موضوعات ‌مرتبط: سیاسی هیات دولت

a/134645 :کد

مجلس به نامزدهای وزارتخانه‌های نیرو و علوم رای اعتماد داد

  یکشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۶ — ۱۷:۳۷
تعداد بازدید : ۳۰۵   
 تحلیل ایران -مجلس به نامزدهای وزارتخانه‌های نیرو و علوم رای اعتماد داد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یکشنبه هفتم آبان، به رضا اردکانیان و منصور غلامی، گزینه‌های پیشنهادی حسن روحانی برای وزارتخانه‌های نیرو و علوم رای اعتماد دادند.

منصور غلامی با ۱۸۰ رای موافق، ۸۲ رای مخالف و ۱۴ رای ممتنع به عنوان وزیر پیشنهادی علوم از مجلس رای اعتماد گرفت.

نمایندگان مجلس همچنین با ۲۲۵ رای موافق، ۳۸ رای مخالف و ۱۳ رای ممتنع به رضا اردکانیان، وزیر پیشنهادی نیرو، رای اعتماد دادند.

درحالی که دو فراکسیون اصولگرا در مجلس از منصور غلامی، گزینه پیشنهادی برای وزارت علوم، حمایت کرده بودند، فراکسیون اصلاح طلبان،‌ موسوم به فراکسیون امید، درباره آقای غلامی اعلام نظر نکرده بود.

در همین حال، فاطمه ذوالقدر، عضو فراکسیون امید، گفته است که تنها ۹ تن از نمایندگان عضو این فراکسیون به آقای غلامی رای مثبت داده‌اند.

سه فراکسیون مجلس اما از رضا اردکانیان، گزینه پیشنهادی حسن روحانی برای تصدی وزرات نیرو، حمایت کرده بودند.

در جلسه روز یکشنبه مجلس، عبدالکریم حسین زاده، نماینده اصلاح طلب، با اشاره به مخالفت تشکل‌های دانشجویی با آقای غلامی گفت که او«مشروعیت» لازم برای مدیریت وزارت علوم را ندارد.

وی این پرسش را مطرح کرد که با وجود نارضایتی دانشجویان از مدیریت آقای غلامی و عدم مدیریت مناسبش در دانشگاه همدان، او چگونه می تواند«نارضایتی‌های» دانشجویان را برطرف کند.

حمیده زرآبادی، دیگر نماینده اصلاح طلب مجلس، نیز با اشاره به عمل نشدن به وعده حسن روحانی مبنی بر حضور« زنان و اقلیت‌ها در کابینه» افزود: «آقای رئیس جمهور. کابینه امیدتان اگر نگوییم همه را ناامید کرد اما حرف‌ها و وعده هایتان اجرایی نشد».

وی اضافه کرد:«اکنون نوبت به آخرین سنگر یعنی دانشگاه رسیده است. صدای دانشجویان را در استان‌های مختلف شنیده‌اید؟ آیا دانشگاه امن نه امنیتی که وعده دادید اینگونه میسر می‌شود؟».

خانم زرآبادی همچنین گفت که در برنامه آقای غلامی به موضوعاتی چون «نفی نگرش امنیتی و سیاسی به فضای دانشگاه، عدالت درآموزش عالی، و نقش دانشگاه در محرومیت زدایی» توجه نشده است.

قاسم احمدی لاشکی، نماینده مجلس از نوشهر، در حمایت از وزیر پیشنهادی علوم گفت که آقای غلامی «سلسله مراتب سازمانی را در حوزه دانشگاهی طی کرده» و از مشکلات شهرستان‌ها اطلاع دارد.

حبیب الله دهمرده، نماینده مجلس از زابل، نیز «توسعه تشکل‌های دانشجویی و صنفی، حمایت از کارآفرینی در دانشگاه ها، حمایت از زیرساخت مناطق محروم، ارتباط بین دانشگاه و صنعت و پذیرش دانشجو خارجی» را از جمله برنامه های آقای غلامی ذکر کرد.

با این حال اما وزیر پیشنهادی علوم در جلسه روز یکشنبه مجلس این انتقادها را رد کرد و گفت که «برآمده از جریان اصلاحات هستم».

وی اضافه کرد: «به صراحت می‌گویم اصولگرا و اصلاح‌طلب، استاد و دانشجو، نماینده و مدیر در همه جا حق دارند حساس و منتقد باشند و باید قدردان این حساسیت و صراحت آنها بود».

پیش از این، حسن روحانی در جلسه روز یکشنبه مجلس اعلام کرد که به وعده‌اش مبنی بر«امن بودن و نه امنیتی بودن» دانشگاه‌ها «وفادار»است.

وی همچنین بدون اشاره به جزئیات گفت که «هماهنگی» برای معرفی وزیر علوم از برخی وزارتخانه های دیگر«طولانی‌تر» بوده است.

آقای روحانی اضافه کرد:«ما صبر و حوصله و تعامل کردیم،‌ اما معامله نکردیم. من بر سر دانشگاه، آزادی آن، امنیت و آینده دانشجویان و خطی که دولت از ابتدا اعلام کرده با هیچ کس معامله نکردم و بدانید معامله نخواهم کرد».

وعده وزیر پیشنهادی نیرو برای بازنگری در سدهای درحال ساخت

رضا اردکانیان، وزیر پیشنهادی نیرو، در جلسه روز یکشنبه مجلس وعده داد که «سند جامع آب» تصویب و اجرا خواهد شد.

وی بازنگری سدهای درحال ساخت براساس تاثیرات زیست محیطی و تغییرات اقلیمی را از برنامه های خود ذکر کرد.

وزیر پیشنهادی نیرو «کاهش تلفات شبکه‌های آب و کاهش آلودگی آب‌های زیرزمینی» را از جمله دیگر برنامه‌های خود اعلام کرد.

رضی نوری، نماینده شوش در مجلس، در مخالفت با آقای اردکانیان گفت که وزیر پیشنهادی نیرو با وجود سوابق و تجربیات ۲۰ ساله دراین وزارتخانه «برنامه مشخصی ندارد».

وی اعلام کرد که در دوره مدیریت آقای اردکانیان به عنوان معاون آب وزیر نیرو «سدسازی‌های زیادی انجام شد» و مشکل «عدم کنترل بر برداشت غیرمجاز از سفره‌های آب زیرزمینی به وجود آمد».

ولی ملکی، نماینده مشکین شهر در مجلس، نیز در مخالفت با آقای اردکانیان گفت که «موضوع آب شیرین کن ها و اصلاح الگوی مصرف» را از جمله موضوعاتی است که در برنامه وزیر پیشنهادی نیرو به آن توجه نشده است.

موافقان آقای اردکانیان اما با اشاره به سوابق او اعلام کردند که وزیر پیشنهادی نیرو توان حل مشکلات آب و برق را دارد.

رضا اردکانیان در دوره وزارت حبیب‌الله بی‌طرف در سال‌های ۷۷ تا ۸۰ قائم مقام وزیر نیرو و در سال‌های ۸۰ تا ۸۴ معاون وزیر در امور آب بود.

وی پس از رای عدم اعتماد مجلس به حبیب الله بی طرف به عنوان وزیر پیشنهادی نیرو معرفی شد.

شیوه طرح‌ریزی پروژه‌های انتقال آب و سیاست‌های سدسازی از جمله انتقادها از عملکرد آقای بی‌طرف بود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :