موضوعات ‌مرتبط: سیاسی مجلس

a/134710 :کد

علیجانی:

ورای اصلاح‌طلبی و اصولگرایی، انقلابی رفتار کنیم

  ﺳﻪشنبه ۰۹ آبان ۱۳۹۶ — ۰۹:۰۸
تعداد بازدید : ۱۸۱   
 تحلیل ایران -ورای اصلاح‌طلبی و اصولگرایی، انقلابی رفتار کنیم

یک عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط کنونی کشور اقتصاد مقاومتی مساله بسیار مهمی به شمار می‌رود چرا که مجلس سنای آمریکا در حال بررسی طرح جدید تحریم‌ها علیه شرکت‌های دولتی کشورمان هستند.

به گزارش تحلیل ایران،محسن علیجانی  در گفت‌وگویی اظهار داشت: تنها راهکار مقابله با آمریکا افزایش تولید است. باید هر چه سریعتر دولت را کوچک کنیم چرا که ما حدود ۳۰۰ هزار میلیارد بودجه جاری داریم و ۲۰ هزار میلیارد عمرانی که با توجه به ۷۰ هزار پروژه نیمه تمام در آینده نه چندان دور هزار میلیارد تومان هم بودجه عمرانی نخواهیم داشت. پروژه‌های نیمه تمام باید به توده‌های جوانان سپرده شود. ما می توانیم با ایجاد تعاونی‌های هزار نفره و واگذاری دو هزار پروژه نیمه تمام به آنها حدود دو میلیون شغل در جامعه ایجاد کنیم در حالیکه اگر بخواهیم این اقدام را در بخش دولتی انجام دهیم برای ایجاد هر شغل باید مبلغی بالغ بر ۵۰۰ میلیون تومان هزینه کنیم لذا بهتر است این پروژه‌ها را به جوانان کشور واگذار کنیم.


وی ادامه داد: در رابطه با بخش خصوصی هم بعضا نمی‌دانیم چگونه واگذاری‌ها صورت می‌گیرد. امروز ما شاهد هستیم که چهار هزار واگذاری به بخش خصوصی صورت گرفته است که من به عنوان نماینده مجلس نمی دانم این واگذاری‌ها بر اساس اصول و ضوابط صورت گرفته است یا خدای نکرده ضوابط رعایت نشده است.دبیر مجمع نمایندگان تهران در ادامه بیان کرد: در مجموع باید هر چه سریعتر به کوچک کردن دولت بپردازیم و تصدی‌گرایی‌ها را واگذار کنیم. به دهک‌های بالای جامعه نباید یارانه تعلق گیرد. هم دولت دکتر روحانی و هم دولت دکتر احمدی نژاد با پرداخت یارانه به دهک های بالای جامعه در حق مردم ظلم کرده اند.


وی در ادامه گفت: ما با مشکلات اجتماعی بزرگی روبرو هستیم. برای مثال صندوق بازنشستگان کشور باید مبلغی بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد تومان در سال به بازنشستگان لشکری و کشوری پرداختی داشته باشد در حالیکه سازمان تامین اجتماعی هم می گوید صندوق وضعیت بحرانی دارد. حتی به دنبال افزایش سن بازنشستگی از ۳۰ سال به ۴۰ سال در قالب تغییرات پارامتریک هستند.این عضو فراکسیون امید اظهار داشت: ما با مسائل اجتماعی زیادی روبرو هستیم از جمله بحران مدیریت آب.همانطور که وزیر که خود فردی بین المللی در حوزه آب به شمار می‌رود گفت ما باید نگاه‌مان را به مساله آب عوض کنیم چرا که اکنون دیدگاه‌های غلطی در رابطه با فاضلاب ها وجود دارد. نهر فیروزآباد و رودخانه سرخه حصار در جنوب استان تهران با ۴۰۰ میلیون متر مکعب آورده آبی منبع عظیم آبی برای کشاورزی در جنوب تهران محسوب می‌شود.


علیجانی بیان کرد: در نهایت در بحث اقتصاد مقاومتی ما باید در وهله اول انقلاب و جهادی عمل کنیم. تمام دستگاه‌های اجرایی کشور باید بدانند که ما از درون با بحران های اجتماعی متعددی روبرو هستیم و از بیرون نیز غرب به دنبال تحریم‌های جدی برای مقابله با ایران است و آمریکا به کمتر از تغییر جمهوری اسلامی ایران به چیز دیگری تن نخواهد داد. با توجه به شرایط کنونی، مجلس که در راس امور است باید به سمت مسائل اصلی کشور حرکت کند و از پرداختن به مسائل حاشیه‌ای بپرهیزد.


این عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: باید بین مجلس، دولت و قوه قضاییه هماهنگی و همکاری لازم شکل بگیرد. مجلس نیز به عنوان مقام ناظر باید بر روی فعالیت تمام وزارتخانه ها به طور جهادی نظارت داشته باشد به عنوان مثال امروز طرح تحول سلامت حدود ۱۲۰ هزار میلیارد گردش مالی در حوزه درمان بر جا گذاشته در حالیکه درمان فقط ۱۰ درصد از سلامت محسوب می‌شود. بخش های پیشگیری، بهداشت و آموزش اصل سلامت به شمار می روند. در کشور انگلیس با بالا بردن سواد سلامت مردم حدود ۲۵ درصد از مراجعات مردم به مراکز درمانی کاهش یافته است. ما نیز باید با بالا بردن سواد سلامت مردم در جهت کاهش هزینه های درمان گام برداریم.


وی در پایان گفت: با توجه به شرایط کنونی کشور، اصلاح طلب بودن یا اصولگرا بودن مهم نیست. بعد از سال ۸۸ عده ای از اصولگراها دیدگاه منفی نسبت به اصلاح طلب ها پیدا کردند که باید این مسائل هر چه زودتر حل شوند و همگی به صورت انقلابی عمل کنیم یعنی به سیاست های مقام معظم رهبری متعهد بوده و در عمل آنها را در اولویت قرار دهیم.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :