و هرگز در روابطشان با ایران حاضر به بازگشت به عقب نیستند. از اینرو اجازه نخواهند داد آمریکا به صورت مستقل و یکجانبه به تخریب دستاوردهای سیاسی و اقتصادی برجام بپردازد.آنگونه که موگرینی بتازگی در نشست خبری خود در بروکسل در اظهاراتی کنایه آمیز به ترامپ گفت: «رییس جمهوری ایالات متحده قدرت زیادی دارد اما نه در این موضوع»


کوتاه سخن آنکه، سخنرانی و موضع‌ گیری تازه ترامپ علیه ایران، سایر قدرت‌ های جهانی را قانع کرد که نمی توان به شعارهای سردمداران آمریکایی در خصوص حقوق بشر و صلح جهانی تکیه کرد و بهتر آن است که در تصمیم گیری هایی که با صلح و امنیت بین المللی ارتباط دارد از رییس جمهوری کنونی آمریکا عبور کنند و خود هدایت امور را بر عهده گیرند.

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :