موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی بین الملل

a/134493 :کد

رویترز؛

افزایش قیمت نفت با جدیت عربستان برای تمدید قرارداد کاهش تولید

  چهارشنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۶ — ۱۹:۵۵
تعداد بازدید : ۱۹۷   
 تحلیل ایران -افزایش قیمت نفت با جدیت عربستان برای تمدید قرارداد کاهش تولید

روز سه شنبه، قیمت نفت افزایش یافت. دلیل افزایش قیمت نفت پیام عربستان به عنوان بزرگترین صادر کننده نفت جهان مبنی بر مصمم بودن این کشور به خاتمه بخشیدن به مازاد عرضه نفت بود.

 به گزارش تحلیل ایران به نقل از رویترز، امروز قیمت آتی نفت خام برنت بین الملل، نسبت به قیمت بسته شده در روز گذشته،  ۲۲ سنت افزایش یافت و این نفت در بازار بشکه‌ای ۵۷.۵۹ دلار معامله شد، این در حالی ست که معاملۀ آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۳۴ سنت افزایش، بشکه‌ای ۵۲.۲۴ دلار صورت گرفت.

 
وزیر انرژی عربستان گفته است که تمرکز بر کاهش ذخایر نفتی کشورهای صنعتی در مقایسه با میانگین پنج ساله، همچنان ادامه دارد. گفته ی وی افزایش انتظارات برای تمدید قرارداد کاهش تولید نفت را، هنگامی که این قرارداد به پایان می رسد، شده است.بازار نفت نگران این بوده است که پس از پایان قرارداد کاهش عرضه، تولید کنندگان بار دیگر شروع به افزایش تولید نموده و قیمت ها مجدداَ کاهش یابد.سازمان کشور های صادر کننده نفت و ۱۱ کشور دیگر در اواخر سال گذشته توافق کردند تا برای ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا و در پی آن، افزایش قیمت نفت، تولید خود را از اول سال ۲۰۱۷ در مجموع روزانه ۱.۸ میلیون بشکه نفت کاهش دهند. در تاریخ ۲۵ می تولید کنندگان تصمیم گرفتند که قرارداد کاهش تولید نفت را که در ابتدا ۶ ماهه بود، برای ۹ ماه دیگر تمدید کنند، و تا ماه مارس ۲۰۱۸ به کاهش تولید ادامه دهند.
 
علاوه بر این امروز آمار موجودی نفت آمریکا در هفته گذشته از سوی موسسه نفت آمریکا منتشر خواهد شد. تحلیلگران انتظار دارند که موجودی نفت آمریکا در هفته گذشته مجددا کاهش یافته باشد.این در حالی ست که بکیر هیوز طی گزارشی در روز جمعه اعلام کرد که در هفته منتهی به ۲۰ اکتبر، تعداد دکل های فعال با ۷ عدد کاهش، به ۷۳۶ عدد رسیده است. این کمترین تعداد دکل های فعال از ماه ژوئن بوده است. تحلیلگران می گویند که کاهش فعالیت های حفاری در آمریکا می تواند موقتی باشد، چرا که مانع اصلی برای اوجگیری این فعالیت ها، بیشتر  طوفان های اخیر در آمریکا بوده است.
 
تابناک نوشت: همچنین از عواملی که در چند روز گذشته باعث افزایش قیمت نفت شده است، ورود نیروهای عراقی به منطقه نفت خیز شمال عراق و گرفتن کنترل برخی از مناطق از دست نیروهای کرد بوده است. این امر موجب شده است که نگرانی ها راجع به صادرات نفت از سوی دومین صادر کننده نفت اوپک افزایش یابد.با تشدید تنش ها میان بغداد و دولت منطقه ای کردستان (KRG)، عراق روز یکشنبه هفته گذشته عملیات نظامی ای را در منطقه چند قومیتی کرکوک آغاز کرد. این تنش ها از زمانی شروع شد که دولت منطقه ای کردستان، رفراندومی درمورد استقلال این منطقه  در ۲۵ سپتامبر برگزار کرد.یک منبع آگاه گفته است که از روز یکشنبه، جریان نفت کردستان عراق از طریق بندر مدیترانه ای جیحان واقع در ترکیه بسیار کاهش داشته و بین ۲۰۰ هزار تا ۲۵۰ هزار بشکه در روز دو نوسان بوده است.اما این جریان تا روز دوشنبه، کم کم به ۲۵۵ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.به طور معمول از این خط لوله ۶۰۰ هزار بشکه نفت در روز منتقل می شود.جبار اللعیبی، وزیر نفت عراق روز شنبه گفت: صادرات نفت از منطقه جنوب بصره، ۲۰۰ هزار بشکه در روز افزایش می یابد تا کسری عرضه از مناطق شمال کرکوک را جبران کند.
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :