موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی نفت وگاز

a/134400 :کد

رویترز؛

افزایش قیمت نفت با تنش های موجود در عراق و کاهش دکل های آمریکا

  دوشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۶ — ۲۱:۱۸
تعداد بازدید : ۳۱۴   
 تحلیل ایران -افزایش قیمت نفت با تنش های موجود در عراق و کاهش دکل های آمریکا

روز دوشنبه، پس از تعطیلی دو روزه بازار، قیمت نفت افزایش یافت. دلیل افزایش قیمت نفت کاهش حفاری های آمریکا و کم شدن عرضه نفت عراق، گزارش شده است. صادرات نفت عراق به دلیل درگیری کاهش یافته است.

 به گزارش تحلیل ایران به نقل از رویترز، امروز قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در هفته گذشته،  ۱۹ سنت کاهش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۷.۵۶ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۲ سنت افزایش، بشکه‌ای ۵۱.۸۶ دلار صورت گرفت.

 
لازم به ذکر ست  که روز جمعه بازار نفت در حالی به فعالیت های خود در هفته پایان بخشید که قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته، ۲۴ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۷.۴۷ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۱۰ سنت افزایش، بشکه‌ای ۵۱.۳۹ دلار صورت گرفت.تحلیلگران می گویند که کاهش فعالیت های حفاری در آمریکا می تواند موقتی باشد، چرا که مانع اصلی برای اوجگیری این فعالیت ها، بیشتر  طوفان های اخیر در آمریکا بوده است.
 
بکیر هیوز طی گزارشی در روز جمعه اعلام کرد که در هفته منتهی به ۲۰ اکتبر، تعداد دکل های فعال با ۷ عدد کاهش، به ۷۳۶ عدد رسیده است. این کمترین تعداد دکل های فعال از ماه ژوئن بوده است.یکی از عواملی که باعث افزایش قیمت نفت شده است،  ورود نیروهای عراقی به منطقه نفت خیز شمال عراق و گرفتن کنترل برخی از مناطق از دست نیروهای کرد بوده است. این امر موجب شده است که نگرانی ها راجع به صادرات نفت از سوی دومین صادر کننده نفت اوپک افزایش یابد.
 
با تشدید تنش ها میان بغداد و دولت منطقه ای کردستان (KRG)، عراق روز یکشنبه هفته گذشته عملیات نظامی ای را در منطقه چند قومیتی کرکوک آغاز کرد. این تنش ها از زمانی شروع شد که دولت منطقه ای کردستان، رفراندومی درمورد استقلال این منطقه  در ۲۵ سپتامبر برگزار کرد.یک منبع آگاه گفته است که از روز یکشنبه، جریان نفت کردستان عراق از طریق بندر مدیترانه ای جیحان واقع در ترکیه بسیار کاهش داشته و بین ۲۰۰ هزار تا ۲۵۰ هزار بشکه در روز دو نوسان بوده است.اما این جریان تا روز دوشنبه، کم کم به ۲۵۵ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.به طور معمول از این خط لوله ۶۰۰ هزار بشکه نفت در روز منتقل می شود.جبار اللعیبی، وزیر نفت عراق روز شنبه گفت: صادرات نفت از منطقه جنوب بصره، ۲۰۰ هزار بشکه در روز افزایش می یابد تا کسری عرضه از مناطق شمال کرکوک را جبران کند.
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :