موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/134839 :کد

استعفای غیر منتظره سعد حریری،‌ نخست وزیر لبنان تحت فشار سعودیها

ناصر محمدي

  یکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۶ — ۲۱:۰۱
تعداد بازدید : ۶۳۳   
 تحلیل ایران -استعفای غیر منتظره سعد حریری،‌ نخست وزیر لبنان تحت فشار سعودیها

اجرای استراتژی آمریکا مبنی بر کاهش فعالیت منظقه ای ایران در منطقه غرب آسیا توسط عربستان سعودی با استعفای غیر منتظره سعد حریری نخست وزیر لبنان کلید خورد این را می توان در محتوای سخنان وی جستجو نمود.

او در سخنانی درباره دلیل استعفایش "دخالت‌های ایران" را عامل اصلی این اقدام خود اعلام کرده است.برای استعفای شدیداللحن و عمیقا قابل تامل سعد حریری از ریاض، دلایل متعددی گفته شده است؛ از زمینه‌سازی برای اِعمال تحریم‌های جدید علیه حزب‌الله تا بی‌ثبات‌سازی صحنه سیاسی و امنیتی لبنان و ...


هرچه هست، آمریکا این‌بار با بازیگری عربستان و ابزارهایی چون حریری، می‌خواهد دمای منطقه را افزایش دهد. هدف‌های میانی هرچه باشند، هدف اصلی آمریکا اما مهار منطقه‌ای ایران است. شناخت طراحی جدید آمریکا ضرورتی انکارناپذیر است. استعفای سعد حریری فارغ از عجیب‌ بودنش، عمیقا برای مردم لبنان توهین‌آمیز تلقی می‌شود. او در حالی در نطق استعفایش مدعی مداخله و کارشکنی ایران در امور لبنان شد که ظاهرا فراموش کرده بود در حال قرائت این نطق از ریاض است! و چه دلیلی واضح‌تر از این‌که این عربستان است که به بی‌ثباتی سیاسی و امنیتی در لبنان، رضایت دارد و نه ایران؟

اما سوال اصلی این است که چرا عربستان در وادار کردن سعد حریری به استعفا این‌قدر شتاب داشته است؟ چه عاملی باعث شده تا حریری بدون ظاهرسازی‌های اولیه برای مستقل نشان دادن استعفای خود، نطق استفعایش را از ریاض بخواند و آتشش را از آن‌جا به سوی ایران نشانه رود؟

 

                               

  ناصر محمدي
  پژوهشگر علوم سیاسی
  آدرس ایمیل : nasser.t747@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :