موضوعات ‌مرتبط: سیاسی تحلیلی

a/135 :کد

مصر در انتظار خطر افراط ‏گرايى و ناامنى

تحلیل ایران

  پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۳ — ۰۰:۰۰
تعداد بازدید : ۳۳۸   

چند روز پس از صدور حكم ناعادلانه تبرئه حسنى مبارك و دوتن از پسرانش به نام‏هاى علا و جمال، و چند تن از اعضاى كابينه وى، يكى از مبلغّان دينى اخوان‏المسلمين فتواى قتل ديكتاتور مخلوع مصر را صادر كرد. اين فتوا كه دور از انتظار نبود و سناريوى ترور انورسادات در ابتداى دهه 1980 را مجدداً احياء كرد، فتوايى كه نشان دهنده نفوذ عوامل آمريكايى و صهيونيستى در دستگاه اجرايى و قضايى مصر را نشان مى‏دهد.

حكم عصام تلميد، رئيس دفتر اسبق يوسف القرضاوى، مفتى قطرى - مصرى عليه حسنى مبارك نشان دهنده آغاز يك روند خشونت‏گرايى و بى‏اثر بودن دستگاه‏هاى حاكم كشور مصر مى‏باشند. خشونتى كه بيشتر ناشى از ناعدالتى و بى‏قانونى در اين كشور متمدن مى‏باشد!

بى‏شك با اسناد و مداركى كه عليه حسنى مبارك موجود بود، بايد حكم اعدام يا حداقل حبس ابد براى وى و پسران و برخى از اعضاى كابينه اسبق دولت مصر در زمان حكومتش، اعلام مى‏شد. اتهامى كه قتل تظاهركنندگان در جريان انقلاب 25 ژانويه 2011 ميلادى توسط مبارك و همراهانش بخشى از جرايم آنها بود. اما صدور حكم تبرئه بى‏عدالتى و نفوذ بيگانگان در دستگاه قضايى اين كشور را نشان داده و مشخص است كه اسرائيل و آمريكا در مصر بسيار نفوذ دارند. همين امر سبب افزايش خشونت‏ها و بى‏ثباتى شده كه اين امر فغان مردم مصر را در بالا برده است.

بى‏ شك قانون قديمى فيزيك كه هر عملى را عكس‏ العملى است، در دنياى سياست نيز صادق است و عمل بى‏ عدالتى، عكس‏ العملى جز خشونت را به همراه نخواهد داشت، چرا كه مردم اگر از راه قانون و عدالت نتوانند به حقوق حقه خود برسند، به خشونت متوسل خواهند شد و آزادى حسنى‏مبارك كه حكمش ناعادلانه صادر گرديد، بالطبع خشونت‏هايى را در مصر به همراه خواهد داشت.

خشونت‏هايى كه از سال 2011 ميلادى همزمان با انقلاب مردمى مصر تاكنون ادامه داشته است. نفوذ القاعده در بين اسلام‏گرايان مصرى، خصوصاً اخوانى‏ها، شرايط را براى يك جنگ داخلى عليه دولت عبدالفتاح السيسى فراهم كرده و صدور حكم تبرئه حسنى مبارك و پسرانش، نقش كاتاليزور را در افزايش خشونت‏ها به همراه خواهد داشت.

بركنارى محمد المرسى درتيرماه 1392، افزايش تحركات افراط ‏گرايان و القاعده در شبه‏جزيره سينا، نيز در روند خشونت‏گرايى و افراط‏گرايى در مصر تأثيرگذار بوده است.

اين در حالى است كه به دليل حضور القاعده در اطراف مرزهاى مصر، روند فشارهاى خارجى و داخلى بر اين كشور مى‏تواند افزايش پيدا كند، چرا كه مصر در مرزهاى شرقى خود با تروريست‏هاى افراط‏ گراى القاعده در ليبى سر و كار داشته و شبه‏جزيره سينا و مرزهاى لبنان و سوريه، زمينه تقويت نفوذ افراط‏ گرايان از خارج به داخل مصر نيز محتمل خواهد بود.

از طرفى بركنارى محمد المرسى و در پيش گرفتن سياست مشت آهنين عبدالفتاح السيسى عليه اخوانى‏ها، افزايش مخالفت‏ها را عليه دولت نظامى مصر توسط جامعه اخوان‏المسلمين و طيف مذهبيون اهل سنت، افزايش داده و در هر دو وجه نرم‏افزارى و سخت‏افزارى دولت مصر تحت فشار مسلمانان و افراطيون مذهبى قرار خواهد داشت.

تهیه :  احسان ایوبی  پژوهشگر علوم سیاسی

                               

  تحلیل ایران
  تحریریه تحلیل ایران
  آدرس ایمیل : info@tahlileiran.ir
  آدرس سایت/وبلاگ:
  از همین نویسنده :
تحلیلی     افراطی گرایی     مصر            


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :