موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی ارتباطات

a/13440 :کد

0

در فضای مجازی هرکس ساز خودش را می‌نوازد

  ﺳﻪشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۸:۳۶
تعداد بازدید : ۱۹۱   
 تحلیل ایران -در فضای مجازی هرکس ساز خودش را می‌نوازد

در سومین نشست تخصصی کارگروه مطبوعات اصفهان مطرح شد وابستگی زیاد خانواده‌ها به رسانه موجب شده است که فضای خانه به خوابگاه تبدیل شود. رسانه‌ها موجب شکاف نسلی شده‌اند، در فضای مجازی هر کس ساز خودش را...

 

در سومین نشست تخصصی کارگروه مطبوعات اصفهان مطرح شد وابستگی زیاد خانواده‌ها به رسانه موجب شده است که فضای خانه به خوابگاه تبدیل شود. رسانه‌ها موجب شکاف نسلی شده‌اند، در فضای مجازی هر کس ساز خودش را می‌نوازد، تلویزیون موجب جدایی خانواده‌ها از یکدیگر شده است و فیلترینگ با توجه به تعدد برنامه‌های جایگزین معنا پیدا نخواهد کرد.

به گزارش تحلیل ایران، سرهنگ غلامرضا شهریاری در سومین نشست تخصصی کارگروه مطبوعات اصفهان که در مجتمع استاد فرشچیان با موضوع آسیب شناسی تلفن همراه و ارتباطات فضای مجازی برگزار شد، با اشاره به اینکه در گذشته رسانه‌های محدودی اعم از تلویزیون و رادیو آن هم در ساعات محدودی در اختیار انسان‌ها بود، افزود: اما امروزه و با پیشرفت تکنولوژی رسانه‌های متعدد و گسترده‌ای در اختیار انسان‌ها قرار گرفته‌است.

مدیر روابط عمومی فرماندهی انتظامی استان اصفهان در ادامه با اشاره به از بین رفتن ارتباطات رودررو افراد با یکدیگر تصریح کرد: در گذشته گروه مرجع جوانان و نوجوانان پدر و مادر و یا بزرگان فامیل بوده‌اند این در حالی است که امروزه گروه مرجع جوانان و نوجوانان و همچنین خانواده‌ها رسانه است.

شهریاری ادامه داد: تلویزیون، سوای از برنامه‌های متعدد آن موجب جدایی خانواده‌ها از یکدیگر شده است. در حال حاضر خانواده‌ها کنار هم هستند اما با هم نیستند. وابستگی زیاد خانواده‌ها به رسانه و بی اعتنایی آنها به یکدیگر موجب شده است که فضای خانه به خوابگاه تبدیل شود.

وی با بیان اینکه به طور متوسط 50 درصد از خانواده‌ها پس از گذشت 5 سال از اعتیاد فرزندان خود مطلع می شوند، خاطرنشان کرد: بنابراین ریشه این موضوع را در نهاد خانواده باید یافت، چرا که بی توجهی خانواده‌ها به یکدیگر و توجه بیش از حد آنها به رسانه‌ها موجب به وجود آمدن این دست مشکلات می شود.

شهریاری با اشاره به اینکه مطابق با آمار ارائه شده متوسط مکالمه بین خانواده‌های ایرانی در یک شبانه روز معادل 16 دقیقه است. این در حالی است که افراد در همین مدت زمان حدود 3 الی 4 ساعت از رسانه‌ها استفاده می کنند. همچنین تجربه نشان می دهد که خانواده‌ها نسبت به آینده فرزندانشان بی توجه شده‌اند.

مدیر روابط عمومی فرماندهی انتظامی استان اصفهان در بخش دیگر از اظهاراتش، خاطرنشان کرد: امروزه خانواده‌ها نسبت به اصول برخورد با یکدیگر بیگانه هستند. جوان امروز اطلاعات بسیار و به روزی دارد این در حالی است که پدر و مادرها نسبت به فرزندانشان از اطلاعات کمتری برخوردارند. همین موضوع موجب می شود که در برخی از مواقع پدر و مادرها از پاسخ دادن به سئوالات فرزندانشان ناتوان باشند و در نتیجه جوانان به رسانه‌ها پناه می‌برند.

شهریاری با بیان اینکه رسانه‌ها موجب شکاف نسلی شده‌اند، خاطرنشان می کند: استفاده نادرست از تلفن همراه نیز آسیب های متعددی را در پی خواهد داشت. برای مثال ارتباط بین محرم و نامحرم را سهولت می‌بخشد که همین امر نیز پیامدهای ناگوار بسیاری را در پی خواهد داشت.

وی همچنین به هوشیاری خانواده‌ها در ارتباط با عدم برقراری تماس با شماره های بیگانه یادآور شد و گفت: متاسفانه در حاضر بیشتر ارتباطات نامشروع در میان مردان و زنان متاهل رواج پیدا کرده است.

تعدد برنامه‌ها و مشکل فیلترینگ

معاونت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز در این نشست با اشاره به پهناهای باند و اینترنت شرکت های اپراتور افزود: همواره سعی کرده ایم بر مبنای قانون ارتباطات محدودیتی در استفاده از اینترنت قائل نشویم.

سید عماد الدین فرشته نژاد ادامه داد: باید فرهنگ سازی بر اساس تولید محتوا در دستور کار قرار بگیرد و فیلترینگ نیز با توجه به تعدد برنامه های جایگزین معنا پیدا نخواهد کرد.

بعضی از فعالیت های سایبری جرم است

معاونت اجتماعی دادستانی استان اصفهان با جرم شمردن بعضی از فعالیت های سایبری افزود: متاسفانه در فضاهای سایبری به دلیل عدم آگاهی بعضا فعالیت هایی شکل می گیرد که تحت مصادیق عنوان مجرمانه مطرح می‌شود.

قنبری با اشاره به ارتباطات خانواده ها و گرایش به فضاهای مجازی و همچنین وسعت دامنه کلاهبرداری‌های اینترنتی ادامه داد: هشدارهای رسانه‌ها می تواند آگاهی مردم را در این زمینه بالا ببرد و بعضی از پرونده ها نیز می تواند با اعلان عمومی به سطح آگاهی مردم کمک نماید.

وی همچنین به تفکیک این دو حوزه از هم اشاره نمود و گفت: باید یک تفکیک اساسی در حوزه فضای مجازی و تلفن همراه قائل شد و همیشه در بحث فضای مجازی تلفن همراه مورد بحث نیست و بالعکس.

حضور مطبوعات در انتخابات کم رنگ است

عضو شورای نظارت بر مطبوعات کشور و نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست با بیان اینکه در فضای مجازی ساماندهی وجود ندارد، گفت: برنامه ریزی در فضای مجازی برای مخاطبان ضروری است.

حسن کامران افزود: ناهماهنگی دستگاه ها در فضای مجازی و عدم برنامه ریزی در این فضا مخاطب را به قهقهرا می کشاند.

وی ادامه داد: اگر پیرامون برنامه‌ها و محتواهای فضای مجازی تحلیل مطلوبی انجام نشود، ما در مقابل دشمن باخته ایم.

عضو شورای نظارت بر مطبوعات کشور تصریح کرد: ما ۱۸۰ درجه از کشورهای دیگر از نظر کاربرد فضای مجازی و استفاده بهینه از آن عقب‌تر هستیم.

کامران از اختصاص بودجه آذرماه ۹۵ برای تولید برنامه در فضای مجازی خبر داد و خاطر نشان کرد: در برنامه ششم توسعه نیز به این موضوع با اهمیت و جدیت بیشتری پرداخته می‌شود.

وی با بیان اینکه در فضای مجازی هر کس ساز خودش را می نوازد، بیان کرد: عدم شناخت مخاطب و برخوردهای سلیقه ای گاه و بیگاه باعث شده است که در موضوع استفاده از فضای مجازی متضرر شویم.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هیات نظارت بر مطبوعات کشور هفت عضو دارد، گفت: در این هیات من نماینده قوه مقننه هستم و محور ما قانون مطبوعات است نه سلایق شخصی افراد.

کامران اذعان کرد: متاسفانه حضور مطبوعات در انتخابات کم رنگ است و با وجود بیش از هزار نشریه در کشور تنها ۲۰۰ نفر در انتخابات حضور دارند و بارها شده است که انتخابات به دور دوم کشیده می شود.

عضو شورای نظارت بر مطبوعات کشور خاطرنشان کرد: اخیراً برای برخی از سایت ها مجوز صادر کرده‌ایم و یکی از فعالیت‌های ما رای دادن به لغو و صدور مجوزهای مطبوعاتی است.


ایسنا

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :