موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/134186 :کد

روزنامه جروزالم‌پست؛

کنگره آمریکا منتظر دریافت جزئیات راهبرد جدید ترامپ درباره ایران

  چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ — ۲۳:۰۴
تعداد بازدید : ۲۲۵   
 تحلیل ایران -کنگره آمریکا منتظر دریافت جزئیات راهبرد جدید ترامپ درباره ایران

یک رسانه صهیونیستی گزارش داده کنگره آمریکا منتظر است جزئیات بیشتری درباره راهبرد جدید «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا که رئوس کلی آن در سخنرانی هفته گذشته مشخص شدند، دریافت کند.

به گزارش تحلیل ایران،یک رسانه صهیونیستی گزارش داده کنگره آمریکا منتظر است جزئیات بیشتری درباره راهبرد جدید «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا که رئوس کلی آن در سخنرانی هفته گذشته مشخص شدند، دریافت کند. 


روزنامه جروزالم‌پست نوشته است راهبرد جدید دولت آمریکا در قبال ایران تا اندازه زیادی به طرح پیشنهادی‌ای بستگی دارد که قرار است در مجلس سنا ارائه شود، اما جزئیات آن هنوز منتشر نشده است. رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته گفت که ترامپ از قوانین کنگره برای اعلام عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای  ایران استفاده خواهد کرد.رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند ترامپ خواستار تغییر متن قانونی موسوم به «بررسی توافق هسته‌ای ایران» است که در سال 2015 با هدف اعطای نقش نظارتی به کنگره توسط قانونگذاران آمریکایی به تصویب رسید.  


فارس نوشت: همزمان با سخنرانی ترامپ درباره ایران، دو نماینده جمهوری‌خواه آمریکایی همزمان با سخنرانی رئیس‌جمهور این کشور علیه ایران از دو طرح در شاخه‌های قانونگذاری این کشور رونمایی کرده‌اند که خواستار وضع شرایط جدید برای توافق هسته‌ای‌ ایران و گروه 1+5 است.«باب کورکر»، رئیس کمیته روابط خارجی سنا و تام کاتن، نماینده جمهوری‌خواه این مجلس قانونگذاری هستند که پیش‌نویس این طرح را تهیه کرده‌اند. «کورکر» و «کاتن» امیدوارند طرح پیشنهادی جدید بتواند به ترامپ برای آغاز مذاکراتی دوباره با ایران بر سر پرونده هسته‌ای این کشور کمک کند.دو سناتور آمریکایی گفته‌اند برای تهیه این طرح همکاری‌های نزدیکی با وزارت خارجه آمریکا داشته‌اند، اما آنها هنوز متن این طرح را منتشر نکرده‌اند. 


تیلرسون هفته گذشته در جمع خبرنگاران گفت که این طرح خواستار مستقر کردن ساز و کارهایی موسوم به «نقاط ماشه‌» علیه ایران است که در صورت انجام برخی اقدامات از سوی تهران، به صورت خودکار تحریم‌ها علیه این کشور را کلید خواهد زد. دو سناتور آمریکایی در بیانیه‌ای که هفته گذشته منتشر کردند نوشته‌اند از جمله مفاد کلیدی این طرح، «بازگشت خودکار تحریم‌های آمریکا علیه ایران، در صورت اقدام تهران برای  کاهش زمان گریز هسته‌ای به کمتر از یک سال و نزدیک‌تر شدن به ساخت سلاح هسته‌ای است.»


خبرگزاری «سی‌ان‌ان» یک روز بعد از بیانیه این دو سناتور نوشت این طرح قانونی خواستار آن است که در صورت تخطی ایران از محدودیت‌های جدیدی که شرایط آن تعیین می‌شوند، تحریم‌ها به صورت خودکار علیه این کشور بازگردند. طرح مشابه دیگری که قرار است در مجلس نمایندگان آمریکا ارائه شود نیز در صدد است ایران را ملزم به پذیرش شرایط سخت‌گیرانه جدید در زمینه برجام یا بازگرداندن تحریم‌های اقتصادی کند. «پیتر روسکام»، قانونگذار جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در حال تهیه این طرح است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :